زنان در عرصه علم؛ پنج کشوری که بر تبعیض جنسیتی غلبه کرده‌اند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
زنان در عرصه علم؛ پنج کشوری که بر تبعیض جنسیتی غلبه کرده‌اند

کمیسیون اروپا پژوهش‌های جدیدی را منتشر کرده که نشان می‌دهد تنها ۴۱ درصد دانشمندان و مهندسان در اروپا زنان هستند. ۱۱ فوریه روز جهانی نقش زنان در علم است و به همین مناسبت کمیسیون اروپا با انتشار گزارشی می‌گوید، لیتوانی، بلغارستان، لاتویا، پرتغال و دانمارک پنج کشوری هستند که توانسته‌اند شکاف جنسیتی را در زمینه علوم و مهندسی پر کنند.

در این گزارش لیتوانی (۵۷ درصد زنان) بلغارستان و لاتویا (۵۳ درصد زنان) پرتغال (۵۱ درصد زنان) و دانمارک (۵۰ درصد) بیشترین سهم را به زنان برای حضور در فعالیت‌های علمی و مهندسی اختصاص داده‌اند.

بیشتر بخوانید:

این در حالیست که در پایین این جدول مجارستان و لوکزامبورگ هر دو با ۲۵ درصد، فنلاند با ۲۹ درصد و همچنین آلمان با ۳۳ درصد پایین‌ترین سهم حضور زنان در زمینه‌های علمی و مهندسی را دارند.

عدم حضور زنان در زمینه‌های علمی یکی از نگرانی‌های اصلی کسانی است که برای برابری جنسیتی تلاش می‌کنند. حرفه‌های علمی و مهندسی معمولا زمینه‌های شغلی و درآمدی بهتری برای افراد ایجاد می‌کند.

گفتنی است روز بین‌المللی زنان در علم یکی از ابتکاراتی است که تلاش می‌کند زنان دانشمند را به عنوان یک الگو برای پسران و دختران جوان مطرح کند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید