Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

وضعیت حقوق بشر در ایران؛ گفتگوی اختصاصی یورونیوز با محمدجواد لاریجانی

وضعیت حقوق بشر در ایران؛ گفتگوی اختصاصی یورونیوز با محمدجواد لاریجانی
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

نقض حقوق بشر در ایران بار دیگر زیر ذره بین قرار گرفته است. در گزارش اخیر احمد شهید گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امر حقوق بشر ایران، از مجموعه ای از موارد نقض حقوق بشر از جمله نبود آزادی های مدنی در این کشور بشدت انتقاد شده است.

در ژنو سوئیس، جیمز فرینی خبرنگار یورونیوز با محمد جواد لاریجانی، رئیس شورای حقوق بشر ایران درباره وضعیت حقوق بشر در ایران گفتگویی اختصاصی انجام داده است.

یورونیوز: آقای لاریجانی، بسیار متشکرم از اینکه با یورونیوز هستید. بحث های زیادی درباره وضعیت حقوق بشر در ایران وجود دارد. ادعاهایی مبنی بر شکنجه، سرکوب مخالفان سیاسی و اتهامات بسیار جدی دیگر، نه تنها از سوی سازمان ملل متحد بلکه همچنین از سوی سازمان های حقوق بشری مانند عفو بین الملل و دیده بان حقوق بشر. واکنش شما چیست؟

محمد جواد لاریجانی: «به نظر من ایران هدف قرار گرفته و به نوعی قربانی نوع جدیدی از تروریسم است. من اسم آن را تروریسم سیاسی و رسانه ای می گذارم. در شورای حقوق بشر سازمان ملل، اگر شما به کشورهایی که در مورد ایران صحبت می کنند نگاهی کنید می بینید که بیش از یکصد کشور درباره ایران نظر داده اند. حدود پنجاه کشور که ایالات متحده آمریکا و کشورهای اروپایی را شامل می شود ایران را مورد انتقاد قرار داده اند. اما بیشتر از هفتاد کشور از ایران جانبداری کرده اند. برای ما، جهان فقط ایالات متحده آمریکا، بریتانیا و فرانسه نیست. ما کل جهان را در نظر می گیریم. بله، این کشورها سرو صدای زیادی براه انداخته اند و پرچم رهبری حقوق بشر را در دست گرفته اند اما سابقه ایالات متحده آمریکا دراین زمینه بسیار اسفناک است.»

یورونیوز: این فکر که نوعی پیشداوری و تبعیض علیه ایران وجود دارد به نظر نمی رسد درست باشد بخاطر اینکه همین سازمان ها یعنی عفو بین الملل و دیده بان حقوق بشر بشدت از ایالات متحده درباره حقوق بشر بویژه درباره موضوع گوانتانامو انتقاد کرده اند. واقعا پیشداوری و تبعیضی علیه ایران وجود ندارد، اینطور نیست؟

محمد جواد لاریجانی: «واضح است که دولتها یی که از ما انتقاد می کنند انتقاداتشان اساسا سیاسی است. این انتقادات از نظر سیاسی دستکاری شده و در قالب آنچه سازمان های غیر دولتی نامیده می شوند درآمده اند. این دومین مرحله انتقاد علیه ماست. مسئله این است که چشم اندازهای ما متفاوت است. تجربه و هدف ما در سی و پنج سال اخیر ایجاد یک ساختار سیاسی و مدنی بوده است، سیاستی که شما در زبان انگلیسی «مبتنی بر عقلانیت اسلامی» می نامید. سیاستی که دموکراتیک است اما لیبرال و سکولار نیست.»

شمار بالای اعدامها در ایران

یورونیوز: شما بالاترین نرخ سرانه اعدام در سطح جهان را دارید. بعنوان رئیس شورای حقوق بشر ایران، آیا به این موضوع افتخار می کنید؟

محمد جواد لاریجانی: «به هیچ وجه. ما درباره نرخ اعدام بسیار ناراضی و ناراحتیم. ما در حال تلاشیم که قوانین را تغییر دهیم و شرایط را عوض کنیم. همانطور که می دانید و چندین بار گفته شده، بیش از هشتاد درصد اعدام ها بخاطر جرایم مرتبط با مواد مخدر است. به نظر من اگر ما قانون جرایم مواد مخدر را تغییر دهیم هشتاد درصد از اعدامها کم خواهد شد. این اولین گام عملی برای کاهش اعدامها در ایران است.»

ادامه حبس خبرنگار ایرانی – آمریکایی واشنگتن پست

یورونیوز: مایلم که درباره موارد خاص صحبت کنیم. جیسون رضاییان خبرنگار واشنگتن پست، بیش از صد روز است که در بازداشت بسر می برد. جرم او چیست؟

محمد جواد لاریجانی: «من در جایگاه قاضی نیستم. فقط می توانم بگویم که مقامات امنیتی گزارش داده اند که او در فعالیت هایی فراتر از کارهای روزنامه نگاری مشغول بوده است.»

یورونیوز: یعنی چه؟

محمد جواد لاریجانی: «او درگیر فعالیت های مرتبط با نقض امنیت کشور بوده است.»

یورونیوز: بخاطر اینکه آخرین مقاله ای که او قبل از بازداشت نوشته درباره این است که مردم ایران بیسبال دوست دارند. چطور این موضوع می تواند امنیت ملی را تهدید کند؟

محمد جواد لاریجانی: «نه، این موضوع قطعا هیج اتهامی علیه او ایجاد نمی کند.»

یورونیوز: برادر شما رئیس قوه قضائیه است. او این قدرت را دارد که هر کسی را برای عفو به رهبری توصیه کند. چقدر احتمال می دهید که او در روزهای آینده آزاد شود؟

محمد جواد لاریجانی: «اول باید مراحل دادگاه انجام شود، ممکن است دادگاه او را بی گناه تشخیص دهد و همه چیز تمام شود. اگر نه، مرحله دوم شروع می شود که مرحله عفو است. ما باید این مراحل را پشت سر بگذاریم و نمی شود یکدفعه به مرحله عفو رسید.»

آگهی

یورو نیوز: فکر می کنید در یک یا دو هفته انجام شود؟

محمد جواد لاریجانی: «پیش بینی می کنم در کمتر از یک ماه انجام شود.»

لاریجانی: خانواده غنچه قوامی می توانند به دفتر من بیایند

یورو نیوز: به موضوع غنچه قوامی، بانوی ایرانی – بریتانیایی که در اعتراض به حق تماشای مسابقات والیبال دستگیر شده بپردازیم. او بیش از یکصد و بیست و پنج روز است که در بازداشت بسر می برد و وکیلش را تا روز دادگاه ندیده است. چه اتفاقی افتاده؟

محمد جواد لاریجانی: «موضوع مشارکت به قصد تماشای مسابقه ورزشی نیست. موضوع این است که او قواعد را زیر پا گذاشته و در اطراف مکانی که مسابقه برگزار می شده خشونت و درگیری ایجاد کرده است. می دانید که محل هایی که مسابقات برگزار می شود، مکانهای پرتنشی اند. شما هم در کشورهای غربی با این شرایط روبرویید که یک اقدام کوچک باعث خشونت زیادی در این مکانها می شود.»

آگهی

یورونیوز: آیا این گویای ضعف جمهوری اسلامی ایران نیست که از یک فارغ التحصیل بیست و پنج ساله حقوق می ترسد؟

محمد جواد لاریجانی: «به هیج وجه. چرا ضعف؟ ما در دنبال کردن شیوه زندگی و مقرراتمان بسیار قوی هستیم. فرض کنید یک نفر در متروی لندن دست به کار خطایی بزند و پلیس او را دستگیر کند. این که ضعف نیست. آیا باید بگوییم دولت بریتانیا ترسیده است. شیوه اجرای قانون در همه جا همینطور است.»

یورو نیوز: مجموعه ای از مسائل خارج ازقواعد و ضوابط در حاشیه این مورد وجود دارد. خانواده غنچه قوامی گفته اند که این وضعیت باعث گسیختن خانواده شان شده است. آیا شما حاضرید با خانواده او ملاقات کنید؟

محمد جواد لاریجانی : «دفتر من همیشه بروی خانواده متهمان و قربانیان باز است. بنابراین قطعا دفتر من به روی آنها هم باز است. به نظر من مسائل خارج از قاعده ای در این مورد وجود ندارد. آنها می توانند بیاید و ما دقیقا برای آنها توضیح خواهیم داد. وکلایشان هم می توانند به دفاتر ما بیایند، ما برای آنها هم توضیح می دهیم. اگر حس کنیم که مسائل خارج از قاعده ای در این مورد وجود دارد، فورا وارد موضوع می شویم و آنرا دنبال می کنیم تا شفاف سازی صورت گیرد.»

یورونیوز: پس شما قصد دارید در این مورد تحقیق و بررسی کنید؟

آگهی

محمد جواد لاریجانی: «اگر مشخص شود که در این مورد، کار خارج از قاعده ای صورت گرفته، قطعا آنرا می کنیم.»

«به مذاکرات هسته ای خوشبینم»

یورونیوز: «شاید مناسب نباشد اگر درباره مذاکرات هسته ای ایران با پنج بعلاوه یک از شما نپرسم. بدیهی است که این مذاکرات به عزم دو طرف بستگی دارد، آیا توافقی در این ماه بدست خواهد آمد؟ چقدر محتمل است که توافقی حاصل شود؟

محمد جواد لاریجانی: «من خوشبین هستم برای اینکه می دانم غرب دارد به این نتیجه می رسد که باید ایران را بعنوان یکی از تواناترین کشورها در زمینه تکنولوژی هسته ای در نظر بگیرد و اینکه ایران به تعهداتش پایبند است. اگر آنها به این دو موضوع اذعان کنند، فکر می کنم که به توافق خواهیم رسید، البته متناسب با این دو موضوع.»

یورونیوز: بعضی از سیاستمداران در آمریکا واسرائیل که برخی شان قطعا دست راستی هستند می گویند که شما می خواهد بمب بسازید.

آگهی

محمد جواد لاریجانی: «به نظر من سیاستمداران راست گرا، باید به روانپزشک مراجعه کنند. منظورم این است که آنها مشکل ذهنی دارند. جهان در جهتی که آنها دوست دارند حرکت نمی کند. ما کشوری بسیار قوی در جهان هستیم و آنها نمی توانند این واقعیت را بشیوه ای که می خواهند تغییر دهند. الآن زمان مناسبی برای کشورهایی است که مدعی رهبری جهان اند تا خودشان را به اندیشه هایی مجهز کنند که با آنها بتوان جهان را رهبری کرد. با این سوء ظن ها و پیشداوری های افراطی نمی توان جهان را رهبری کرد.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

وکیل امیرسالار داوودی: در بی‌خبری مطلق هستم

ایران در حال گسترش ظرفیت غنی سازی خود در واکنش به قطعنامه شورای حکام است

نگاهی به ۶ «سرباز نظام»؛ دوئل اصول‌گرایانه قالیباف و جلیلی یا اصلاح‌طلبی پزشکیان؟