مخالفت مجلس عوام بریتانیا با تاخیر در اجرای برکسیت

مخالفت مجلس عوام بریتانیا با تاخیر در اجرای برکسیت
Copyright عکس از رویترز
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نمایندگان مجلس عوام بریتانیا به طرح نمایندگان حزب کارگر برای ممانعت از خروج بدون توافق بریتانیا از اتحادیه اروپا رای منفی دادند.

آگهی

مجلس نمایندگان بریتانیا در جریان بررسی لایحه دولت برای خروج از اتحادیه اروپا  به اصلاح توافق برکسیت از طریق مذاکره دولت این کشور با اتحادیه اروپا رای داد. آنها همچنین به تاخیر در اجرای برکسیت رای منفی دادند.

در عین حال قانونگذاران بریتانیایی سه‌شنبه شب با ۳۱۸ رای مثبت در برابر ۳۱۰ منفی با خروج بدون توافق بریتانیا از اتحادیه اروپا مخالفت کردند. این در حالی است که نمایندگان مجلس عوام بریتانیا ساعاتی قبل به طرح نمایندگان حزب کارگر برای ممانعت از خروج بدون توافق بریتانیا از اتحادیه اروپا رای منفی داده بودند.

در جریان رای‌گیری سه‌شنبه شب مجلس این طرح با ۳۲۷ رای مخالف در مقابل ۲۹۶ رای موافق رد شد، طرحی که نخست وزیر بریتانیا نیز از مخالفان جدی آن بود.

ترزا می، نخست وزیر بریتانیا روز سه‌شنبه از نمایندگان مجلس خواست تا از رای خود در جهت ترسیم خط مشی مورد انتظارشان از اتحادیه اروپا برای اجرای برکسیت استفاده کنند و نه برای ممانعت از شکل‌گیری این توافق.

بیشتر بخوانید:برکسیت؛ نخست وزیر بریتانیا سه گزینه پیش روی مجلس عوام را مطرح کرد

خانم می که در مجلس عوام سخن می‌گفت، تاکید کرد، رای‌گیری امروز یک فرصت برای خروج از سردرگمی و عدم اطمینان به آینده است و ما باید از آن برای تعیین چارچوب توافق مورد نظر برای خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا استفاده کنیم.

نخست وزیر بریتانیا خطاب به نمایندگان گفت که رای مخالف شما به توافق پیشین من و اتحادیه چنان قاطع بود که گذشته از من تمام جهان متوجه سطح مخالفت شماها شد ولی اکنون نوبت آن است که انتظارات خود را از یک برنامه برکسیت اعلام کنید.

او پیشتر اعلام کرده بود که خروج بدون توافق از اتحادیه اروپا را به عنوان یک گزینه جدی دنبال خواهد کرد. اما نمایندگان مجلس عوام بریتانیا در جریان مذاکرات سه‌شنبه شب ضمن مخالفت با خروج بودن توافق بریتانیا از اتحادیه اروپا با ۳۱۸ رای موافق در برابر ۳۰۱ رای مخالف از دولت خواستند تا توافق برکسیت را در جریان مذاکرات مجدد با اتحادیه اروپا اصلاح کند.

بریتانیا قرار است روز ۲۹ مارس از اتحادیه اروپا خارج شود. شماری از اعضای مجلس عوام به دنبال رای مخالف پارلمان به توافق به دست آمده با اتحادیه اروپا، خواستار تمدید این مهلت شدند.

با این وجود قانونگذاران بریتانیایی سه‌شنبه شب پیشنهاد حزب ملی اسکاتلند مبنی بر تاخیر در خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا را رد کردند. اقدامی که با حمایت نخست وزیر همراه بود.

البته در واکنش به مصوبات سه‌شنبه مجلس بریتانیا، سخنگوی اتحادیه اروپا به سرعت موضع گیری کرد و بار دیگر بر قاطعیت این اتحادیه در خصوص حفظ توافق کنونی برکسیت سخن گفت.

بیشتر بخوانید:برکسیت بدون توافق؛ گزینه اعمال حکومت نظامی وجود دارد

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دردسرهای هلند در صورت خروج بدون توافق بریتانیا از اتحادیه اروپا

نتایج تحقیقات تازه در بریتانیا: کارگران مهاجر پس از برکسیت با خطر برده‌داری مدرن و استثمار مواجه‌اند

مذاکرات پسا برکسیت بریتانیا و کانادا به‌دلیل اختلاف بر سر گوشت گاو و پنیر شکست خورد