اعتراض در هفت تپه؛ پیشنهاد کارگران اداره شورایی کارخانه است

  اعتراض در هفت تپه؛ پیشنهاد کارگران اداره شورایی کارخانه است
Copyright 
نگارش از محمد جواد شفیعی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اسماعیل بخشی: «تو این مملکت راهی جز اختلاس و رانت گرفتن برای پولدار شدن وجود ندارد.»

آگهی

اعتراض و اعتصاب کارگران شرکت نیشکر هفت تپه روز پنج شنبه وارد یازدهمین روز خود شد.

کارگران نیشکر هفت تپه مدت‌هاست به واگذاری این شرکت به بخش خصوصی و همچنین عدم پرداخت ۳ ماه حقوق خود معترض هستند.

در روزهای گذشته صدها نفر از کارگران هفت تپه روبروی فرمانداری شوش تجمع کردند. آنها گفتند به این دلیل تظاهرات شان را به سطح شهر کشانده‌اند که مسئولان به خواسته‌های آنها بی‌توجهی کرده‌اند. این کارگران همچنین می‌گویند روز جمعه و در ادامه اعتراضاتشان در نماز جمعه شهر حاضر خواهند شد.

یکی از کارگران زن حاضر در تجمع روزهای گذشته هفت‌تپه خطاب به جمعیت گفت: «از تمام اتحادیه‌های کارگری کشور و تمام کارگرانی که این روزها مثل ما سفره‌شان خالی است و شرمنده زن و بچه‌شان هستند می‌خواهیم به این اعتصاب بپیوندند.»

سخنان این کارگر در شبکه‌های اجتماعی ایران منتشر شده، اما هویت او اعلام نشده است.

اسماعیل بخشی، از نمایندگان کارگران هفت تپه در جریان تظاهرات روز پنج‌شنبه در جمع کارگران گفت: «تو این مملکت راهی جز اختلاس و رانت گرفتن برای پولدار شدن وجود ندارد.»

بخشی پیشتر پیشنهاد کارگران هفت‌تپه برای اداره این شرکت را «اداره شورایی» عنوان کرده و گفته بود که اداره این شرکت باید به شکلی باشد که نه بخش خصوصی و نه بخش دولتی بطور کامل نتوانند کنترل این شرکت را در دست بگیرند. وی در ویدئویی گفته است: «کارگران دیگر اجازه نمی‌دهند بخش خصوصی شرکت را در دست بگیرد و اگر دولت می‌خواهد شرکت را در دست بگیرد تمام امور شرکت باید زیر نظر شوراهای کارگری و نظر جمعی باشد.»

اسماعیل بخشی می‌گوید که آلترناتیو کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه، اداره شورایی این کارخانه است.

شرکت نیشکر هفت‌تپه کارگرانی از قومیت‌های مختلف را در خود دارد که در هفته‌های گذشته گزارش‌هایی از تنش میان کارگران در این ارتباط منتشر شده بود. اسماعیل بخشی در اشاره به این تنش‌ها گفته است: «فردطلبان، ناسیونالیست‌ها و نژادپرست‌ها خودشان را به ما نچسبانند.»

شعار «نان، کار آزادای، اداره شورایی»، «مرگ بر ستمگر، درود بر کارگر» از جمله شعارهای معترضان در تظاهرات چند روز گذشته بوده است.

شرکت نیشکر هفت تپه در ۲۵ کیلومتری شهر شوش واقع شده و در سال‌های گذشته با مشکلات عدیده‌ای مواجه بوده است. دولت این شرکت را به بخش خصوصی واگذار کرده که این واگذاری تاکنون نتوانسته مشکلات این شرکت را حل کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پخش «اعترافات» اسماعیل بخشی از صدا و سیما؛ سپیده قلیان بار دیگر بازداشت شد

بررسی وضعیت کارگران نیشکر هفت تپه در گفتگوی اختصاصی با سهیلا جلودارزاده و محمد کیانوش راد

هزاران نفر در پایتخت شیلی در حمایت از اعتصاب سراسری علیه دولت بوریچ تظاهرات کردند