لهستان کارمند چینی شرکت هوآوی را به اتهام جاسوسی دستگیر کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
لهستان کارمند چینی شرکت هوآوی را به اتهام جاسوسی دستگیر کرد

مقامات لهستان از دستگیری دو نفر از جمله یک کارمند چینی شرکت هوآوی به اتهام جاسوسی خبر دادند. یک سخنگوی سازمان اطلاعات لهستان به خبرگزاری رویترز گفته است که دستگیری این تبعه چینی مربوط به اعمال فردی وی بوده است و اتهاماتش رابطه مستقیم با شرکت هوآوی ندارد.

شرکت هوآوی اخیرا از سوی دولت های غربی به خصوص آمریکا زیر ذره بین قرار گرفته است. واشنگتن مدعی است شرکت هوآوی با دولت چین همکاری می کند و تجهیزات تولیدی این شرکت می تواند به عنوان ابزار جاسوسی مورد استفاده پکن قرار گیرد. با وجود این اتهامات، هنوز مدرک و شواهدی که ادعای واشنگتن را اثبات کند، افشاء نشده است.

شرکت هوآوی بارها اتهامات وارده را رد کرده است. با این حال چند کشور اروپایی دسترسی این شرکت چینی به بازارهایشان را محدود کرده اند.

سخنگوی سازمان امنیت داخلی لهستان به رسانه‌ها گفت: «یک تبعه چینی کارمند هوآوی و یک شهروند لهستانی که کارمند سابق سازمان اطلاعات بوده است روز هشتم ژانویه به اتهام جاسوسی دستگیر شدند. این دو فرد تفهمیم اتهام شده و سه ماه آینده را در بازداشت به سر خواهند برد.»

بیشتر بخوانید:

آمریکا: بازداشت مدیر هوآوی برای دور زدن تحریم ایران ربطی به مذاکره با چین ندارد

بازداشت مدیر هوآوی؛ چین سفیر آمریکا را احضار کرد

«هوآوی» و تحریم‌های ایران؛ درخواست آزادی مشروط مدیر اجرایی شرکت

وزیر خارجه چین در واکنش به خبر دستگیری این کارمند شرکت هوآوی ابراز «نگرانی شدید» کرد و از مقامات لهستان خواست تا پرونده وی را «عادلانه» بررسی کنند.

شرکت هوآوی نیز در بیانیه ای اعلام کرد: «هوآوی اصول و قوانین کشورهایی را که در آن فعالیت دارد رعایت می کند و از کارمندان خود نیز می خواهیم از قانون کشوری که در آن هستند، پیروی کنند.»

چندی پیش خانم منگ وانژو، دختر بنیانگذار شرکت هوآوی و یکی از مدیران این شرکت در کانادا به درخواست آمریکا بازداشت شد. آمریکا خانم وانژو را متهم کرده است که بانک‌های بین‌المللی را در ارتباط با فعالیت های شرکت هوآوی در ایران فریب داده و این بانک‌ها را با خطر نقض تحریم‌های ایران مواجه کرده است.