Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

توافق مسکو و آنکارا برای هماهنگی فعالیت‌هایشان در سوریه پس از خروج آمریکا

توافق مسکو و آنکارا برای هماهنگی فعالیت‌هایشان در سوریه پس از خروج آمریکا
Copyright REUTERS/Denis Balibouse
Copyright REUTERS/Denis Balibouse
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزیر خارجه ترکیه اعلام کرد که روسیه و ترکیه اهداف مشترکی را در سوریه دنبال می‌کنند که همانا پاک کردن خاک سوریه از «سازمان‌های تروریستی» است.

آگهی

مقامات دو کشور روسیه و ترکیه روز شنبه در جریان نشستی که در مسکو برگزار شد، دربارۀ هماهنگی فعالیت‌هایشان در خاک سوریه پس از خروج نیروهای آمریکایی به توافق رسیدند.

در پایان این نشست سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه با تاکید بر اینکه به پیامدهای این مذاکرات خوشبین است، اعلام کرد: «ما در این موضوع که نمایندگان نظامی روس و ترکِ مستقر در خاک سوریه به هماهنگی فعالیت‌هایشان با یکدیگر پس از خروج آمریکا ادامه دهند، به توافق رسیدیم. این همکاری‌ها با هدف ریشه کن کردن تهدیدات تروریستی در سوریه انجام می‌شود.»

مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه نیز اعلام کرد که روسیه و ترکیه اهداف مشترکی را در سوریه دنبال می‌کنند که همانا پاک کردن خاک سوریه از «سازمانهای تروریستی» است.

آقای چاووش اوغلو همچنین با اشاره به توافقات آستانه اعلام کرد که ترکیه همچنان به همکاری نزدیکش با ایران و روسیه در موضوع سوریه و دیگر موضوعات مهم منطقه ادامه خواهد داد.

نشست مسکو پس از آن برگزار شد که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا هفتۀ گذشته از تصمیمش مبنی بر خروج نیروهای آمریکایی از سوریه پرده برداشت و اعلام کرد که واشنگتن به تدریج ۲ هزار سربازی را که در سوریه دارد، از این کشور بیرون خواهد برد.

عکس از رویترز
نیروهای آمریکایی در منبج سورسهعکس از رویترز

آثار این تصمیم دونالد ترامپ را می‌توان از هم اکنون، حتی قبل از خروج نیروهای آمریکایی از سوریه مشاهده کرد.
با اعلام خبر تصمیم آمریکا، یگان‌های مدافع خلق موسوم به «ی پ گ» از دولت سوریه خواستند که برای جلوگیری از حملات نیروهای ترک، کنترل شهر کردنشین منبج را به دست بگیرد. همزمان اگرچه رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه اعلام کرد که در صورت خروج یگان‌های مدافع خلق کاری با منبج نخواهد داشت اما شورشیان مسلح تحت حمایت ترکیه به همراه نظامیان ترکیه رهسپار منبج شدند تا آنگونه که ادعا کرده‌اند «عملیات نظامی برای آزادسازی این شهر را شروع کنند».

به این ترتیب سرزمین‌های کردنشین غنی از نفت و حاصلخیز برای کشاورزی در شمال سوریه بار دیگر دستخوش تحولات سیاسی و صحنۀ رقابت میان دمشق، آنکارا و کرملین شد.

آنکارا و مسکو علاوه بر توافق آستانه پیش از این بر سر موضوع ایجاد یک منطقۀ کاهش تنش در ادلب یعنی آخرین سنگر شورشیان در سوریه نیز به توافق رسیده بودند.

بنا بر اعلام مسکو قرار است روسای جمهور سه کشور ایران، روسیه و ترکیه بار دیگر در اوایل سال پیش روی میلادی با یکدیگر دیدار داشته باشند تا دربارۀ سوریه و آینده همکاری در آن کشور با یکدیگر گفتگو کنند.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آیا ترامپ می‌تواند پیش از رفتن به جنگ‌های بی‌پایان آمریکا پایان دهد؟

وزیر خارجه آمریکا: تهدیدهای اردوغان علیه کردها مانع خروج ما از سوریه نمی‌شود

عراق به دنبال سرکوب داعش در سوریه پس از خروج آمریکا