Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

عراق به دنبال سرکوب داعش در سوریه پس از خروج آمریکا

عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق
عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نخست وزیر عراق همچنین گفت دولت بغداد قصد دارد از چهارچوب همجواری جاری میان دو کشور همسایه فراتر رفته و از دولت دمشق برای انجام حملات هوایی به داعش در خاک سوریه مجوز بگیرد.

آگهی

پس از اعلام خروج نیروهای آمریکایی از سوریه، دولت عراق تصمیم گرفته است حضور امنیتی خود را در این کشور افزایش دهد.

نخست وزیر عراق اعلام کرد هیاتی از بالاترین مقام‌های امنیتی این کشور با بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه در دمشق دیدار و در مورد نقش‌آفرینی بیشتر عراق در نبرد با داعش پس از خروج آمریکا گفتگو کرده است.

عادل عبدالمهدی روز یکشنبه ۹ دی با «پیچیده» خواندن برنامه دولتش بعد از اعلام تصمیم غیرمنتظره دونالد ترامپ به خروج نیروهای آمریکایی از سوریه گفت: «بروز هر گونه تحول منفی در سوریه بر عراق نیز تأثیر خواهد گذاشت. ما ۶۰۰ کیلومتر مرز مشترک [زمینی] با سوریه داریم و داعش هنوز در کشور همسایه ما حضور دارد.»

وی افزود فرستادگان عراقی تنها برای «توافق در مورد رویارویی با پیامدهای اقدام [داعش]» به دیدار با بشار اسد نرفته‌اند، بلکه عراق می‌خواهد در صورت هر گونه اقدام این گروه در غیاب آمریکا، «اختیار کافی برای ابتکار عمل» در این کشور داشته باشد.

بیشتر بخوانید:

نخست وزیر عراق همچنین گفت دولت بغداد قصد دارد از چهارچوب همجواری جاری میان دو کشور همسایه فراتر رفته و از دولت دمشق برای انجام حملات هوایی به داعش در خاک سوریه مجوز بگیرد.

وی در مورد جزئیات حمله و برنامه نظامی احتمالی دولت خود در خاک سوریه سخنی نگفت اما تصریح کرد: «گروه‌هایی در سوریه فعال هستند و عراق بهترین راه برای دسترسی به آنهاست.»

به نوشته رسانه‌های عراقی، دیدار مقام‌های امنیتی این کشور با بشار اسد روز شنبه ۸ دی در دمشق انجام شده است.

چند گروه شبه‌نظامی شیعه عراقی که از سوی ایران حمایت می‌شوند هم‌اکنون در خاک سوریه مشغول نبرد با گروه تندرو سنی داعش هستند. عادل عبدالمهدی پیش از این گفته بود حدود دو هزار ستیزه‌جوی عضو داعش تلاش کرده بودند از مرز سوریه وارد خاک عراق بشوند.

داعش سال گذشته در عراق به طور کامل شکست خورد اما گاهی به صورت پراکنده عملیاتی علیه نیروهای امنیتی عراقی در شمال این کشور انجام می‌دهد.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ترامپ: حضور آمریکا در عراق برای زیر نظر گرفتن ایران مهم است

توافق مسکو و آنکارا برای هماهنگی فعالیت‌هایشان در سوریه پس از خروج آمریکا

خروج نیروهای آمریکایی از سوریه؛ اردوغان ترامپ را به ترکیه دعوت کرد