Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

شعار جنجالی رئیس‌جمهوری اوکراین: یا من یا پوتین

شعار جنجالی رئیس‌جمهوری اوکراین: یا من یا پوتین!
شعار جنجالی رئیس‌جمهوری اوکراین: یا من یا پوتین! Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از مسعود سالاری
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در واقع این شعار نه‌چندان بامفهوم سبب شده تا چالشی بر سر معنا و تعبیر آن به وجود آید، زیرا طوری طرح شده که انگار قرار است ولادیمیر پوتین در انتخابات اوکراین رقیب پروشنکو باشد.

آگهی

پترو پروشنکو آمادگی خود را برای شرکت در انتخابات آتی اوکراین اعلام کرد.

رئیس جمهوری اوکراین روز سه‌شنبه ۹ بهمن ضمن اعلام این تصمیم، کارزار خود را با شعار تازه‌ای آغاز کرد. از آن روز تاکنون چیزی که بیش از همه در کشور بحران‌زده اوکراین چالش‌برانگیز شده، شعار انتخاباتی رئیس جمهوری یعنی «یا پروشنکو یا پوتین» است که در بنرهای تبلیغاتی روی تصویری از او در حال مکالمه با همتای روسی به چشم می‌خورد.

بلافاصله پس از انتشار این شعار تبلیغاتی، خبرنگاران و کاربران شبکه‌های اجتماعی در اوکراین به آن واکنش نشان دادند. در واقع این شعار نه‌چندان بامفهوم سبب شده تا چالشی بر سر معنا و تعبیر آن به وجود آید، زیرا طوری طرح شده که انگار قرار است ولادیمیر پوتین در انتخابات اوکراین رقیب پروشنکو باشد. با این همه آقای پروشنکو ظاهرا با این شعار قصد داشه بگوید که اگر به من رأی ندهید، کشور به دست روسیه می‌افتد.

بیشتر بخوانید:

یک خبرنگار اوکراینی به نام النا بوندارنکو با انتشار عکسی از یک برگه رأی با نام پوتین و پروشنکو به طعنه می‌نویسد: «آیا پوتین خبر دارد که انتخابات در ماه مارس برگزار می‌شود؟»

خبرنگار دیگر به نام دیمیتری زوبارین در صفحه فیس‌بوک خود می‌نویسد: «فردا صبح پوتین خواهد گفت دوستان من در انتخابات اوکراین شرکت نمی‌کنم. آن وقت تمام برنامه‌های تبلیغاتی پروشنکو خراب می‌شود.»

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

اولگا شاری که او هم خبرنگار است، در این زمینه نوشته است: «آیا رئیس جمهوری اوکراین واقا فکر می‌کند اگر مردم به او رأی ندهند، کشور چاره دیگری نخواهد داشت جز این که خود را به دست متجاوز (روسیه) سپارد؟» وی در ادامه می‌افزاید: «بر اساس منطق پروشنکو و همفکرانش، نیازی نیست که انتخابات برگزار شود زیرا تنها یک نامزد و یک نجات‌دهنده وجود دارد.»

کاربر دیگری نیز با طعنه و ایجاز نوشته است: «چه انتخاب سختی...»

رقیب واقعی پروشنکو کیست؟

پروشنکو در حالی برای دومین دوره ریاست جمهوری خیز برداشته که محبوبیت او به دلیل ضعف نظام سلامت، فساد اداری و ناتوانی در مدیریت جنگ داخلی در شرق کشور، به پایین‌ترین حد خود رسیده است.

رویترز
پترو پروشنکو، رئیس جمهوری اوکراینرویترز

محبوبیت هیچ یک از نامزدهای انتخابات آتی در میان مردم در حد مقبول نیست، اما از سه نفر به عنوان رقبای اصلی نام برده می‌شود. بر اساس نظرسنجی مؤسسه بین‌المللی جامعه‌شناسی کی‌یف که در ماه دسامبر گذشته انجام شد، یولیا تیموشنکو، نخست‌وزیر پیشین اوکراین از اقبال بیشتری برای کسب مقام ریاست‌جمهوری این کشور برخوردار است. تیموشنکو هفته پیش آمادگی خود را برای نامزدی در انتخابات اعلام کرده بود. یک بازیگر سینما به نام ولودیمیر زلنسکی نیز ماه گذشته اعلام نامزدی کرده است.

به هر روی، بیشتر ناظران بر این باورند که پیروز نهایی رقابت‌های سیاسی در این کشور اروپای شرقی از بین آقای پروشنکو از جناح راست میانه و خانم تیموشنکو از حزب عوامگرا برگزیده خواهد شد.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پروشنکو: برای دستیابی به صلح راهی طولانی در پیش رو داریم

چرا روسیه در حمله به شهرهای اوکراین از بمب‌های قدیمی ارتقا یافته استفاده می‌کند؟

جدال میراژها با سوخوها؛ آیا جنگنده‌های فرانسه به سلطه هوایی روسیه در آسمان اوکراین پایان می‌دهند؟