بزرگداشت ۱۶۶ سالگی رهبر استقلال کوبا

عکس اسوشیتدپرس
عکس اسوشیتدپرس
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

امسال کوبایی‌ها ۱۶۶‌امین سالگرد تولد او را در هاوانا جشن گرفتند. در این جشن هزاران نفر مشعل به‌دست حضور یافتند. رائول کاسترو، برادر فیدل کاسترو رهبر فقید کوبا نیز به این راهپیمایی پیوست تا به خوزه مارتی ادای احترام کرده باشد.

آگهی

روز ۲۸ ژانویه برای بسیاری از کوبایی‌ها یادآور تولد خوزه مارتی، رهبر جنبش استقلال کوبا است. 

امسال کوبایی‌ها ۱۶۶‌امین سالگرد تولد او را در هاوانا جشن گرفتند. در این مراسم هزاران فرد مشعل به‌دست حضور یافتند. رائول کاسترو، برادر فیدل کاسترو رهبر فقید کوبا نیز به این راهپیمایی پیوست تا به خوزه مارتی ادای احترام کرده باشد.

خوزه مارتی برای کوبایی‌ها نمادی از مبارزه و تلاش برای استقلال است. تلاش‌های او در مبارزه کشور کوبا با امپراتوری اسپانیا برای رسیدن به استقلال موثر بود. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

خوزه مارتی در روز ۲۸ ژانویه ۱۸۵۳ به دنیا آمد و در روز ۱۹ مه سال ۱۸۹۵ در ۴۲ سالگی در میدان نبرد با ارتش اسپانیا کشته شد. او شاعر، مقاله نویس، روزنامه‌نگار و نظریه‌پرداز سیاسی بود.

انقلاب کوبا بین سال‌های ۱۹۵۳ و ۱۹۵۹ روی داد. انقلاب کوبا توانست دیکتاتوری باتیستا ثالدیوار را براندازد و پس از آن فیدل کاسترو روی کار آمد. 

فیدل کاسترو ی علاوه بر رهبری انقلاب کوبا، از سال ۱۹۵۹ تا ۱۹۷۶ میلادی به عنوان نخست‌وزیر و سپس به عنوان رئیس‌جمهوری این کشور از سال ۱۹۷۶ تا ۲۰۰۸ مشغول فعالیت بود. او روز ۲۵ نوامبر سال ۲۰۱۶ درگذشت.

بیشتر بخوانید:

فیدل کاسترو، رهبر انقلاب کوبا درگذشت

کوبایی‌ها صاحب اینترنت همراه شدند

کوبا: آمریکا همین رویه را ادامه دهد، مذاکره‌ای در کار نخواهد بود

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آمریکا ۱۵ دیپلمات کوبایی را اخراج کرد

جوانان کوبا در جستجوی آزادی

«اژدها وارد می‌شود»؛ از سال نو چینی چه می‌دانیم؟ در چه کشورهایی جشن گرفته می‌شود و چگونه؟