Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

ایران: دو نیروگاه هسته‌ای جدید می‌سازیم

نیروگاه اتمی بوشهر
نیروگاه اتمی بوشهر
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رئیس سازمان انرژی اتمی گفته که اگر بخواهیم می‌توانیم حجم و درجه غنی‌سازی خود را فوری افزایش دهیم. او همچنین از ساخت دو نیروگاه هسته‌ای جدید خبر داده است.

آگهی

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در گفت‌وگو با خبرگزاری صداوسیما از ساخت دو نیروگاه جدید خبر داد: «یگانه تفاوت وضع کنونی با قبل از برجام این است که اکنون در حال ساخت دو نیروگاه هسته‌ای جدید مانند نیروگاه بوشهر هستیم که قبل از برجام وجود نداشت، اما پس از برجام توانستیم با برقراری روابط علمی با اروپا، امکانات علمی زیادی کسب کنیم درحالی که در گذشته هیچ همکاری علمی با ما نداشتند.»

علی اکبر صالحی همچنین افزود: «اگر اراده شود سه تا چهار روز غنی‌سازی ۲۰درصدی را آغاز می‌کنیم. اگر بخواهیم می‌توانیم حجم و درجه غنی‌سازی خود را فوری افزایش دهیم.»

فوتوشاپ نکنید، خبری از بتن‌ریزی در رآکتور اراک نیست

صالحی به برخی محدودیت‌های ایران به دنبال پیوستن به برجام اشاره کرد که یکی از آنها مربوط به رآکتور آب سنگین اراک است. او در این باره گفت: «برخی درباره رآکتور اراک طوری صحبت می‌کنند که افکار عمومی تصور می‌کند این رآکتور کار می‌کرده است در حالی که هنوز راه‌اندازی نشده بود و تا رسیدن به مرحله نهایی، کار زیادی داشت.»

صالحی با رد ادعای بتن‌ریزی در این رآکتور گفت: «هرچه می‌گوییم فقط در برخی لوله‌های آن بتن ریخته شده است، برخی با انتشار عکس‌های فوتوشاپی، چاله رآکتور را پر از سیمان نشان می‌دهند.»

او همچنین با اشاره به فرایند مدرن‌سازی رآکتور آب سنگین اراک توضیح داد: «طراحی رآکتور قدیمی مربوط به ۵۰ تا ۶۰ سال پیش روسیه بود، اما اکنون در حال مدرن‌شدن و بهینه‌سازی است تا کارآمدی آن افزایش یابد و بتواند تولیدات متنوع بیشتری داشته باشد. در واقع هیچ یک از این محدودیت‌ها، محدودیت نیست، زیرا همه بالقوه در اختیار ماست و اگر بخواهیم می‌توانیم حجم و درجه غنی‌سازی را فوری افزایش دهیم.»

کاهش غنی‌سازی ۲۰ درصدی تا زمان معین

به گزارش تسنیم، صالحی همچنین تصریح کرد: «البته برگشت به قبل، تعبیر درستی نیست، این یعنی چیزی را از دست داده باشیم و بخواهیم آن را بازگردانیم، اما هیچ چیز را از دست نداده‌ایم بلکه برخی محدودیت‌ها را پذیرفته‌ایم که اثری بر صنعت هسته‌ای ما ندارد، زیرا همچنان به غنی‌سازی ادامه می‌دهیم؛ با این تفاوت که در گذشته ۴ یا ۲۰ درصد غنی‌سازی می‌کردیم اکنون به ۳.۶۷ درصد رسیده است و پذیرفتیم که تا زمان معین، غنی‌سازی ۲۰ درصد متوقف شود.»

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

او گفت: «اکنون به غنی‌سازی ۲۰ درصد نیاز نداریم، زیرا به‌اندازه چند سال، ذخیره اورانیوم غنی‌شده ۲۰ درصدی داریم و اگر تولیدی هم داشته باشیم باید آن را ذخیره کنیم. این که غربی‌ها می‌گویند جلوی غنی‌سازی ۲۰ درصدی ما را تا ۱۰، ۱۲ سال گرفته‌اند برای آن است که چیزی برای گفتن به مردمشان داشته باشند ​والّا ما ذخیره اورانیوم ۲۰درصدی به‌اندازه کافی داریم و توان بالقوه برای بازگشت را نیز نگه داشته‌ایم.»

از برجام خارج شویم محدودیتی برای تولید اورانیوم نداریم

او داشتن حجم مشخصی از اورانیوم غنی‌شده را یکی از تعهدات برجامی ایران دانست و تأکید کرد: «البته این نیز محدودیت نیست، زیرا اگر اراده کنیم می‌توانیم محدودیت ۳۰۰ کیلوگرم را برداریم. اکنون درحدی فعالیت می‌کنیم که به حجم ۳۰۰۰ کیلوگرم نرسیم، اما اگر از برجام خارج شویم می‌توانیم از این حجم بالاتر برویم و از آن برای تبدیل به سوخت لازم برای رآکتور اراک استفاده کنیم. ما به‌اندازه‌ای ذخیره اورانیوم غنی‌شده نگه می‌داریم که نیاز‌های کشور را تأمین کند پس این موضوع نیز محدودیت محسوب نمی‌شود.»

حالا نیازی به تولید فلز اورانیوم نداریم

رئیس سازمان انرژی اتمی، تولید نکردن فلز اورانیوم را از دیگر محدودیت‌های پذیرفته‌شده برجام دانست و گفت: «البته قبل از برجام نیز این فلز را تولید نمی‌کردیم؛ در عین حال این محدودیت نیز برای زمان مشخصی است. اکنون نیازی به تولید فلز اورانیوم نداریم و جمهوری اسلامی ایران توان بالقوه تولید فلز اورانیوم را دارد چنان‌که ۱۵ سال پیش اعلام کرد که این فلز را در حد آزمایشگاهی تولید کرده است. ما کارخانه تولید فلز اورانیوم نداشته‌ایم، اما اگر بخواهیم می‌توانیم مقدمات ساخت این کارخانه نیز ایجاد کنیم.»

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نیروگاه بوشهر ایران به طور موقت خاموش شد

شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی قطعنامه خود علیه ایران را صادر کرد

واکنش باقری کنی به واگذاری مسئولیت پرونده هسته‌ای به شمخانی: چیزی به نام مذاکرات هسته‌ای نداریم