رئیس کمیته المپیک ژاپن اتهام پرداخت رشوه برای کسب میزبانی را رد کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
رئیس کمیته المپیک ژاپن اتهام پرداخت رشوه برای کسب میزبانی را رد کرد

سونوکازو تاکدا، رئیس کمیته ملی المپیک ژاپن و یکی از پرنفوذترین اعضای کمیته بین‌المللی المپیک، روز سه‌شنبه ۱۵ ژانویه در کنفرانسی مطبوعاتی اتهامات متوجه خود مبنی بر فساد و پرداخت رشوه را رد کرد.

آقای تاکدا در بیانیه ای که در هفت دقیقه در برابر خبرنگاران قرائت کرد از وضعیت پدیدآمده عذر خواست اما تاکید کرد که اتهامات مبنی بر پرداخت پول از سوی او در جهت کسب میزبانی مسابقات المپیک ۲۰۲۰ بی اساس است.

آقای تاکدای ۷۱ ساله مظنون است که در جریان کمپین کاندیداتوری ژاپن برای میزبانی بازی‌های المپیک ۲۰۲۰ اجازه دو فقره واریز مالی مشکوک به مبلغ ۱.۸ میلیون یورو را به یک شرکت مشاور سنگاپوری در سال ۲۰۱۳ صادر کرده است.

در همین رابطه، پیشتر و در سال ۲۰۱۶ میلادی نیز دادگاهی در فرانسه تحقیقات در مورد اتهام پرداخت رشوه توسط ژاپن را برای کسب میزبانی بازی‌های المپیک آغاز کرده بود.

در آن انتخابات ژاپن با ۶۰ رای در مقابل ۳۶ رای که به ترکیه داده شده بود برنده اعلام شد.

کمیته بین‌المللی المپیک از آقای تاکدا حمایت کرده و او را بی‌گناه خوانده است. رئیس کمیته ملی المپیک ژاپن روز جمعه در برابر کمیسیون اخلاق کمیته‌ بین‌المللی المپیک شهادت داده بود.

آقای تاکدا از سال ۲۰۱۲ میلادی عضو کمیته بین‌المللی المپیک بوده و ریاست کمیسیون بازاریابی این کمیته را نیز عهده‌دار بوده است.

بیشتر بخوانید: