انتقادات شدید از اعلام نامزدی گروهی از جلیقه زردها در انتخابات اروپایی

انتقادات شدید از اعلام نامزدی گروهی از جلیقه زردها در انتخابات اروپایی
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

برخی از جلیقه زردهایی که خودخوانده عنوان رهبری این جنبش فرانسوی را گرفته اند اعلام کردند در انتخابات پارلمانی آینده اروپایی شرکت خواهند کرد.

آگهی

گروهی از جلیقه زردهای فرانسه خود را برای انتخابات پارلمانی اروپا که قرار است ماه مه آینده، یعنی کمتر از چهار ماه دیگر، برگزار شود نامزد کردند. 

جلیقه زردهایی که خود را برای انتخابات آینده اروپایی نامزد کرده اند می گویند بنوعی براساس ابتکار عمل شهروندی خود دست به این کار زده اند. اینگرید لاواسور، چهره اصلی این لیست جلیقه زردها خواهد بود. به گفته او تا نیمه های فوریه لیست کاملی از ۷۹ نامزد جلیقه زردها به انتخابات اروپایی ارائه خواهد شد.

اعلام نامزدی این افراد با انتقادات فراوانی از سوی جلیقه زردهای دیگر خصوصا در شبکه های اجتماعی مواجه شده است. مخالفان شرکت در انتخابات اروپایی می گویند اولا جلیقه زردها یک حزب سیاسی نیستند که برخی به عنوان رهبر خود را نامزد انتخابات کرده اند. دوم اینکه به گفته این جلیقه زردها، پارلمان اروپا قدرتی برای برآورده کردن خواسته و مطالبات شهروندان معترض سیستم ندارد و نهایتا خواسته ها و مطالبات این جنبش معترض فوری است و در خیابان و از راه اعتصاب بدست می آید نه از طریق شرکت در انتخابات اروپایی.

حضور برخی از جلیقه زردها در انتخابات اروپایی، به جز انتقادهای داخلی در فرانسه، باعث شده است تا عده ای بار دیگر این جنبش را با جنبش پنج ستاره ایتالیا مقایسه کنند. پنج ستاره های ایتالیایی هم ابتدا با اعتراضات خیابانی آغاز کردند و اندک اندک به یک جنبش و سپس به حزب سیاسی دعوت شدند تا نهایتا در انتخابات سال گذشته ایتالیا به همراه حزب لیگ شمال پیروز و با این حزب راست گرای افراطی تشکیل دولت ائتلافی ایتالیا را دادند.

اینگرید لاواسور که در راس فهرست نامزدهای اروپایی قرار دارد یک مددکار اجتماعی ۳۱ ساله است و به رسانه های فرانسه گفته که معتقد است جلیقه زردها با ورود به دستگاه های قدرت در انتخابات می توانند نقش بزرگی ایفا کنند. این در حالی است که منتقدان او می گویند جلیقه زردها اصولا با ساختار فعلی حکومتی و سیاسی در فرانسه و اروپا مشکل دارند و می خواهند این ساختارها را به چالش بکشند و شرکت در انتخابات سازماندهی شده توسط همین ساختارهای سیاسی بنوعی به آنها اعتبار می دهد. 

**بیشتر بخوانید: **

جلیقه زردها؛ روزهای خشم و اعتراض در فرانسه پایان می پذیرد؟

نامزدهای جلیقه زردی که تاکنون در لیست انتخابات اروپایی قرار گرفته اند بین ۲۹ تا ۵۳ سال دارند.

 آخرین نظرسنجی ها در فرانسه نشان می دهد که جلیقه زردها با کسب ۱۳ درصد آرا می توانند در انتخابات اروپایی آینده به جایگاه معتبری دست پیدا کنند. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

توییتر کارزار تبلیغاتی دولت فرانسه برای انتخابات اروپا را مسدود کرد

فرانسه؛ تهدید و ضرب و شتم خبرنگاران توسط تعدادی از جلیقه زردها

برج ایفل پس از ۶ روز تعطیلی به دلیل اعتصاب کارگران بار دیگر میزبان گردشگران شد