بازداشت دیپلمات سابق کانادایی در چین چند روز بعد از دستگیری یکی از مدیران هوآوی

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
بازداشت دیپلمات سابق کانادایی در چین چند روز بعد از دستگیری یکی از مدیران هوآوی

یک دیپلمات سابق کانادایی در چین بازداشت شد.

مایکل کاوریگ دیپلمات پیشین کانادایی است که برای یک شرکت بین‌المللی در چین مشغول به کار بود. این شهروند کانادایی امروز سه‌شنبه ۱۱ دسامبر از سوی پلیس چین دستگیر شده است. او مشاور ارشد بخش شمال شرقی آسیای گروه بین‌المللی بحران است. این سازمان بین‌المللی در جهت ایجاد و حفظ صلح جهانی با کشورهای مختلف جهان رایزنی می‌کند.

هرچند هنوز به صورت رسمی ارتباطی بین دستگیری مدیر شرکت هوآوی و بازداشت این دیپلمات پیشین کانادایی اعلام نشده اما این دستگیری تنها چند روز پس از بازداشت سابرینا منگ وانگژو در ونکوور کانادا، گمانه‌ها در خصوص نیت چین برای انتقام از کانادا را افزایش داده است.

بیشتر بخوانید:

مقامات چینی تاکنون هرگونه پرسش در خصوص جزئيات و چرایی دستگیری این دیپلمات کانادایی را بی‌پاسخ گذاشته‌اند اما  جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا خبر دستگیری شهروند کشورش را در چین تأیید کرده است.

آقای کاوریگ بین سال های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۶ میلادی به عنوان دیپلمات در پکن و هنگ کنگ حضور داشته است. او از فوریه سال ۲۰۱۷ به طور تمام وقت کارشناس گروه بین‌المللی بحران بوده و به زبان چینی تسلط دارد.

چین به کانادا هشدار داده بود که خانم منگ را هر چه زودتر آزاد کند و در غیر این صورت منتظر عواقب این کار بماند.

کانادا خانم منگ را به درخواست آمریکا بازداشت کرده و واشنگتن که خواستار استرداد اوست می‌گوید این مدیر چینی، تحت لوای شرکت‌های پوشالی تحریم‌های ایران را دور زده است.

لاری کادلو، مدیر شورای امنیت ملی کاخ سفید درباره دستگیری خانم منگ می‌گوید: «ما از مدتها پیش به آنها (شرکت هوآوی) درباره نقض تحریم‌‌ها علیه ایران هشدار داده‌ایم. ما این تحریم‌ها را علیه ایران وضع کرده‌ایم. اقدام آنها ضد سیاست‌های ما است. چرا نباید آن را اجرا کنیم؟»

برخی رسانه‌های چینی معتقدند این اقدام دولت آمریکا در جهت ضربه زدن به شرکت هوآوی که اخیرا حتی اپل را از حیث سهم بازار تلفن هوشمند پشت سر گذاشته، صورت گرفته است.

خانم سابرینا منگ وانگژو دختر بنیانگذار شرکت چینی هوآوی و یکی از مدیران برجسته این شرکت است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید