Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

پخش «اعترافات» اسماعیل بخشی از صدا و سیما؛ سپیده قلیان بار دیگر بازداشت شد

پخش «اعترافات» اسماعیل بخشی از صدا و سیما؛ سپیده قلیان بار دیگر بازداشت شد
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«طراحی سوخته» بازداشت اسماعیل بخشی و تعدادی دیگر از کارگران را بعنوان بازداشت «تعدادی از عناصری که با هدایت و حمایت مخالفان خارج از کشور در به انحراف کشیدن و ادامه این ماجرا نقش داشتند» توصیف می کند.

آگهی

صدا و سیمای جمهوری اسلامی با پخش مستندی با عنوان «طراحی سوخته» که در آن اعترافات اسماعیل بخشی نماینده کارگران هفت تپه و سپیده قلیان از فعالان اجتماعی حاضر در اعتراضات هفت تپه پخش شده است، ادامه اعتراضات کارگری و فعالان مرتبط با آن را با عنوان «توطئه ای از کاخ سفید» توصیف کرده است.

هدف این مستند ۱۹ دقیقه‌ای که شنبه شب از بخش خبری ۲۰:۳۰ پخش شد، آنچنان که سازندگانش عنوان کرده‌اند، پاسخ به این سوال است: «پشت پرده این عملیات چیست و طراحان اصلی به دنبال چه بوده و به دنبال چه هستند؟»

«طراحی سوخته» اسماعیل بخشی و سپیده قلیان و اعتراضات کارگری را به احزاب کمونیستی خارج از کشور مانند حزب کمونیست کارگری، مجاهدین خلق و احزاب «تجزیه طلب» و همچنین فعالان چپ داخلی مانند نویسندگان نشریه گام منتسب می کند که از نظر این مستند، همگی در اجرای طراح دونالد ترامپ برای تغییر رژیم، فعالیت می کردند.

این مستند در حالی از صدا و سیما پخش شد که اسماعیل بخشی و سپیده قلیان بعد از آزادی از بازداشت موقت اعلام کردند در این مدت شکنجه شده‌اند.

همچنین صبح روز یکشنبه ۳۰ دی‌ماه بار دیگر سپیده قلیان که با وثیقه آزاد شده بود بازداشت شد. او صبح روز یکشنبه در پیام کوتاه توئیتری نوشت: «بازداشت شدم.»

در واکنش به این مستند، سپیده قلیان یک روز پیش از بازداشتش در توئیتی نوشته بود: «این تصاویری که از من پخش شد گواه دیگری در اثبات حرف‌هایم مبنی بر شکنجه شدن در طول مدت بازداشتم بود. جدی‌تر از قبل به پیگیری شکنجه شدنم خواهم پرداخت و حالا که اعترافاتم پخش شد خواهان علنی برگزار شدن دادگاهم هستم.»

در این مستند از اعتراضات دی ماه ۹۶ و خروج آمریکا از برجام تا بازگرداندن تحریم های نفتی و اعتراضات کارگری بعنوان یک پروژه طراحی شده از خارج از کشور یاد شده است.

«طراحی سوخته» علت اصلی مشکلات کارگران نیشکر هفت تپه را «واگذاری نادرست به بخش خصوصی و سوء مدیریت مدیران این مجتمع» اعلام می کند و می گوید که مطالبات به حق کارگران به به این دلیل به انحراف کشیده شد تا در طراحی توطئه خارجی به کار گرفته شود.

در این برنامه «اسماعیل بخشی» لیدر اصلی این اعتراضات معرفی شده است و با پخش بخش‌هایی از خبرهای رسانه های فارسی خارج از کشور درباره اسماعیل بخشی، وی را از عواملی معرفی می کند که در پی حل نشدن مشکلات هفت تپه و ادامه اعتراضات بوده است.

این مستند بازداشت اسماعیل بخشی و تعدادی دیگر از کارگران را بعنوان بازداشت «تعدادی از عناصری که با هدایت و حمایت معارضین خارج از کشور در به انحراف کشیدن و ادامه این ماجرا نقش داشتند» توصیف می کند.

تصویر از صدا و سیمای ایران
اعتراف سپیده قلیان در برنامه «طراحی سوخته»تصویر از صدا و سیمای ایران

سازندگان این مستند در حالی هدفشان را فاش کردن دخالت دست های خارجی در اعتراضات کارگری اعلام کرده اند که علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی در روز ۱۶ بهمن ۹۶ در دیدار با دست‌اندرکاران کنگره ۱۴ هزار شهید جامعه کارگری گفته بود: «بارها این را در سخنرانی‌ها، خطاب به کارگران عزیزمان گفته‌ام که ضدانقلابِ کشور از اول چشمش به کارگرها بود بلکه بتواند جامعه‌ی کارگری را به‌نحوی علیه جمهوری اسلامی تحریک کند.»

همچنین در سال ۹۵ و در جریان «رزمایش مدافعان حریم ولایت» نیروهای امنیتی مانورهای تمرینی برگزار کردند که در آنها جمعی به عنوان کارگر حضور دارند که پلاکاردهایی با شعارهایی مانند «حقوق کارگری کجاست» و «کار برای زندگی نه زندگی برای کار» در آنها دیده می‌شد. چنین شواهدی احتمالا نشانگر آن است که رهبر جمهوری اسلامی و نیروهای امنیتی از سال ۹۵ چالش اصلی پیش روی نظام سیاسی در سالهای آینده را اعتراضات کارگری می‌دانسته‌اند.

در مستند «طراحی سوخته» اسماعیل بخشی و سپیده قلیان بعنوان «عناصر تحریک کننده»‌ای معرفی می شوند که می خواستند مانع بازگشایی مجتمع و ادامه اعتراضات شوند. حمایت از این دو فرد نیز «پروژه عملیات روانی» معرفی شده است.

سپیده قلیان که در این مستند اعترافات او پخش شده است، پیشتر نوشته بود که بازجوها به او گفته اند که اگر درباره «شکنجه» در مدت بازداشت سخنی بگوید اعترافات وی و اسماعیل بخشی را از تلویزیون پخش خواهند کرد.

هنوز واکنشی از سوی اسماعیل بخشی نماینده کارگران هفت تپه به این مستند منتشر نشده است.

صادق زیبا کلام استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران در واکنش به پخش مستند «طراحی سوخته» در توئیتی نوشته است که مردم میان روایت صدا و سیما و روایت سپیده قلیان و اسماعیل بخشی، روایت این دو نفر را قبول می کند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

یک نماینده مجلس ایران: طبق گفته وزیر اطلاعات اسماعیل بخشی شکنجه نشده است

اعتراض در هفت تپه؛ پیشنهاد کارگران اداره شورایی کارخانه است

سالگرد درگذشت مهسا امینی؛ اعتراضات پراکنده و تدابیر شدید امنیتی در ایران