کلیپ مهدی یراحی درباره جنگ و مشکلات بعد از آن جنجالی شد

کلیپ مهدی یراحی درباره جنگ و مشکلات بعد از آن جنجالی شد
Copyright عکس با لباس کارگران فولاد از مهدی پدرام خو، خوزنیوز
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بخشی از این قطعه به طولانی شدن جنگ ایران و عراق هم اشاره دارد: «من نمیدونم چرا نمیتونم بفهمم اینو، چرا به ختم جنگ این همه درنگ خورد و».

آگهی

در حالی برخی از ممنوعیت فعالیت مهدی یراحی، خواننده پاپ ایرانی به‌خاطر انتشار یک ویدئو کلیپ درباره جنگ خبر می‌دهند که وزارت ارشاد با تکذیب این موضوع، تعلیق فعالیت موسسه تولید کننده این قطعه ویدئو کلیپ را اعلام کرد.

هفته گذشته خبر انتشار قطعه «پاره سنگ» از آلبوم جدید مهدی یراحی منتشر شد که طبق نوشته رسانه‌های ایران، این قطعه به‌طور جداگانه و پیش از انتشار رسمی آلبوم جدید این خواننده و با مجوز دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در دسترس عموم قرار گرفت.

صبح روز پنجشنبه برخی رسانه‌ها از ممنوعیت فعالیت مهدی یراحی به دلیل انتشار ویدئو کلیپ پاره سنگ خبر دادند اما مدیر روابط عمومی معاونت هنری وزارت ارشاد، ممنوعیت فعالیت آقای یراحی را تکذیب کرد و به خبرگزاری فارس گفت: «در حال بررسی موضوع هستیم، ممنوعیت فعالیت یراحی را تکذیب می‌کنم چون معاونت هنری وزارت ارشاد در خصوص صدور مجوز با خواننده یک اثر سروکار ندارد، بنابراین فعلا فعالیت موسسه جام سبز که تولیدکننده این قطعه موزیک-ویدیو است، معلق شده تا موضوع به دقت بررسی شود. چرا که هم ترانه و هم سایر مختصات این اثر تغییر کرده و موسسه باید پاسخگو باشد.»

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

قطعه پاره سنگ از آلبوم «سه‌گانه اجتماعی اول» است و به موضوع جنگ و مسائل بعد از آن می‌پردازد. او در این ویدئو لباسی نظامی با بازوبند صلیب شکسته (نماد نازی‌های آلمان) بر تن داشت.

بخشی از این قطعه به طولانی شدن جنگ ایران و عراق هم اشاره دارد: «من نمیدونم چرا نمیتونم بفهمم اینو چرا به ختم جنگ این همه درنگ خورد و».

متن ترانه قطعه پاره سنگ مهدی یراحی

به تک تک شقیقه های پاره سنگ خورد و یباره دستمون به ضامن تفنگ خوردو

مرگ بردو دوباره عقل مردو تموم خاطراتمون گره به جنگ خوردو

طرح تخریب خونه های ما کلنگ خوردو تا رسیدیم مدرسه همیشه زنگ خوردو

مرگ بردو دوباره عقل مردو تموم خاطراتمون گره به جنگ خوردو

من نمیدونم چرا نمیتونم بفهمم اینو چرا به ختم جنگ این همه درنگ خوردو

یه نسل دیگه رفت جنگ برنگشت رفتو رفتو برنگشت

من آخرین شهید این قبیله ام قبیله ای که آب و نون ندارن

قبیله ای که خیلی از شهیدا حتی یه تیکه استخون ندارن

به من یک نفر بگه کجای کاریم تقاص جنگ و پای چی باید بذاریم

چرا هنوز زندگی نداریم

به من یک نفر بگه کجا رسیدیم چجوریه که زنده موندیمو شهیدیم

یه خواب خوش عمریه ندیدیم

آگهی

من نمیدونم چرا نمیتونم بفهمم اینو چرا به ختم جنگ این همه درنگ خوردو

یه نسل دیگه رفت جنگ برنگشت رفتو رفتو برنگشت

واکنش تند رسانه‌های نزدیک به سپاه پاسداران ایران

این ویدئو کلیپ اعتراض رسانه‌های محافظه‌کار ایرانی را در پی داشت به‌طوری که خبرگزاری فارس نزدیک به سپاه پاسداران ایران در اعتراض به آن نوشت: «جدا از ترانه این قطعه که همان مفاهیم تبیینی اپوزیسیون در آستانه سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی است، یراحی، خواننده این قطعه با پوشیدن یونیفرم نظامی که روی بازوی آن، نشان «آلمان نازی‌» بسته شده، ذهن‌ مخاطب را دچار پرسش‌های بی‌پاسخ می‌کند. صدای اعتراض از حنجره کسی شنیده می‌شود که پوشیده با لباس سربازان هیتلر خونخوار است!»

خبرگزاری تسنیم، رسانه دیگر نزدیک به سپاه نیز نوشت: «در برخی پِلان‌های این موزیک ویدیو، باورها و ارزش‌های دفاع مقدس را مورد هجمه قرار گرفته است.»

از طرف دیگر، برخی در شبکه‌های اجتماعی اقدام به حمایت از این خواننده و کلیپ آخر او کردند و آن را توهین آمیز ارزیابی نکردند.

آگهی

مهدی یراحی هفته گذشته در تالار آفتاب اهواز همراه با تمام اعضای گروه خود در حمایت از کارگران فولاد اهواز با لباس کارگران این شرکت روی سن رفت و قطعات موسیقی خود را اجرا کرد.

عکس از مهدی پدرام خو، خوز نیوز
مهدی یراحی و اعضای گروهش با لباس کارگران فولاد اهوازعکس از مهدی پدرام خو، خوز نیوز

این خواننده اهل خوزستان پیش از این هم در کنسرتی در اهواز با لباسی منقش به طرح نخل روی سن رفته بود و دلیل آن را آگاه سازی جامعه نسبت به کم آبی در خوزستان و مرگ تدریجی نخل‌ها به دلیل کم آبی و شوری آب عنوان کرد.

او یکی از برگزیدگان جشنواره موسیقی فجر در سال گذشته بود که در هنگام دریافت جایزه با زمزمه یکی از ترانه‌هایش بار دیگر به وضعیت آلودگی هوای خوزستان اعتراض کرد.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کنسرت موسیقی در برج سلمان مشهد؛ رئیس اداره ارشاد بازداشت شد

تلاش وزارت ارشاد برای برداشتن موانع فعالیت شجریان

محسن نامجو در گفتگو با یورونیوز: کار اصلی هنر اعتراض نیست