نتانیاهو: به زودی همه تونل‌های حزب‌الله لبنان تخریب می‌شود

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
نتانیاهو: به زودی همه تونل‌های حزب‌الله لبنان تخریب می‌شود

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل روز سه‌شنبه ۲۵ دسامبر (۴ دی) اعلام کرد عملیات تخریب تونل‌های حزب‌الله لبنان به زودی به پایان خواهد رسید.

خبرگزاری فرانسه به نقل از آقای نتانیاهو نوشت که این تونل‌ها توسط نیروی حزب‌الله لبنان به قصد نفوذ به خاک اسرائیل حفر شده‌اند.

اسرائیل از چهارم دسامبر عملیات گسترده‌ای را به منظور شناسایی و تخریب تونل‌هایی که در مرز این کشور با لبنان ساخته شده‌اند، آغاز کرده است.

ارتش اسرائیل اعلام کرده است تا به امروز چهار تونل زیرزمینی که «توسط حزب‌الله لبنان حفر شده‌» را شناسایی کرده‌ است.

نخست‌وزیر اسرائیل در این‌باره گفت: «تلاشی استثنایی برای بازداشتن حزب‌الله در جهت بهره‌برداری از این تونل‌های به عنوان سلاح صورت پذیرفت و عملیات به زودی به پایان می‌رسد.»

روز جمعه ارتش اسرائیل اخبار منفجر کردن یکی از تونل‌ها را تایید کرد. به گفته آقای نتانیاهو، تونل دیگری روز یکشنبه تخریب شده است.

اسرائیل مدعی است که حزب‌الله از تونل‌ها برای نفوذ به این کشور به منظور آدم‌ربایی و کشتن سربازان و شهروندان اسرائیلی استفاده می‌کند.

از سوی دیگر، سازمان ملل روز ۱۹ دسامبر اعلام کرد اگر این تونل‌ها وجود داشته باشند، مصداقی از «نقض جدی قطعنامه‌» های پایان جنگ اسرائیل و لبنان در سال ۲۰۰۶ است. به گفته سازمان ملل «به نظر نمی‌رسید این تونل‌ها در خاک اسرائیل خروجی داشته باشند.»

آخرین درگیری بین حزب‌الله و اسرائیل به تابستان سال ۲۰۰۶ بازمی‌گردد که ۳۳ روز به طول انجامید. این جنگ کوتاه مدت ۱۲۰۰ کشته در لبنان و ۱۶۰ کشته در اسرائیل بر جای گذاشت.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید