Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

رای اعتماد پارلمان یونان به سیپراس؛ راه تغییر نام مقدونیه هموار شد

عکس از اسوشیتدپرس
عکس از اسوشیتدپرس
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سیپراس با این رای اعتماد هم توانست قائله به وجود آمده بر سر بحران تغییر نام مقدونیه را پایان دهد و هم جلوی برگزاری یک انتخابات زودهنگام را بگیرد.

آگهی

الکسیس سیپراس، نخست وزیر یونان توانست از پارلمان این کشور رای اعتماد بگیرد تا راه برای تغییر نام کشور «مقدونیه» به «جمهوری مقدونیه شمالی» هموار شود. عدم توافق بر سر این تغییر نام تا کنون استعفای وزیر دفاع این کشور و تهدید به استعفای ۶ وزیر دیگر را به دنبال داشته است.

پارلمان مقدونیه به تازگی به تغییر نام کشور «مقدونیه» به «جمهوری مقدونیه شمالی» رای مثبت داد و به دنبال آن پانوس کامنوس وزیر دفاع یونان از جناح راست از مقام خود استعفا داد. او در همین حال اعلام کرد که ۶ وزیر دیگر عضو حزبش را از دولت خارج خواهد کرد، رویدادی که دولت الکسیس سیپراس نخست وزیر یونان را نیازمند رای اعتماد پارلمان کرد و سیپراس هم توانست رای اعتماد پارلمان این کشور را از آن خود کند.

سیپراس با این رای اعتماد هم توانست قائله به وجود آمده بر سر بحران تغییر نام مقدونیه را پایان دهد و هم جلوی برگزاری یک انتخابات زودهنگام را بگیرد. در صورتی شکست دولت ائتلافی یونان، دولت حمایت اکثریت پارلمان را از دست می‌داد و همین موضوع احتمال برگزاری انتخابات زودرس در یونان را افزایش می داد.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

رای اعتماد ناپلئونی به سیپراس

پانوس کامنوس بنیانگذار حزب راستگرای استقلال یونان که از مخالفان توافق کشورش با مقدونیه بر سر تغییر نام این کشور به شمار می‌آید روز یکشنبه همین هفته از سمت خود استعفا داد. استعفای او در واقع اعتراض با امضای قرارداد تغییر نامی بود که سال گذشته میان آتن و اسکوپیه (پایتخت مقدونیه) امضا شده بود.

پارلمان یونان با ۱۵۱ رای به سیپراس رای اعتماد مجدد داد. این پارلمان ۳۰۰ عضو دارد و حزب چپ‌گرای مدافع نخست وزیر نیز در پارلمان این کشور ۱۴۵ صندلی را به خود اختصاص داده است. دیگر آرا از حزب مستقل کامنوس(ANEL) و دیگر نمایندگان مستقل به سبد رای سیپراس آمده بود.

«رای اعتماد به ثبات و پایداری»

سیپراس در پارلمان این کشور خطاب به نمایندگان گفته بود «من از شما می‌خواهم به دولتی رای اعتماد بدهید که این سال‌ها در نبرد و تلاش برای نجات کشور هزینه داده و موفق شده کشور را از بند تذکرها و نظارت‌های مدام نجات دهد.» اشاره سیپراس در این بخش به کشورهای وام‌دهنده به یونان است که طی سال‌های گذشته عرصه را بر این کشور دشوار کرده‌اند.

او رای اعتماد به دولت‌اش را به عنوان رای اعتماد به ثبات و پایداری عنوان کرده و گفت: « تنها دغدغه و نگرانی ما بیان صریح نیازها و منافع مردم یونان است.»

راه هموار مقدونیه برای پیوستن به ناتو و اتحادیه اروپا

توافق میان یونان و مقدونیه سال ۲۰۱۸ میان یونان و مقدونیه امضا شد. پارلمان مقدونیه هفته پیش به این توافق رای مثبت داد. با این حال تکلیف رای پارلمان یونان به این توافق این ماه مشخص خواهد شد. ولادیمیر پوتین، رییس ‌جمهوری روسیه تغییر نام مقدونیه و تلاش برای عضویت این کشور در ناتو و اتحادیه اروپا را تلاش برای افزایش سطح تسلط در بالکان توصیف کرده است.اکتبر سال ۲۰۱۹ دوره چهار ساله نخست وزیری سیپراس به پایان خواهد رسید. خطر عدم رای اعتماد از بیخ گوش سیپراس گذشت.

پارلمان مقدونیه جمعه ۱۱ ژانویه با اصلاح قانون اساسی به تغییر نام این کشور به «جمهوری مقدونیه شمالی» رای داد تا بتواند بر ۲۷ سال مناقشۀ اسکوپیه و آتن پایان دهد.

در نشست پارلمان ۱۲۰ نفری مقدونیه، ۸۱ نمانیده با تغییر نام کشورشان موافقت و نمایندگان حزب مخالف دولت (VMRO-DPNE) این جلسه رای‌گیری را بایکوت کردند.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

یونان: اتحادیه اروپا دروازه‌ها را به روی کودکان قحطی‌زده و آسیب‌دیده غزه باز کند

مقدونیه یا مقدونیه شمالی؟ خشم یونان از رئيس جمهور جدید اسکوپیه: چرا گفتی مقدونیه؟

مشعل بازی‌های المپیک ۲۰۲۴ پاریس در المپیای یونان روشن شد