جایزه حقوق بشری وکلای اروپا به ۴ وکیل ایرانی اعطا شد

جایزه حقوق بشری وکلای اروپا به ۴ وکیل ایرانی اعطا شد
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شورای انجمن‌های حقوقی و وکالت اروپا (CCBE) نسرین ستوده، عبدالفتاح سلطانی، محمد نجفی و امیرسالار داوودی را شایسته دریافت جایزه سال ۲۰۱۹ این شورا تشخیص داد.

آگهی

شورای انجمن‌های حقوقی و وکالت اروپا (CCBE) روز پنجشنبه ۷ آذر جایزه حقوق بشری خود را به چهار وکیل ایرانی که برخی از آنها اکنون در حبس هستند، اعطا کرد.

نسرین ستوده، عبدالفتاح سلطانی، محمد نجفی و امیرسالار داوودی وکلای زندانی یا دارای سابقه حبس سیاسی هستند که شایسته دریافت جایزه حقوق بشری سال ۲۰۱۹ این شورا تشخیص داده شده‌‌‌‌‌اند.

بیانیه این شورا با اشاره به محکومیت نسرین ستوده به «۳۸ سال زندان و ۱۴۸ ضربه شلاق» نوشته است: «نسرین ستوده یک وکیل برجسته ایرانی است که کارش را وقف دفاع از زنان و کودکان کرده و قربانی خشونت در کشورش است. او از فعالان و روزنامه‌نگاران ایرانی، جوانانی که در زمانی که زیر سن قانونی محکوم به اعدام شده بودند و همچنین زنان قربانی حملات اسید‌پاشی و اقلیت‌ها دفاع کرده است. مقامات ایران او را در ژوئن ۲۰۱۸ به دلیل دفاع از معترضینی که نسبت به حجاب اجباری اعتراض داشتند، دستگیر کرده‌اند.»

حکم نسرین ستوده در رسانه‌های مختلف گاه ۳۸ و گاه ۳۳ سال عنوان شده بود، اما تنها ۱۲ سال از این محکومیت قابل اجراست.

این بیانیه همچنین به حبس عبدالفتاح سلطانی، وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر اشاره کرده است، اما بدون آگاهی از این که سلطانی در آبان ماه ۱۳۹۷ بطور مشروط از زندان آزاد شده، وضعیت او را در حال گذراندن حبس توصیف کرده است.

محمد نجفی دیگر وکیلی است که بیانیه شورای انجمن‌های حقوقی و وکالت اروپا به محکومیت او به اتهام «همکاری با دول خارجی» اشاره کرده است.

امیر سالار داوودی چهارمین وکیلی است که این شورا وی را شایسته این جایزه تشخیص داده است. داوودی که در ماه نوامبر ۲۰۱۸ بازداشت شده در ژوئن ۲۰۱۹ به اتهام راه اندازی یک کانال تلگرامی برای خبررسانی درباره قربانیان نقض حقوق بشر، توهین به مقامات و تبلیغ علیه نظامی به ۳۰ سال زندان و ۱۱۱ ضربه شلاق و جریمه نقدی محکوم شده است. او پس از آگاهی از این حکم، تصمیم گرفت که به آن اعتراض نکند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

محمد علی نجفی به زندان بازگشت

وکیل امیرسالار داوودی: در بی‌خبری مطلق هستم

دو خبرنگار زن که درباره جان باختن مهسا امینی گزارش نوشتند بعد از ۴۰۰ روز زندان آزاد شدند