رباتی برای شبیه‌سازی پستانداران ماقبل تاریخ

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
رباتی برای شبیه‌سازی پستانداران ماقبل تاریخ

محققان آلمانی رباتی را طراحی کردند که راه رفتن اجداد پستانداران را شبیه‌سازی کند. آنها با الهام گرفتن از یک فسیل ۲۹۰ میلیون ساله جانداری موسوم به اوربِیت پابستی این ربات را خلق کردند.

اوربِیت پابستی (Orobates Pabsti) از اجداد پستانداران محسوب می‌شود که شبیه خزندگان حرکت می‌کند. پستانداران حدود ۲۰۰ میلیون سال پیش بر روی زمین پدید آمدند و از تبار آب‌پرده‌داران یا مشیمه‌داران هستند.

آب‌پرده‌دارن (Amniota) به گروهی از جانوران اطلاق می‌گردد که دارای ستون فقرات و دارای چهار اندام حرکتی هستند و تخم‌های آنها با یک غشا یا پرده از محیط اطراف جدا می‌شود. اعضای این گروه شامل اجداد برخی رده‌های جانوران کنونی از جمله پستانداران، خزندگان و پرندگان است.

داده‌های به دست آمده از این ربات اطلاعات بیشتری از نحوه حرکت اجداد پستانداران ارائه کرده و به دانشمندان کمک می‌کند تا به درک بهتری از نحوه تکامل این گونه از جانوران برسند.

جان نیاکاتورا، زیست‌شناس تکاملی از دانشگاه هومبولت برلین در این باره گفت: «شما باید بدانید که اوربِیت پابستی، یک فسیل کلیدی برای درک درستی از حیوانات مهره‌دار زمین است. همه پستانداران و همه خزندگان، از جمله تمام دایناسورهای منقرض شده و پرندگان امروزی، همگی یک جد مشترک داشتند. این فسیل به اجداد این جانداران بسیار نزدیک است. آموختن از این فسیل به ما کمک می‌کند چیزهای بیشتری درمورد چگونگی پیدایش حیوانات امروزی یاد بگیریم.»

بیشتر بخوانید: