Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

رئیس کمیسیون اروپا: مذاکره مجددی بر سر برکسیت در کار نخواهد بود

ژان کلود یونکر رئیس اتحادیه اروپا
ژان کلود یونکر رئیس اتحادیه اروپا Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اروپا، روز چهارشنبه ۶ فوریه احتمال مذاکره مجدد با بریتانیا بر سر مفاد برکسیت را رد کرد.

آگهی

ژان کلود یونکر، رئیس اتحادیه اروپا، روز چهارشنبه ۶ فوریه و در آستانه سفر ترزا می به بروکسل مقر این اتحادیه، احتمال مذاکره مجدد با بریتانیا بر سر مفاد توافقنامه برکسیت را رد کرد.

آقای یونکر گفت: «برکسیت مسئله دوطرفه میان بریتانیا و جمهوری ایرلند نیست. این یک مسئله مربوط به اروپاست و به همین خاطر است که ما نمی‌توانیم قبول کنیم توافق خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا بار دیگر از نو مورد مذاکره قرار بگیرد.»

رئیس اتحادیه اروپا درباره بند موسوم به «حصار» ایرلندی در توافقنامه، که بریتانیا خواهان بازبینی و جانشین کردن آن است، گفت: «حصار بخشی از توافق خروج است و ما نمی‌توانیم مذاکره بر سر آن را از سر بگیریم. او [ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا] می‌داند که اتحادیه اروپا آمادگی گشایش دوباره مذاکرات بر سر این مسئله را ندارد.»

نمایندگان مجلس بریتانیا خواهان آن هستند که دولت با پرهیز از تن دادن به راه حل موسوم به «حصار» ایرلندی، برای یافتن اصلاحیه‌ای جایگزین تلاش کند. امری که آقای یونکر در کنفرانس مطبوعاتی روز چهارشنبه به شدت رد کرده است.

رویترز
تظاهرات مخالفان احداث مرز زمینی میان ایرلند شمالی و جمهوری ایرلندرویترز

طرح «حصار» چیست؟

این طرح به این منظور پی‌ریزی شده که از احداث مرزی فیزیکی میان جمهوری ایرلند و ایرلند شمالی جلوگیری کند و بخشی از توافقنامه خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا به حساب می‌آید که ترزا می در ماه نوامبر آن را با مقامات اتحادیه امضا کرده است. این راه حل موقت که «حصار» نام گرفته تنها زمانی قابلیت اجرا پیدا می‌کند که بریتانیا و اتحادیه اروپا پس از اجرای برکسیت هنوز بر سر یک پیمان تجاری به توافق نرسیده باشند.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

نمایندگان مجلس بریتانیا به شدت با راه حل «حصار» مخالف هستند و به ترزا می ماموریت داده‌اند تا روز پنجشنبه به بروکسل بازگردد و برای یافتن جایگزینی برای این بند با اتحادیه اروپا مذاکره کند. ترزا می، نخست وزیر بریتانیا، روز پنجشنبه ۷ فوریه برای گفتگو با مقامات اتحادیه اروپا وارد بروکسل خواهد شد.

بر طبق جدول زمانبندی، بریتانیا پایان ماه آینده میلادی رسما از اتحادیه اروپا خارج شود. این در حالی است که هنوز توافق برکسیت به تایید نمایندگان مجلس این کشور نرسیده است.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تبلیغ شماره اورژانس اروپایی رو مجسمه «پسرک ادرارکن» شهر بروکسل

مخالفت مجلس عوام بریتانیا با تاخیر در اجرای برکسیت

درخواست مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا؛ آیا خط مشی واحد در قبال اسرائیل و فلسطین ممکن می‌شود؟