Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

موافقت آمریکا با معافیت ۳ماهه عراق برای واردات انرژی از ایران

موافقت آمریکا با معافیت ۳ماهه عراق برای واردات انرژی از ایران
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

عراق بطور روزانه ۲۸ میلیون متر مکعب گاز از ایران وارد می کند که برای تغذیه نیروگاههای تولید برق مورد استفاده قرار گیرد. بغداد همچنین بطور مستقیم ۱۳۰۰ مگاوات برق از ایران وارد می کند.

آگهی

ایالات متحده آمریکا روز پنجشنبه با معافیت ۳ ماهه عراق برای واردات انرژی از ایران موافقت کرد.

عراق به‌ویژه در زمینه گاز و برق نیازمند واردات از ایران است و تحریم‌های آمریکا علیه تهران این خطر را برای بغداد داشت که به یکباره مجبور به قطع واردات از ایران شود.

هدف دومین دور تحریم‌های ایالات متحده آمریکا علیه بخش نفت و گاز ایران که از پنجم نوامبر به اجرا گذاشته شده است، فشار بر ایران برای محدودیت بیشتر برنامه هسته‌ای و موشکی‌اش می باشد.

عراق در وضعیت کنونی بطور روزانه ۲۸ میلیون متر مکعب گاز از ایران وارد می کند که برای تغذیه نیروگاههای تولید برق مورد استفاده قرار گیرد. بغداد همچنین بطور مستقیم ۱۳۰۰ مگاوات برق از ایران وارد می کند.

اعتراضات به قطعی برق در جنوب عراق در تابستان گذشته که گاه تا ۲۰ ساعت در روز را نیز شامل می شد، ناآرامی های گسترده ای در عراق به بار آورد.

واشنگتن پیش از این با معافیت ۴۵ روزه عراق برای واردات انرژی از ایران موافقت کرده بود و با اتمام این دوره ۴۵ روزه، نمایندگان دولت عراق در واشتنگن موفق شدند یک معافیت ۹۰ روزه دریافت کنند تا زمان کافی برای یافتن منابع جایگزین پیدا کنند.

ریک پری، وزیر انرژی آمریکا هفته گذشته از عراق خواسته بود با شرکت‌های آمریکایی وارد همکاری شوند تا بتوانند انرژی مورد نیاز عراق را تامین کنند و از واردات از ایران خودکفا شوند. خبرگزاری فرانسه نوشته است که آمریکایی ها از بغداد خواسته اند که با جنرال الکتریک و دیگر شرکت هایی آمریکا قرار دادهایی منعقد کنند تا گازی که در فرایند استخراج نفت هدر می رود را کنترل و مورد استفاده قرار دهند.

وزیر انرژی عراق گفته است که ۲ سال طول خواهد کشید که عراق بتواند به خودکفایی در زمینه الکتریسته دست یابد اما در ارتباط با گاز موضوع حساستر و دشوارتر است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آمریکا: به عراق برای وارد کردن برق ایران معافیت تحریم داده‌ایم