مادورو: اگر امپریالیست‌ها انتخابات جدید می‌‌خواهند تا سال ۲۰۲۵ صبر کنند

 آمادگی مادورو برای گفتگو با مخالفان در حضور میانجیان بین الملی
آمادگی مادورو برای گفتگو با مخالفان در حضور میانجیان بین الملی
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

گروه منطقه ای «لیما» در آمریکای لاتین با هر گونه مداخله نظامی در ونزوئلا برای سرنگون کردن دولت نیکلاس مادورو مخالف است.

آگهی

نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا بار دیگر اعلام کرد که حاضر است با مخالفان دولت به گفتگو بنشیند. آقای مادورو که با خبرگزاری دولتی روسیه سخن می گفت، تصریح کرد که آماده است با مشارکت میانجیان بین المللی رو در روی مخالفان بنیشیند و با آنها گفتگو کند.

به گفته رئیس جمهوری ونزوئلا این گفتگو فرصتی فراهم خواهد کرد تا بتوان در خصوص مسائل مرتبط به منافع کشور، صلح و همچنین آینده ونزوئلا با اپوزیسیون گفتگو کرد.

تاکید دوباره رئیس جمهوری ونزوئلا بر گفتگو با مخالفان در حالی مطرح می شود که خوان گوایدو، رهبر نوظهور اپوزیسون ونزوئلا پیشتر درخواست نیکلاس مادورو برای مذاکره و گفتگو در باره بحران جاری در این کشور را رد کرده بود.

رئیس جمهوری ونزوئلا همچنین ضمن رد برگزاری زودهنگام انتخابات ریاست جمهوری گفت که این انتخابات ۱۰ ماه پیش برگزار شد و اگر «امپریالیست‌ها انتخابات جدید می‌خواهند باید تا سال ۲۰۲۵ صبر کنند.». وی با این حال گفت که می‌تواند انتخابات پارلمانی پیش از موعد برگزار کند.

بیشتر بخوانید:

رئیس جمهوری ونزوئلا در بخش دیگری از سخنان خود تاکید کرد که دولت تمام تلاش خود را برای ایجاد ثبات در اقتصاد کشور انجام خواهد داد.

وی گفت که حاضر است با رئیس جمهوری آمریکا «شخصا یا در حضور عموم» دیدار و گفتگو کند.

آقای مادورو در این گفتگو باردیگر ضمن تاکید بر حمایت همه جانبه ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه از دولت وی تحریم های آمریکا بر ضد کشورش را به شدت محکوم و خاطرنشان کرد که با همه مشکلات موجود مطمئن است که پیروزی نهایی از آن وی و دولتش خواهد بود.

از سوی دیگر فشارهای بین المللی به دولت ونزوئلا به خصوص اعلام موضع صریح واشنگتن برای کنار رفتن دولت مادورو از قدرت، گمانه زنی ها در خصوص احتمال مداخله نظامی در این کشور را افزایش داده است.

مخالفت کشورهای منطقه با مداخله نظامی

با این حال کشورهای آمریکای لاتین که اغلب آنها مخالف دولت مادورو هستند اعلام کرده‌اند که به هیچ وجه با مداخله نظامی در ونزوئلا موافق نیستند.

بر این اساس گفته می شود که گروه منطقه ای «لیما» در آمریکای لاتین با هر گونه مداخله نظامی در ونزوئلا برای سرنگون کردن دولت نیکلاس مادورو مخالف است.

نستور پاپولیزیو، وزیر امور خارجه پرو روز سه شنبه در گفتگو با خبرنگاران با اعلام این مطلب یادآور شد که «به عنوان عضوی از گروه لیما اعلام می کنیم که این گروه به هیچ وجه موافق مداخله نظامی در ونزوئلا نیست.»

گروه «لیما» متشکل از چهارده کشور آمریکایی لاتین به اضافه کانادا ماه اوت ۲۰۱۷ برای مشارکت در یافتن راه حلی صلح آمیز برای بحران داخلی در ونزوئلا تشکیل شد.

موضع گروه لیما در مخالفت با هرگونه مداخله نظامی در ونزوئلا در حالی مطرح می شود که بنا به تاکید ایالات متحده آمریکا برای برکناری دولت مادورو از قدرت «همه گزینه های ممکن بر روی میز است».

جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید روز دوشنبه در حضور خبرنگاران با استناد به موضع پیشتر اعلام شده دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا تصریح کرد که «در باره ونزوئلا کلیه گزینه‌های ممکن در نظر گرفته می شود.»

از سوی دیگر وزیر امور خارجه پرو اعلام کرد که گروه لیما روز دوشنبه آینده در اوتاوا به بررسی اقدامات جدید جهت حمایت از خوان گوایدو، رئیس پارلمان، رهبر مخالفان دولت و رئیس جمهوری خودخوانده ونزوئلا خواهد پرداخت.

از میان چهارده کشور آمریکای لاتین که عضو گروه لیما هستند تنها سه کشور مکزیک، گویان و سنت لوسیا خوان گوایدو را به عنوان رئیس جمهوری موقت ونزوئلا به رسمیت نشناخه اند؛ مابقی کشورها همانند آمریکا و کانادا بلافاصله پس از سوگند ریاست جمهوری آقای گوایدو از اقدام وی حمایت کردند.

بحران سیاسی در ونزوئلا پس از به میدان آمدن خوان گوایدو، رئیس پارلمان و رهبر نوظهور اپوزیسیون این کشور وارد مرحله تازه ای شده است. 

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سازمان ملل: دستکم ۴۰ کشته و بیش از ۸۵۰ بازداشتی در ناآرامی‌های ونزوئلا

بحران ونزوئلا؛ خوان گوایدو از گفتگوی تلفنی خود با دونالد ترامپ خبر داد

مادورو در واکنش به انتقال هواپیمای ونزوئلا به آمریکا: راهزن دیوانه هواپیمای ما را دزدید