Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

قطب شمال به سرعت به طرف روسیه در حرکت است

قطب شمال به سرعت به طرف روسیه در حرکت است
Copyright U.S. Navy
Copyright U.S. Navy
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

با اینکه تحرک قطب مغناطیسی شمال قدمتی صدها ساله دارد اما این حرکت بسیار کندتر در حوالی شمال کانادا صورت می‌پذیرفته است. اما اکنون قطب مغناطیسی شمال با سرعتی بی سابقه جا به جا می‌شود و دانشمندان را پیش از فرارسیدن موعد مقرر مجبور به تغییر نقشه رسمی میدان مغناطیسی زمین کرده است.

آگهی

تحولاتی عجیبی در شمالگان کره زمین توجه دانشمندان را به خود جلب کرده است زیرا قطب مغناطیسی شمال به جنب و جوش افتاده و به سمت سیبری در روسیه در حال حرکت است.

با این که تحرک قطب مغناطیسی شمال قدمتی صدها ساله دارد اما این حرکت تاکنون بسیار کندتر بوده و در حوالی شمال کانادا صورت می‌پذیرفته است. اما اکنون قطب مغناطیسی شمال با سرعتی بی‌سابقه جا به جا می‌شود و دانشمندان را پیش از فرارسیدن موعد مقرر مجبور به تغییر نقشه رسمی میدان مغناطیسی زمین کرده است.

سیاران بگان، محقق ژئوفیزیک در مرکز زمین‌شناسی ادینبورگ به خبرنگار گاردین در این‌باره می‌گوید: «از مطالعه گزارش‌ سفرهای دریایی ۴۰۰ سال پیش تا سال ۱۹۰۰، ما دریافته‌ایم که قطب مغناطیسی شمال همیشه در حوالی شمال کانادا کمی جابه‌جا می‌شده است. این تحرک به صورت حرکت رفت و برگشت در شعاع ده‌ها کیلومتری صورت می‌گرفته است. اما در ۵۰ سال گذشته، جهت حرکت قطب مغناطیسی شمال به سمت شمال تغییر یافته و از ۳۰ سال پیش به سرعت حرکت افزوده شده است.»

بیشتر بخوانید:

انتشار نخستین تصاویر از قطب شمال خورشید؛ رازهای ستاره سوزان افشا می‌شود؟

شبه جزیره جنوبگانی در قطب جنوب شکست

به گفته این پژوهشگر، سرعت حرکت قطب مغناطیسی شمال به سمت سیبری از ۵ تا ۱۰ کیلومتر در سال به ۵۰ تا ۶۰ کیلومتر در سال افزایش یافته است.

افزایش سرعت و تغییر جهت حرکت این قطب مغناطیسی دانشمندان را وادار کرده است تا مدل مغناطیسی جهان (World Magnetic Model) را که هر پنج سال یکبار به روز می‌شد، زودتر از موعد مقرر که در واقع سال آینده است به روز رسانی کنند.

حرکت قطب مغناطیسی شمال بر روی ردیابی کشتی‌ها و هواپیماهایی که در نزدیکی شمالگان در حرکت هستند، تاثیر می‌گذارد. اگر سامانه‌های ردیابی خودکار از کار بیفتند، خلبانان هواپیما و ناخداهای کشتی برای جهت‌یابی باید از قطب‌نما استفاده کنند و به همین جهت اصلاح محل قطب مغناطیسی شمال از اهمیت برخوردار است.

ارتش آمریکا باندهای فرودگاه‌های واقع در مناطق شمالی این کشور را با توجه به موقعیت آنها به قطب مغناطیسی شمال نام‌گذاری کرده است. بنابراین هرگاه که قطب مغناطیسی شمال حرکت می‌کند، اسامی این فرودگاه‌ها نیز تغییر می‌کند. به عنوان مثال، نام باند فرودگاهی در فربانکس واقع در آلاسکا در سال ۲۰۰۹ از «۱ ال-۱۹ آر» به ۲ ال-۲۰ آر» تغییر یافت.

تلفن‌های همراه و مسیریاب‌های خودروهای شخصی برای جهت‌یابی از نقشه‌ای مشابه با مدل مغناطیسی جهان استفاده می‌کنند. تاثیر تغییر مکان قطب مغناطیسی شمال در این مسیریاب‌ها بیشتر بر روی زاویه و به اندازه چند درجه است بنابراین مشکلی برای مردمی که از این دستگاه‌ها استفاده می‌کنند پیش نخواهد آمد.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رزمایش نظامی روسیه در قطب شمال با تصاویر ماهواره‌ای آمریکا رصد شد

هشدار دانشمندان؛ سطح آب دریا‌ها می‌تواند تا ۴۰ سانتی‌متر بالا بیاید

بزرگ‌ترین قطعه یخی جهان برای همیشه از جنوبگان جدا شد