افزایش سرمایه‌گذاری‌های عربستان در صنعت نفت کرۀ جنوبی

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
افزایش سرمایه‌گذاری‌های عربستان در صنعت نفت کرۀ جنوبی
کپی رایت  REUTERS/Daniel Becerril

آرامکو، شرکت ملی نفت عربستان سعودی سرمایه‌گذاری‌های خود را در صنعت نفت کرۀ جنوبی دو برابر می‌کند. این شرکت قصد دارد مبلغ ۱.۶ میلیارد دلار به سرمایه‌هایش در شرکت نفت کره‌ای «هیوندای اویل‌ بانک» بیفزاید.

سئول یکی از بزرگترین خریداران نفت خام در آسیا محسوب می‌شود و شرکت آرامکو با این رقم سرمایه‌گذاری، نزدیک به ۲۰ درصد از سهام شرکت پتروشیمی «هیوندای اویل‌ بانک» را صاحب خواهد شد.

آرامکو هم اکنون بزرگترین سهامدار «اس‌-اویل»، سومین پالایشگاه بزرگ کرۀ جنوبی نیز محسوب می‌شود و ۶۳.۴۱ درصد از سهام این پالایشگاه را در اختیار دارد. افزایش سرمایه‌گذاری‌های ریاض در «هیوندای اویل‌ بانک» نیز باعث خواهد شد که عربستان بتواند فروش نفت خام خود به این کشور را بطور قابل توجهی افزایش دهد.

این سرمایه‌گذاری‌ها بخشی از سیاست جدید پادشاهی سعودی برای گسترش سهم بازار خود در آفریقا و آسیا و بطور ویژه در کشورهای چین، هند، مالزی، اندونزی و کرۀ جنوبی است.

کرۀ جنوبی پنجمین وارد کنندۀ بزرگ نفت خام در جهان است و عربستان بزرگترین تامین کنندۀ نفت خام این کشور محسوب می‌شود. تنها در سال ۲۰۱۸ میلادی سئول ۳۲۳.۱۷ میلیون بشکه نفت خام از پادشاهی عربستان وارد کرده که معادل ۸۸۵.۴۰۸ بشکه در روز است.

ایران نیز تا پیش از تحمیل تحریم‌های آمریکا، سومین تامین کنندۀ نفت خام کرۀ جنوبی به شمار می‌رفت و در سال ۲۰۱۷ میلادی ۱۸.۰۷ میلیون تن نفت به کرۀ جنوبی صادر کرد. خروج آمریکا از برجام باعث شد که واردات نفتی کره جنوبی از ایران در سال ۲۰۱۸ میلادی به ۷.۱۵ میلیون تن کاهش یابد.

با آغاز دور جدید تحریم‌ها از ماه نوامبر، سئول واردات نفت خود از ایران را متوقف کرد اما در نهایت با کسب معافیت موقت از ایالات متحده آمریکا، پس از چهار ماه اولین تانکر نفتی ایران در ۱۹ ژانویه وارد بندر اینچئون کرۀ جنوبی شد.

بر اساس معافیت اعطا شده به کرۀ جنوبی که تنها شش ماه اعتبار دارد، خریداران این کشور می‌توانند روزانه تا ۲۰۰ هزار بشکه نفت از ایران وارد کنند.

بیشتر بخوانید: