Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

استرداد فعال کمونیست محکوم به حبس ابد به ایتالیا پس از ۴۰ سال

استرداد سزار باتیستی به ایتالیا
استرداد سزار باتیستی به ایتالیا Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دولت بولیوی یک فعال چپگرای ایتالیایی را که در دهه هفتاد میلادی به اتهام قتل به حبس ابد محکوم شده و در پی آن از کشور گریخته بود، روز دوشنبه ۱۴ ژانویه به ایتالیا مسترد کرد.

آگهی

دولت بولیوی روز دوشنبه ۱۴ ژانویه یک فعال کمونیست ایتالیایی را که در دهه هفتاد میلادی به اتهام قتل به حبس ابد محکوم شده و در پی آن از کشور گریخته بود، به ایتالیا مسترد کرد.

سزار باتیستی ۶۴ ساله که عضو گروه چپ مسلح «پرولتر‌ها در خدمت کمونیسم» بود به اتهام شرکت در قتل دو پلیس، یک جواهرفروش و یک قصاب محاکمه شده و حکم حبس ابد گرفته بود.

با این حال وی مدتی بعد توانست از زندان فرار کند و سال‌ها در فرانسه و برزیل زندگی می‌کرد.

ماتیو سالوینی، نخست‌وزیر راستگرای ایتالیا، از رئیس‌جمهور دست راستی برزیل، ژائیر بولسونارو برای همکاری در بازگرداندن این زندانی فراری تشکر کرده است. فشار برزیل سبب شده بود تا سزار باستینی از این کشور خارج شده و به بولیوی برود که در آنجا دستگیر و به ایتالیا مسترد شد.

بیشتر بخوانید:

نخست‌وزیر ایتالیا در مصاحبه‌ای تلویزیونی در این خصوص گفت: «باتیستی علیرغم داشتن ۴ فقره قتل در کارنامه‌اش برای سال‌ها به خوبی بین پاریس و ریودوژانیرو زندگی کرد و این امر امکان‌پذیر نشده بود مگر با همدستی دولت‌های خارجی.»

سزار باتیستی پس از فرار خود از زندان در سال ۱۹۸۱ به فرانسه رفت و تا سال ۲۰۰۶ که فرانسه تصمیم گرفت او را به ایتالیا مسترد کند در این کشور به سر می برد. او در آن سال با ترک فرانسه به برزیل رفت، جایی که از حمایت رئیس‌جمهور چپ‌گرای پیشین این کشور، لولا برخوردار بود.

رئیس‌جمهور جدید راست‌گرای افراطی برزیل در ماه جاری پس از رسیدن به قدرت قول داد باتیستی را به ایتالیا بازگرداند و دادگاه عالی این کشور نیز حکم بازداشت او را صادر کرد که در پی آن این زندانی متواری به بولیوی گریخت.

یک تیم اعزامی پلیس اینترپل سرانجام او را روز شنبه در شهر سانتاکروز دلاسرا دستگیر کردند.

آقای باتیستی که تبدیل به یک رمان‌نویس جنایی موفق شده است سال گذشته گفته بود بیم آن را دارد که در صورت بازگشت به ایتالیا شکنجه و کشته شود.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دستگیری یک رهبر فراری مافیا در ایتالیا

آمریکا؛ جستجو در ایالت ورمونت برای یافتن دو قاتل گریخته از زندان

سزار باتیستی از برزیل اخراج می شود