رای منفی به توافق برکسیت؛ حالا چه اتفاقی می‌افتد؟

رای منفی به توافق برکسیت؛ حالا چه اتفاقی می‌افتد؟
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در این مطلب احتمالات رای مجلس عوام بریتانیا به توافق نهایی برکسیت بررسی شده است.

آگهی

با رای منفی مجلس عوام بریتانیا به طرح مورد توافق دولت محافظه‌کار ترزا می و اتحادیه اروپا، کار برای خروج آسان بریتانیا گره خورد. در این مطلب سناریوهای پیش رو پس از این رای «تاریخی» را بررسی می‌کنیم.

برکسیت بدون توافق

یکی از احتمالات خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا بدون توافق با این اتحادیه است. براین اساس بریتانیا روز ۲۹ مارس یعنی ۷۲ روز دیگر بدون تعیین مناسبات آینده بین دو طرف از اتحادیه اروپا خارج خواهد شد. از نظر تجاری قوانین سازمان تجارت جهانی بین دو طرف حکمفرما خواهد شد. 

به نظر می رسد اکثریت اعضای مجلس عوام بریتانیا درصدد جلوگیری از خروج بدون توافق از اتحادیه اروپا باشند. خروج بدون توافق از سوی بسیاری از صاحبنظران گزینه «اغتشاش» نام گرفته است. 

برگزاری همه پرسی دوباره برکسیت

هواداران بقای بریتانیا در اتحادیه اروپا از مدتها پیش به دنبال برگزاری همه پرسی مجدد در این مورد هستند. آنها برگزاری همه پرسی مجدد را راه حل بحران کنونی می دانند. دولت محافظه کار بریتانیا تاکنون به شدت با برگزاری همه پرسی مجدد مخالفت کرده است. 

در صورتی که ترزا می، نخست وزیر بریتانیا چهارشنبه شب نتواند از مجلس عوام رای اعتماد بگیرد و انتخابات پارلمانی زودهنگام در بریتانیا برگزار شود احتمال برگزاری همه پرسی دوباره برکسیت وجود خواهد داشت. 

بیشتر بخوانید:

تعویق برکسیت

یکی از گزینه های پیش روی سیاستمداران بریتانیایی به تعویق انداختن فرایند خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا است. ممکن است دولت ترزا می در صورت کسب رای اعتماد نمایندگان مجلس عوام با پس گرفتن درخواست خود مبنی بر خروج از اتحادیه اروپا (ماده ۵۰ معاهده اتحادیه اروپا) بخواهد به خود زمان بیشتری برای تصمیم گیری بدهد. 

مذاکره مجدد با اتحادیه اروپا

مخالفان بریتانیایی توافق به دست آمده با اتحادیه اروپا از مذاکره دوباره با اتحادیه اروپا برای کسب توافق جدید حمایت می کنند. مخالفان ترزا می در حزب محافظه کار از جمله بوریس جانسون، وزیر خارجه پیشین بریتانیا از طرفداران این گزینه هستند. 

با این حال به نظر می رسد که دولت بریتانیا برای مذاکره دوباره باید به دنبال به تعویق انداختن زمان خروج از اتحادیه اروپا باشد. از سوی دیگر به نظر نمی رسد اتحادیه اروپا رغبتی به امتیاز دادن به بریتانیا در مذاکرات جدید باشد. امری که کار دولت بریتانیا (چه دولت فعلی و چه دولت احتمالی آینده) را دشوار خواهد کرد. 

رای چهارشنبه شب نمایندگان مجلس عوام بریتانیا به طرح رای عدم اعتماد به دولت مشخص خواهد کرد که آیا انتخابات پارلمانی زودهنگام در این کشور برگزار خواهد شد یا خیر. پس از آن سیاستمداران بریتانیایی باید یا در قالب وعده های انتخاباتی یا طرح های پارلمانی به دنبال راه حلی برای بحران کنونی باشند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پارلمان بریتانیا با اکثریت قاطع آرا توافق برکیست را رد کرد

آخرین سخنرانی ترزا می قبل از رای مجلس عوام به برکسیت: بدون تاخیر از اتحادیه اروپا خارج شویم

بریتانیا ۵۸۰ میلیون یورو کمک نظامی جدید در اختیار اوکراین می‌گذارد