بحران ونزوئلا؛ خوان گوایدو از گفتگوی تلفنی خود با دونالد ترامپ خبر داد

ونزوئلا؛ خوان گوایدو از گفتگوی تلفنی خود با دونالد ترامپ خبر داد
ونزوئلا؛ خوان گوایدو از گفتگوی تلفنی خود با دونالد ترامپ خبر داد
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رهبر مخالفان و رئیس جمهور خودخوانده ونزوئلا اولویت اپوزیسیون را خروج سریع از بحران با استفاده از «ابزارهای ونزوئلایی» عنوان کرده است.

آگهی

خوان گوایدو، رئیس پارلمان ونزوئلا که با حمایت واشنگتن خود را به عنوان رئیس جمهوری موقت کشورش معرفی کرده روز دوشنبه اعلام کرد که تلفنی با دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا گفتگو کرده است.

نماینده جوان و دست راستی پارلمان ونزوئلا در جریان یک گفتگوی تلویزیونی با بخش اسپانیایی زبان شبکه سی ان ان با اعلام این خبر تصریح کرد: «بله با دونالد ترامپ همانند دیگر روسای جمهوری منطقه و جهان گفتگو کرده ام.»

خوان گوایدودر این زمنیه یادآور شد که علاوه بر ارتباط با دستگاه اجرایی آمریکا با روسای جمهوری کلمبیا، شیلی، آرژانتین و همچنین رئیس دولت اسپانیا گفتگو کرده است.

رئیس جمهوری آمریکا نخستین رئیس کشوری بود که در پی تحولات اخیر در ونزوئلا خوان گوایدو را به عنوان رئیس جمهوری موقت این کشور به رسمیت شناخت.

اقدام آمریکا در به رسمیت شناختن رئیس جمهوری خودخوانده ونزوئلا سپس با استقبال بسیاری از رهبران منطقه آمریکای لاتین همراه شد. این کشورها همچنین ضمن حمایت از آقای گوایدو انتخابات ریاست جمهوری در ونزوئلا را غیر معتبر و همراه با تقلب توصیف کردند.

این درحالیست که نکلاس مادورو، رئیس جمهوری ونروئلا با محکوم کردن اقدام رئیس پارلمان در ادای سوگند ریاست جمهوری از این ماجرا به عنوان کودتایی تحت رهبری آمریکا یاد کرده است.

بیشتر بخوانید:

رهبر نوظهور اپوزیسیون ونزوئلا که ریاست پارلمان، تنها نهاد تحت کنترل مخالفان دولت نیکلاس مادورو را در اختیار دارد روز چهارشنبه گذشته در اعتراض به نتیجه انتخابات و آغاز رسمی دومین دور ریاست جمهوری نیکلاس مادورو پا به صحنه گذاشت و به عنوان رئیس جمهوری موقت کشورش سوگند یاد کرد. آقای گوایدو در توجیه این اقدام تاکید کرد که قانون اساسی اجازه این کار را به وی می دهد.

خوان گوایدو در بخش دیگری از گفتگوی خود با کانال اسپانیایی زبان سی ان ان ضمن ابراز بی اطلاعی نسبت به عبارت «پنج هزار سرباز به کلمبیا» که جان بولتون، مشار امنیت ملی کاخ سفید آنرا بر روی برگه یادداشتی درج کرده بود، یادآور شد که : «در این مورد چیزی نمی دانم اما به صراحت باید بگویم که وضعیت در ونزوئلا بسیار پیچیده است.»

عبارت یاد شده که آقای بولتون در جریان یک کنفرانس خبری در کاخ سفید آنرا در دفتر یادداشت خود درج کرده بود از دید خبرنگاران پنهان نماند و به سرعت رسانه ای شد. این مسئله احتمال مداخله نظامی آمریکا در ونروئلا برای حمایت از اپوزیسیون این کشور را تقویت کرده است.

در این برگه یادداشت همچنین عبارتی در باره کشور افغانستان و استقبال از مذاکرات صلح با طالبان درج شده بود.

خوان گوایدو در ادامه خواست و اولویت اول اپوزیسیون را خروج سریع از بحران با استفاده از «ابزارهای ونزوئلایی» عنوان کرده است.

رهبر مخالفان و رئیس جمهور خودخوانده ونزوئلا روز دوشنبه از مردم این کشور خواست برای همراه کردن ارتش، مهم‌ترین حامی داخلی نیکلاس مادورو و نیز همراهی با ضرب الاجل دولت‌های اروپایی برای برگزاری انتخابات آزاد طی روزهای چهاشنبه و شنبه دست به تظاهرات بزنند.

بیشتر بخوانید:

روسیه، چین، ترکیه و ایران کشورهایی هستند که همچنان از نیکلاس مادورو به عنوان رئیس جمهوری قانونی ونزوئلا حمایت می کنند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مادورو: اگر امپریالیست‌ها انتخابات جدید می‌‌خواهند تا سال ۲۰۲۵ صبر کنند

آمریکا نماینده ویژه در امور ونزوئلا معرفی کرد

دیدار وزیر خارجه بریتانیا با ترامپ؛ چگونه جنگ اوکراین کامرون را به ساحل فلوریدا کشاند؟