سازمان ملل: دستکم ۴۰ کشته و بیش از ۸۵۰ بازداشتی در ناآرامی‌های ونزوئلا

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
شلیک پلیس ونزوئلا به سوی تظاهرکنندگان
شلیک پلیس ونزوئلا به سوی تظاهرکنندگان   -  Copyright  رویترز

سازمان ملل گزارش داده است که در طول تظاهرات روزهای اخیر در ونزوئلا دستکم ۴۰ تن کشته و بیش از ۸۵۰ تن بازداشت شده‌اند.

بنابراعلام روپرت کالویل، سخنگوی حقوق بشر سازمان ملل، ۲۶ تن بر اثر شلیک نیروهای وابسته به حکومت کشته شده‌اند، ۵ تن به هنگام یورش به خانه‌ها جان باخته‌اند و ۱۱ تن نیز به هنگام غارت اموال جان خود را از دست داده اند.

آقای کالویل اضافه کرده است که در طول قریب یک هفته از ۲۱ تا ۲۶ ژانویه، ۸۵۰ تن بازداشت شده‌اند. این تعداد شامل ۷۷ کودک بوده است که شماری از آن‌ها تنها ۱۲ سال سن داشته‌اند.

همچنین طبق آمار، در روز ۲۳ ژانویه ۶۹۶ تن در سراسر ونزوئلا بازداشت شده‌اند که این عدد بالاترین تعداد بازداشتی روزانه در طول ۲۰ سال اخیر محسوب می‌شود.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

بحران سیاسی در ونزوئلا هفته گذشته پس از آغاز رسمی دومین دور ریاست جمهوری نیکلاس مادورو که با اعتراض شدید اپوزیسیون همراه بود وارد مرحله تازه ای شد.

قدرت های اروپایی نتیجه انتخابات ریاست جمهوری در این کشور را که با بایکوت مخالفان و ادعای تقلب همراه شد رد و خواهان برپایی انتخاباتی آزاد شده اند.

خوان گوآیدو، رئیس مجلس ملی این کشور در اوج اعتراض ها به نتیجه انتخابات خود را «رئیس جمهوری موقت» این کشور خواند و از مردم خواست برای مخالفت با دولت حاکم به خیابان ها سرازیر شوند.

در آخرین تحولات خوان گوایدو، رهبر مخالفان، از مردم این کشور خواست برای همراه کردن ارتش، مهم‌ترین حامی داخلی نیکلاس مادورو و نیز همراهی با ضرب الاجل دولت‌های اروپایی برای برگزاری انتخابات آزاد طی روزهای چهاشنبه و شنبه دست به تظاهرات بزنند.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید