Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

وکیل امیرسالار داوودی: در بی‌خبری مطلق هستم

وکیل امیرسالار داوودی: در بی‌خبری مطلق هستم
Copyright عکس از صفحه فیس‌بوک امیرسالار داوودی
Copyright عکس از صفحه فیس‌بوک امیرسالار داوودی
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«وکلا در مقام دفاع، باید استقلال داشته باشند و حتی این استقلال را تا جایی می شود برد که حتی در مسائل جانبی مثل اظهارنظر درباره مسائل اجتماعی مصونیت داشته باشند. وکلا یک بال فرشته عدالت هستند.»

آگهی

گزارش از فرشته قاضی

درحالیکه از وضعیت امیرسالار داوودی، وکیل دادگستری که از ۲۹ آبان ماه در بازداشت به سر می برد هیچ خبری در دست نیست، طناز کلاهچیان، وکیل دادگستری و همسر او نیز به اتهام تبلیغ علیه نظام به شعبه دوم بازپرسی دادسرای اوین احضار و تحت بازجویی قرار گرفته است.

وحید مشگانی فراهانی، وکیل امیرسالار داوودی در مصاحبه با یورونیوز می گوید که احضار خانم کلاهچیان در ارتباط با پرونده امیرسالار داوودی بوده و قراری برای او صادر نشده است.

به گفته این وکیل دادگستری امیرسالار داوودی «در بند ۲۴۱ زندان اوین، بند حفاظت قوه قضائیه زندانی است اما در مورد کیفیت بازداشت و وضعیت کنونی و احوالات شخصی اش هیچ اطلاعی در دست نیست چند تماس کوتاه با همسرش داشته است.»

امیرسالار داوودی، وکیل دادگستری که وکالت تعدادی از زندانیان سیاسی و امنیتی را برعهده دارد به گفته وکیل اش با دو اتهام «اهانت به رهبری و تبلیغ علیه نظام» بازداشت شده اما اتهام «اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملی» هم به او تفهیم شده است.

وحید مشگانی فراهانی، وکیل آقای داوودی می‌گوید: «امیرسالار را سال گذشته چندین بار با اتهامات مشترک به دادسرای رسانه و دادسرای امنیت(دادسرای اوین) احضار کردند که در نهایت بازپرس دادسرای رسانه، پرونده او را به دادسرای امنیت فرستاد. از زمانی که بازداشت شده تا همین الان، از حضور من در پرونده، ممانعت به عمل آوردند و من از محتویات پرونده هیچ اطلاعی ندارم. با موکلم ملاقاتی نداشتم و هیچ تماس تلفنی هم نداشتم. در واقع در یک بی خبری مطلق هستم.»

به گفته او امیرسالار داوودی «در دو حوزه فعالیت می کرد. یعنی پرونده های سیاسی و امنیتی را وکالت می کرد و در فضای مجازی در کانال تلگرام اش "بدون روتوش" نکته نظرات سیاسی و اجتماعی و صنفی اش را منعکس می کرد. علی الاصول بازداشت و تشکیل پرونده برای ایشان حول این دو مورد است ولی اینکه مشخصا بگویم چی است چون پرونده را ندیده ام نمی توانم.»

وکیل امیرسالار داوودی می گوید: «هر کسی که در موضع متهم قرار می گیرد از یکسری حقوق همچون حق داشتن وکیل و حق سکوت، و .. برخوردار است اما در خصوص محرومیت امیرسالار از این حقوق و من نسبت به تکالیفی که، دارم فراقانونی دارد عمل می شود مگر اینکه در پرونده قرار عدم دسترسی صادر شده باشد و به ما ابلاغ نشده باشد.»

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

آقای مشگانی فراهانی توضیح می دهد: «بیش از ۱۵ بار در این مدت مراجعه کرده ام اما بازپرس پرونده، اجازه ملاقات خودش را هم به من نداده و به من گفته اند اگر کاری باشد خودمان به شما اطلاع می دهیم. البته بحث تبصره ماده ۴۸ را پیش کشیده اند که گفته ام من پیش از این تبصره و پیش از اینکه لیست وکلای مجازشان را در تهران اعلام کنند در پرونده امیرسالار اعلام وکالت کرده ام و وکیل او هستم و این تبصره شامل ما نمی شود.»

براساس تبصره الحاقی به ماده ۴۸ قانون آیین دادرسی و کیفری در جرایم علیه امنیت داخلی و خارجی و همچین جرایم سازمان یافته که مجازات آنها مشمول ماده ۳۰۲ این قانون است در مرحله تحقیقات مقدماتی طرفین دعوا وکیل یا وکلای خود را از بین وکلای رسمی دادگستری که مورد تایید رییس قوه قضاییه باشد انتخاب می‌کنند.

لیست ۲۰ نفر از وکلای تایید شده قوه قضاییه خرداد ماه ۹۷ منتشر شد که متهمان سیاسی و امنیتی تنها مجاز هستند وکلای خود را از این لیست انتخاب کنند، لیستی که اعتراضات بسیاری از سوی کانون وکلا، وکلای دادگستری و فعالان حقوق بشر را به دنبال داشته است.

آقای مشگانی فراهانی می افزاید: «تبصره ماده ۴۸ با آئین دادرسی کیفری تطابق ندارد ولی من حتی قبل از این ماده و پیش از اعلام لیست وکلایی که اجازه دارند، وکالت امیرسالار را برعهده دارم و وکالت نامه ام روی پرونده است.»

به گفته او «وکلا در مقام دفاع، باید استقلال داشته باشند و حتی این استقلال را تا جایی می شود برد که حتی در مسائل جانبی مثل اظهارنظر درباره مسائل اجتماعی مصونیت داشته باشند. وکلا یک بال فرشته عدالت هستند و هر امری که باعث شود حقوق آنها در مقام دفاع تضییع یا محدود شود این امر محکوم است و روند رسیدگی را مخدوش می کند. چنانچه برای وکیل تهدیداتی ایجاد شود ما به هدف آیین دادرسی کیفری دست نخواهیم یافت.»

طی ماه های گذشته برخورد با وکلای دادگستری و بازداشت آنها شدت گرفته است. آرش کیخسروی، محمد نجفی، نسرین ستوده و مصطفی دانشجو در زندان به سر می برند و پیام درفشان، فرخ فروزان، هدی عمید، مسعود جوادیه و قاسم شعله سعدی با قرار وثیقه آزاد شده اند. اکثر این وکلا که وکالت زندانیان سیاسی و امنیتی را برعهده دارند با اتهامات امنیتی و سیاسی مواجه شده اند.

مصطفی ترک همدانی و حسین احمدی نیاز دیگر وکلایی هستند که چندین بار احضار و تحت بازجویی قرار گرفته‌اند.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جایزه حقوق بشری وکلای اروپا به ۴ وکیل ایرانی اعطا شد

اروپا بخاطر 'نقض حقوق بشر' تحریم‌ها علیه ایران را تمدید کرد

وضعیت حقوق بشر در ایران؛ گفتگوی اختصاصی یورونیوز با محمدجواد لاریجانی