هشدار اتحادیه اروپا به اعضایی که با دریافت پول گذرنامه اروپایی می دهند

هشدار اتحادیه اروپا به اعضایی که با دریافت پول گذرنامه اروپایی می دهند
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کمیسیون اروپا با انتشار یک گزارش از برخی اعضا که با دریافت مبالغ هنگفت برای خارجی ها گذرنامه اروپایی صادر می کنند انتقاد کرد و به آنها هشدار داد.

آگهی

کمیسیون اروپا از تمامی اعضای اتحادیه اروپا خواست تا به اهدای آنچه «گلدن ویزا» و یا همان ویزای طلایی خوانده می شود پایان دهند. به گفته کمیسیون کشورهای عضوی که با دریافت مبالغ هنگفت به برخی از ملیت ها ویزا و گذرنامه می دهند پای پولشویی، فساد و گروه های تبهکار و مافیایی را به اروپا باز می کنند.

کمیسیون اروپا با انتشار اولین گزارش خود درباره «گلدن ویزا» یا همان ویزای طلایی می گوید کشورهای عضو طبق آخرین گزارش ها بیشترین تعداد ویزا و گذرنامه را به ثروتمندان خارجی که اغلب آنها را چینی و روس و آمریکایی ها تشکیل می دهند، اهدا کرده است و امنیت و قوانین مالیاتی اتحادیه را به مخاطره انداخته است.

طبق گزارشی که روز چهارشنبه رسانه ای شده ویزاهای طلایی صادر شده در یک کشور عضو می تواند زمینه برخورداری از شهروندی فرد مزبور را در سایر کشورهای اتحادیه تسهیل کند. تنها در دهه گذشته کشورهای اروپایی از راه اعطای اقامت یا تابعیت طلایی به شهروندان خارجی بالغ بر بیست و دو میلیارد پوند درآمد کسب کرده اند.

کمیسیون اروپا با تهدید کشورهای عضوی که همچنان قانون اهدای ویزای طلایی در آنها جاری است گفته که اگر دولتهای عضو نتوانند قوانین خود را تشدید کرده و یا شفاف تر شوند کمیسیون اروپا در صورت لزوم اقدامات تنبیهی را انجام خواهد داد.

بیشتر بخوانید:

مالت؛ دو خاندان سعودی با پرداخت میلیون‌ها یورو گذرنامه اروپایی خریده‌اند

هشدار دیگر اتحادیه اروپا به عدم رعایت و اجرای قانونی مشترک در صحن این اتحادیه برمی گردد. به گفته کمیسیون اروپا و در پی قانون مرزهای آزاد بین کشورهای عضو، شنگن، کشورهای عضو اتحادیه اروپا اجازه ندارند سرخود قوانین گذرنامه و صدور ویزا را تغییر دهند. کمیسیون امیدوار است بزودی در این زمینه قوانین یگانه و واحدی برای اجرای یکسان آن توسط تمام ۲۷ عضو اتحادیه اروپا تدوین و اجرا شود.

مهم ترین کشورهای عضو اتحادیه اروپایی که سال گذشته در روند اهدای ویزاهای طلایی نقش داشته اند می توان از مالت، پرتغال، قبرس و بلغارستان نام برد. یکی از نمونه هایی که باعث عصبانیت اتحادیه اروپا شد اهدای گذرنامه به اعضای دو خاندان سعودی توسط کشور مالت بود. دو خانواده ثروتمند سعودی با پرداخت میلیون‌ها یورو ۶۲ گذرنامه اروپایی در جزیره مالت خریداری کرده اند.

نام این دو خاندان بزرگ المحیدیب و العجیل است و به ازای هر گذرنامه برای افراد بزرگسال ۶۵۰ هزار یورو و برای کودکان نفری ۲۵ هزار یورو به دولت مالت پرداخت شده است. به گفته روزنامه مالتا هیچ کدام از اعضای این دو خانواده ثروتمند سعودی تاکنون پایشان هم به جزیره مالت نرسیده است.

به کانال تلگرام یورونیوز بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

واکنش مسکو به تحریم‌های جدید اتحادیه اروپا: تلافی می‌کنیم

تنش در روابط ایران و اتحادیه اروپا؛ تحریم‌های تازه در دست بررسی است

نتایج نظرسنجی: تنها ۱۰ درصد اروپایی‌ها باور دارند که اوکراین می‌تواند روسیه را شکست دهد