زنان در عرصه علم؛ پنج کشوری که بر تبعیض جنسیتی غلبه کرده‌اند

زنان در عرصه علم؛ پنج کشوری که بر تبعیض جنسیتی غلبه کرده‌اند
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

هرچند اروپا همچنان راه درازی برای از بین بردن شکاف جنسیتی در علوم در پیش دارد اما پنج کشور در این میان استثنا هستند.

آگهی

کمیسیون اروپا پژوهش‌های جدیدی را منتشر کرده که نشان می‌دهد تنها ۴۱ درصد دانشمندان و مهندسان در اروپا زنان هستند. ۱۱ فوریه روز جهانی نقش زنان در علم است و به همین مناسبت کمیسیون اروپا با انتشار گزارشی می‌گوید، لیتوانی، بلغارستان، لاتویا، پرتغال و دانمارک پنج کشوری هستند که توانسته‌اند شکاف جنسیتی را در زمینه علوم و مهندسی پر کنند.

در این گزارش لیتوانی (۵۷ درصد زنان) بلغارستان و لاتویا (۵۳ درصد زنان) پرتغال (۵۱ درصد زنان) و دانمارک (۵۰ درصد) بیشترین سهم را به زنان برای حضور در فعالیت‌های علمی و مهندسی اختصاص داده‌اند.

بیشتر بخوانید:

این در حالیست که در پایین این جدول مجارستان و لوکزامبورگ هر دو با ۲۵ درصد، فنلاند با ۲۹ درصد و همچنین آلمان با ۳۳ درصد پایین‌ترین سهم حضور زنان در زمینه‌های علمی و مهندسی را دارند.

عدم حضور زنان در زمینه‌های علمی یکی از نگرانی‌های اصلی کسانی است که برای برابری جنسیتی تلاش می‌کنند. حرفه‌های علمی و مهندسی معمولا زمینه‌های شغلی و درآمدی بهتری برای افراد ایجاد می‌کند.

گفتنی است روز بین‌المللی زنان در علم یکی از ابتکاراتی است که تلاش می‌کند زنان دانشمند را به عنوان یک الگو برای پسران و دختران جوان مطرح کند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شمار زنان در مشاغل علمی و مهندسی در اتحادیه اروپا افزایش یافت

سازمان ملل می گوید ادعاهای «معتبری» درباره تجاوز سربازان اسرائیل به زنان فلسطینی دریافت کرده است

سازمان ملل در آستانه نشست دوحه: طالبان زنان را می‌هراسانند؛ امارت اسلامی: زنان ضعیف‌تر از مردانند