Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

پارلمان بریتانیا با اکثریت قاطع آرا توافق برکیست را رد کرد

پارلمان بریتانیا با اکثریت قاطع آرا توافق برکیست را رد کرد
Copyright Reuters
Copyright Reuters
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پارلمان بریتانیا با اکثریت قاطع آرا توافق برکیست را رد کرد

آگهی

طرح مورد توافق دولت بریتانیا و اتحادیه اروپا در موضوع برکسیت، با رای قاطع نمایندگان مجلس عوام رد شد.

شامگاه سه‌شنبه و در جریان رای‌گیری برای این طرح، تنها ۲۰۲ نماینده با آن موافقت کردند و ۴۳۲ نماینده دیگر به این طرح رای منفی دادند.

نمایندگان مجلس عوام در این روز که روزی تاریخی برای بریتانیا خوانده می‌شد، برای آخرین بار به بحث دربارۀ این توافق پرداختند و سپس حدود ساعت ۲۰ به وقت گرینویچ رای گیری دربارۀ آن را آغاز کردند.

با توجه به مباحثی که در روزهای گذشته مطرح شده بود، پیش‌بینی تحلیلگران این بود که توافق میان لندن و بروکسل رد خواهد شد، پیش‌بینی که محقق شد.

با رد این توافق دو حالت قابل تصور است: یا خانم می با طرح دومی دوباره به مجلس عوام بازمی‌گردد و یا همه‌پرسی دومی با موضوع ماندن یا خروج از اتحادیه اروپا در این کشور برگزار خواهد شد.

چکیده‌ای از تحولات روز سه‌شنبه در بریتانیا را در ادامه مشاهده کنید.

رد توافق برکسیت در مجلس عوام بریتانیا، بزرگترین شکست یک دولت این کشور مقابل مجلس عوام از سال ۱۸۶۴ میلادی به اینسو توصیف شده است. برخی کارشناسان معتقدند که با این رای، بریتانیا گرفتار عمیق ترین بحران سیاسی خود در پنجاه سال اخیر شده است.

بیش از صد تن از نمایندگان محافظه‌کار یعنی هم‌حزبی خانم می نیز به صف مخالفان پیوستند و علیه این توافق رای دادند تا به این ترتیب بدترین شکست دولت در مقابل پارلمان در تاریخ نوین بریتانیا رقم بخورد.

ترزا می پس از رای منفی مجلس عوام اعلام کرد: «کاملا روشن است که مجلس عوام حامی این توافق نیست اما رای امشب چیزی به ما در این باره که بالاخره مجلس طرفدار چیست، نگفت... نه چیزی در این باره که مجلس چگونه می‌خواهد به تصمیم مردم بریتانیا احترام بگذارد و نه اینکه آیا اصلا قصد دارد به این تصمیم احترام بگذارد.»

در پی رای منفی مجلس عوام به توافق دولت بریتانیا با اتحادیه اروپا، ارزش پوند مقابل یورو افزایش یافت.

دونالد توسک، رئیس شورای اروپا در پیامی توییتری خطاب به سیاستمداران بریتانیا نوشت: «اگر رسیدن به توافق را غیرممکن می‌دانید و کسی هم خروج بدون توافق نمی‌خواهد، پس چه کسی این شجاعت را دارد تا بگوید که تنها راه حل مفید چیست؟»

بسیاری از شهروندان بریتانیاییِ طرفدار اتحادیه اروپا از نتیجۀ رای گیری امشب خوشحال بودند زیرا بر این باورند که با این کار، خروج از اتحادیه اروپا به تاخیر خواهد افتاد؛ حتی این احتمال وجود دارد که برکسیت بطور کلی لغو شود.
به نظر کارشناسان این اشتباه است که فکر کرد رای روز سه‌شنبۀ مجلس عوام می‌تواند به چنین بحران سیاسی در بریتانیا پایان دهد بویژه آنکه تحولات روزهای آتی چندان قابل پیش‌بینی نیست.

آرای احزاب مختلف بریتانیا به توافق ترزا می با اتحادیه اروپا:

از ۲۰۲ رایی که در موافقت با توافق برکسیت داده شد ۱۹۶ رای متعلق به محافظه‌کاران، ۳ رای متعلق به نمایندگان حزب کارگر و ۳ رای نیز متعلق به نمایندگان مستقل بود.

از ۴۳۲ رایی که در مخالفت با توافق برکسیت داده شد ۲۴۸ رای متعلق به حزب کارگر، ۱۱۸ رای متعلق به محافظه‌کاران، ۳۵ رای متعلق به حزب ملی اسکاتلند، ۱۱ رای متعلق به حزب لیبرال‌دموکرات بریتانیا، ۱۰ رای متعلق به حزب اتحادگرای دموکراتیک، ۵ رای نمایندگان مستقل، ۴ رای متعلق به حزب «Plaid Cymru» ولز و ۱ رای نیز متعلق به حزب سبز بود.

سخنگوی دونالد توسک، رئیس شورای اروپا در بیانیه‌ای اعلام کرد: «نتیجۀ رای گیری مجلس عوام بریتانیا باعث تاسف ماست... ۲۷ کشور عضو اتحادیه، مانند رفتاری که تمام دوران پیشبرد این روند داشتند، همچنان متحد و مسئول باقی خواهند ماند و به دنبال کاهش آسیبهای ناشی از برکسیت خواهند بود. ما همچنان به آماده سازی خود برای رویارویی با هر پیامدی ادامه می‌دهیم، از جمله برای سناریوی خروج بدون توافق بریتانیا از اتحادیۀ اروپا. با این رای خطر خروج بی‌قاعدۀ بریتانیا افزایش یافت آنهم در حالیکه مایل به وقوع چنین چیزی نیستیم... این توافق بهترین توافق ممکن و تنها راه برای اطمینان از خروج قاعده‌مند بریتانیا از اتحادیه اروپا بود.»

ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اروپا ضمن ابراز تاسف از رای منفی مجلس عوام بریتانیا به توافق لندن و بروکسل، از بریتانیا خواست تا در اولین فرصت ممکن موضع و اهداف خود را در موضوع برکسیت برای اتحادیه اروپا روشن کند. او تاکید کرد که فرصت زیادی برای بریتانیا باقی نمانده است.

نمایندگان مجلس عوام بریتانیا توافق دولت با اتحادیه اروپا در موضوع برکسیت را با ۴۳۲ رای مخالف در مقابل ۲۰۲ رای موافق رد کردند.

آگهی

بلافاصله پس از اعلام نتیجۀ رای عدم اعتماد به طرح ترزا می، جرمی کوربین رهبر حزب کارگر بریتانیا طرح برگزاری جلسه رای عدم اعتماد به خانم نخست‌وزیر را نیز رسما تقدیم مجلس عوام کرد. قرار است بحث در این باره از فردا در مجلس عوام آغاز شود.

عکس‌هایی از تجمع موافقان و مخالفان برکسیت مقابل ساختمان مجلس عوام بریتانیا، همزمان با برگزاری آخرین جلسۀ بحث دربارۀ توافق برکسیت و رای‌گیری نمایندگان

REUTERS/Eddie Keogh
REUTERS/Henry Nicholls
REUTERS/Henry Nicholls
REUTERS/Clodagh Kilcoyne

رای گیری در مجلس عوام آغاز شد. در اولین مرحله قرار است دربارۀ سه متمم این توافق رای گیری شود.
اولین متمم که از سوی جرمی کوربین پیشنهاد شده است دربارۀ یک اتحادیه گمرکی دائمی میان بریتانیا و اتحادیه اروپا و ایجاد یک توافق جامع دربارۀ بازار است.
دومین متمم از سو یحزب ملی اسکاتلند پیشنهاد شده است که خواستار محکوم کردن توافق خانم می به دلیل ضررهای ان برای اسکاتلند، ولز و دیگر سرزمین های متعلق به پادشاهی انگلستان است.
متمم سوم نیز دربارۀ موضوع جنجال برانگیز مرز ایرلند شمالی پس از برکسیت است. منطقه‌ای که ایرلند شمالی را از جمهوری ایرلند جدا می‌کند، هم اکنون منطقه‌ای باز است که رفت و آمدها در آن آزادانه انجام می‌شود و به داد و ستدها در این منطقه نیز هیچ مالیاتی تعلق نمی‌گیرد. اما این نگرانی وجود دارد که پس از برکسیت، قوانین کمرگی سختی در این منطقه به اجرا گذاشته شود.
در متمم سوم بطور روشن اعلام شده است که پس از برکسیت هیچ تغییری در روند داد و ستدها و فعالیتهای تجاری این منطقه روی نخواهد داد.

سخنرانی ترزا می در مجلس عوام بریتانیا:

- پارلمان به مردم حق انتخاب داد و ما اکنون باید در راستای انتخاب مردم قدم برداریم.
- مسئولیت هر کدام از ما عمیق است زیرا این یک تصمیم تاریخی است که بر سرنوشت کشورمان برای نسل‌ها تاثیر می‌گذارد.
- برگزاری همه‌پرسی دوم تنها منجر به چندپارگی بیشتر خواهد شد و به معنی آن است که ما انتخاب شدیم تا به مردم خدمت کنیم اما نمی‌خواهیم آنچه را که خواست آنها است، عملی کنیم.
- توافق ما، اطمینانی برای ادامۀ کسب و کارهای ماست.
- این توافق به ما اجازه می‌دهد تا با اتحادیه اروپا به تجارت بپردازیم اما همزمان خودمان برای معاملاتمان تصمیم بگیریم.
- دربارۀ راه دیگری که رهبر مخالفان (جرمی کوربین) نشان می‌دهد یعنی برگزاری انتخابات عمومی، هیچ تضمینی وجود ندارد که انتخابات بتواند محاسبات پارلمانی را تغییر دهد.
این توافق بر اساس اصول مدنظر برکسیت تهیه شده است یعنی کنترل دوباره بر مرزها، بر قوانین، بر داد و ستدها و بر ماهیگیری. توافق به گونه‌ای تهیه شده تا در کنار احترام به این اصول، از شغل‌ها نیز محافظت کند و امنیت و تمامیت ارضی ما را تضمین کند.
- ما امشب می‌توانیم اطمینان را در مقابل عدم اطمینان و اتحاد را در مقابل تفرقه انتخاب کنیم و به خواست مردم بریتانیا پاسخ دهیم. ما می‌توانیم با عمل به تعهداتمان، اعتماد به سیاست را برای یک نسل به خطر نیندازیم.

آگهی

دومینیک راب، وزیر پیشین برکسیت اعلام کرد که با این توافق مخالف است زیرا این توافق با ترس و شکست عجین است. او در مجلس عوام اعلام کرد: «ما در اینجا، در خانۀ دموکراسی و در مکان پاسخگویی به مردم، باید دربارۀ مسائل حیاتی، حساس و بحث‌برانگیز تصمیم بگیریم و نه صرفا به تایید تصمیماتی بپردازیم که در بروکسل گرفته شده است.»
او افزود: «من به برکسیت رای دادم و به آن وفادارم. من برای تسلط بر سرنوشت خودم رای دادم. من به امید رای می‌دهم و نه به ترس. من به رنسانس دموکراسی در این کشور رای می دهم.»

بنا بر اعلام سازمان تجارت جهانی، چنانچه بریتانیا بدون رسیدن به توافقی اتحادیه اروپا را ترک کند، آنگاه با توجه به نرخ تعرفه‌ها صادرات کشورهای اروپایی به این کشور بطور قابل توجهی کاهش خواهد یافت.
این سازمان بطور مثال به صادرات دانمارک به بریتانیا اشاره کرده است. بریتانیا چهارمین بازار بزرگ صادرات دانمارک بویژه در بخش مواد غذایی است و ۷.۸ درصد از کل صادرات این کشور در سال ۲۰۱۷ میلادی را به خود اختصاص داده است. خروج بدون توافق از اتحادیه اروپا باعث می‌شود که صادرات مواد غذایی دانمارک به بریتانیا ۲۴ درصد کاهش یابد.

ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا روز سه‌شنبه بار دیگر از نمایندگان مجلس عوام خواست تا نگاهی دوباره به توافق حاصله میان او و اتحادیه اروپا بیندازند. او هشدار داد که رد این توافق به معنای «فروپاشی دموکراسی» است.

خانم می گفت: «من به نمایندگان در همۀ احزاب می‌گویم، فرای تمام جمع‌بندی‌هایی که تاکنون داشته‌اید، بار دیگر در زمان باقی مانده نگاهی به این توافق بیندازید. این یک توافق عالی نیست بلکه یک سازش است. تاریخ در آینده تصمیمی را که امروز در مجلس عوام می‌گیرید، خواهد نگریست.»

او بار دیگر تاکید کرد که رد این توافق به معنای خروج از اتحادیه اروپا آنهم بدون دستیابی به هیچ امتیاز و توافقی است.

آگهی

همزمان جرمی کوربین، رهبر حزب اصلی مخالف خانم می نیز اعلام کرد که اگر این توافق در مجلس عوام رای نیاورد، آنگاه باید مقدمات برگزاری انتخابات عمومی و تشکیل یک دولت جدید را در بریتانیا فراهم کرد.

کمیسیون اروپا روز دوشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که امسال بیش از ۱۴ هزار و ۵۰۰ دانش‌آموز بریتانیایی به کمک این اتحادیه فرصت آشنایی با بخش‌های مختلف قاره اروپا را داشته‌اند. این افراد از میان ۸۰ هزار نامزد این فرصت انتخاب شده بودند.
به گفته بروکسل، امسال این اتحادیه به بیش از ۱۴۵۰۰ نوجوان هجده ساله این فرصت را داد تا به کمک «کارت سفر اروپایی» در این اتحادیه سفر کنند اما این نوجوانان امروز به جای این کارت، «کارت جدایی از اتحادیه اروپا» را دریافت خواهند کرد.

بانک چندملیتی آمریکایی «Citigroup» به مشتریان خود توصیه کرده است که امروز از داد و ستد با پوند بریتانیا خودداری کنند. به گفته این بانک رای امروز در مجلس عوام بریتانیا ممکن است نوسانات قابل توجهی در ارزش پول واحد این کشور بوجود آورد.
سرپرست بخش سرمایه‌گذاری این بانک اعلام کرد: «باید دید طی ۲۴ ساعت آینده، خانم می تا چه اندازه بازنده خواهد بود.»

جاناتان اشورث، نمایندۀ پارلمان بریتانیا و عضو حزب کار این کشور: «توافق ترزا می با اتحادیه اروپا، توافق بدی برای دنیای کارآفرینی، برای حقوق کارگران و برای رفاه خانواده‌ها است و نمی‌تواند کشور دوپارۀ ما را بار دیگر متحد کند.»

مایکل گوو، وزیر محیط زیست بریتانیا می‌گوید که اگر قانونگذاران این توافق را رد کنند، دموکراسی در بریتانیا به خطر خواهد افتاد.
او روز سه‌شنبه در مصاحبه‌ای اعلام کرد: «مردم بریتانیا به ما مسئولیت داده‌اند. حال یا ما این مسئولیت را می‌پذیریم و به خروج از اتحادیه اروپا رای خواهیم داد و یا شهروندان را ناامید می‌کنیم و با رای منفی به این توافق، به دموکراسی در کشورمان آسیب می‌زنیم.»

آگهی

یک نظرسنجی اینترنتی از اعضای حزب ملی اسکاتلند نشان داد که بیش از ۹۰ درصد پاسخ‌دهندگان مخالف توافق میان ترزا می و اتحادیه اروپا هستند.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رای منفی به توافق برکسیت؛ حالا چه اتفاقی می‌افتد؟

ماکرون: فشار از طرف بریتانیا است

نتایج تحقیقات تازه در بریتانیا: کارگران مهاجر پس از برکسیت با خطر برده‌داری مدرن و استثمار مواجه‌اند