زبان بدن ماکرون؛ عواطف منفی، رنجش و نارضایتی عمیق

زبان بدن ماکرون؛ عواطف منفی، رنجش و نارضایتی عمیق
نگارش از محمد جواد شفیعی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یک متخصص زبان بدن درباره سخنرانی ماکرون در ارتباط با اعتراضات جلیقه زردها می گوید:‌ «ناراحتی، نارضایتی، علاقه به گریز و خشم از جمله عواطفی است که زبان بدن ماکرون طی سخنرانی تلویزیونی‌اش بیان می کند. در صحنه‌هایی ابروهایش شبیه'V' می شد و دندانهایش قابل دیدن بود، شبیه حیوانی که آماده حمله است.»

آگهی

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه دوشنبه شب و پس از هفته‌ها سکوت درباره اعتراضات «جلیقه زردها» سکوت خود را شکست و در یک برنامه تلویزیونی با فرانسوی ها سخن گفت.

اعتراضات هفته‌های اخیر نخستین چالش مهم دوران ریاست جمهوری ماکرون است خصوصا با توجه اینکه بر اساس نظرسنجی‌ها خواسته‌های جلیقه‌ زردها از حمایت اکثریت مردم برخوردار است؛ گرچه لزوما اکثریت از روش اعتراضی آنها حمایت نمی‌کنند.

ماکرون در سخنرانی دوشنبه شب خود کاملا آگاه بود که باید آرام و مقتدر بر صفحه تلویزیون ظاهر شود.

جلوی دوربین ماکرون را دیدیم که سفت و محکم به نظر می رسید و شاید هم به نوعی تحت فشار بود.

یورونیوز برای بررسی زبان بدن ماکرون با خاویر توریگروسا، متخصص ارتباط غیر کلامی گفتگو کرده است تا شناخت بهتری از زبان بدن ماکرون بدست آوریم.

او می گوید مطالعات علمی در زمینه ارتباط غیر کلامی در چهار حوزه صورت می گیرد:

۱. حوزه علوم اعصاب Neuroscience :‌ که به مطالعه مغز می پردازد و اینکه چطور افکار و عواطف در رفتارهای ما دخالت می کنند.

۲. روانشناسی چهره Face Psychology: که به خوانش روان بواسطه چهره انسان می پردازد.

۳. سینرگولوژی Synergology :‌ حوزه ای که ژست‌ها و حرکات ناخوادگاه انسان را مطالعه می کند.

۴. میکرواکسپرشن Microexpressions: حوزه ای که به تفسیر حالات و احساساتی که در چهره ظاهر می شود می پردازد.

خاویر به یورونیوز می گوید که زبان بدن ماکرون در کلیتش کسی را نشان می دهد که بطور غریزی بیشتر نشانه‌های عقلانی بروز می دهد تا عاطفی. رئیس جمهوری فرانسه فردی است که به روشنی جهت‌گیری‌اش به سمت فرایندها و روش‌هاست و نه مردم.

با این حال سخنرانی تلویزیونی دوشنبه شب او حاوی مقداری عواطف هم بود که بطور اخص حاوی عواطف منفی، رنجش و نارضایتی منفی و عمیقی بود.

خاویر توریگروسا برخی از صحنه های مهم سخنرانی تلویزیونی ماکرون را در حوزه ارتباطات غیر کلامی برشمرده است:‌

ابراز خشم: در صحنه ‌هایی ابروهایش حالتی شبیه'V' می شد و دندانهایش قابل دیدن بود، «شبیه حیوانی که آماده حمله است.»

چشم ها باز و از حدقه درآمده:‌ در چندین صحنه این مصاحبه پلک‌های پایین سمت راست کاملا فرو می افتد بطوری که ما می توانیم بخش سفید چشم ها که صلبیه sclera نام دارد را ببینیم. این ژست نشانه «نارضایتی» است.

دهان بسته: فشار آوردن به لب‌ها در حالی که زبان فشار می آورد که از دهان بیرون بزند یکی دیگر از صحنه های این مصاحبه است، ژستی که نشانه آن است که او کلماتش را می خورد یا گاز می گیرد زیرا می خواهد افکارش را پنهان کند و علاقه‌ای به گفتن آنچه واقعا فکر می کند در این لحظه ندارد. این ژست در بسیاری از صحنه های مصاحبه دیده می شود.

جابه‌جا شدن روی صندلی: بعضی مواقع او روی صندلیش جابه‌جا می شود که نشان دهنده احساس عمیق ناراحتی است.

بیرون زدن زبان: در برخی صحنه ها ماکرون زبانش از دهان بیرون می آید این ژست ناآگاهانه به ما می گوید که او به افکارش معتقد است و همزمان نشاندهنده وضعیتی ناراحت کننده و ناخوشایند برای اوست.

آگهی

چشمک‌های نوروموتور: که خیلی سریع و به کرات قابل مشاهده است نشانده ناراحتی است و هنگامی بطور غیر ارادی رخ می دهد که ما می خواهیم فاصله ای بین خودمان و شرایط ایجاد کنیم.

حرکت سر به سمت خارج از دوربین: گاهگاهی ما شاهد حرکت سر ماکرون به سمت خارج از تمرکز دوربین هستیم که این حرکت هم نشانه‌ای از ناراحتی و گریز تفسیر می شود.

ژست های همزمان گویای ناراحتی: گاهی اوقات شاهد این هستیم که چند ژست که گویای ناراحتی است با هم ظاهر می شوند مانند: بیرون زدن زبان از دهان (نشانه ناراحتی)، قورت دادن بزاق دهان (نشانه ناراحتی و عصبی بودن)، چرخش سر به سمت بیرون از دوربین (نشانه گریز)

ترکیبات دیگر ژست ها:‌ ترکیب چندین ژست دیگر که هم سر می چرخد و هم لب ها به هم فشرده می شود برای اینکه افکارش را مخفی کند و آنها را برای خودش نگه دارد.

بنابراین ناراحتی، نارضایتی، علاقه به گریز، خشم از جمله عواطفی است که زبان بدن ماکرون طی سخنرانی تلویزیونی اش بیان می کند. اینها نشان می دهد که ما با کسی مواجه‌ایم که بیشتر احساس ناراحتی می کند و از چیزی رنج می برد تا اینکه عقلانی رفتار کند.

آگهی

آیا این احساس خشم و ناراحتی برای این نشان داده می شود که او می خواهد بگوید با احساس خشم و ناراحتی شما فرانسوی ها همراهم و یا خود وضعیت مقابل دوربین بودن و در لحظه مهمی از ریاست جمهوری اش قرار گرفتن، باعث ناراحتی او شده است؟‌

در هر حال مطالعه زبان بدن رئیس جمهوری فرانسه نشان می دهد که با رهبری روبروییم که به هیچ وجه راحت نیست.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

عقب‌نشینی دوباره ماکرون در برابر جلیقه‌زردها: افزایش حداقل دستمزد و حذف برخی مالیات‌ها

ماکرون: اظهارات روسیه درباره نقش فرانسه یا اوکراین در حمله به سالن کنسرت مسکو مسخره است

اولین تصاویر قوی‌ترین «ام آر آی» جهان از مغز انسان با دقتی ۱۰ برابر معمول ثبت شد