Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

جنبش جلیقه زردها؛ واکنش‌ها به سخنان امانوئل ماکرون و اعلام «سه‌شنبه سیاه» دبیرستانی‌ها

جنبش جلیقه زردها؛ واکنش‌ها به سخنان امانوئل ماکرون و اعلام «سه‌شنبه سیاه» دبیرستانی‌ها
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

احزاب سیاسی فرانسه در کلیت سخنان ماکرون را کافی ندانستند. در میان جلیقه زردها گروهی از سخنان او راضی اند اما اکثریت وعده‌های ماکرون را کافی نمی دانند. دبیرستانی ها بار دیگر به اعتصاب رو آورده‌اند.

آگهی

سندیکای اتحاد ملی دبیرستانی‌ها در پی سخنان امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه روز سه شنبه را «سه‌شنبه سیاه» اعلام کردند و دست به اعتصاب زدند.

حدود یک هفته است که دبیرستانی ها و دانشجویان در ادامه جنبش جلیقه زردها، کلاس‌های برخی دبیرستان‌ها و دانشگاهها را تعطیل کرده‌اند و دست به اعتصاب و راهپیمایی می زنند. با اینکه مشارکت در این اعتصاب روز دوشنبه بسیار کاهش یافته بود (اعتصاب ۱۲۰ دبیرستان در روز دوشنبه در مقایسه با ۴۰۰ دبیرستان در هفته گذشته) با این حال یک سندیکای دبیرستانی خواهان ادامه اعتراضات در روز سه شنبه شده است.

بر اساس آمار منتشر شده در صبح روز سه شنبه ۱۷۰ دبیرستان به اعتصاب دبیرستانی‌ها پیوسته‌اند.

در شهر رون در شمال فرانسه دانش‌آموزان بیش یکهزار دبیرستان در خیابان تظاهرات کردند. شعار اصلی آنها در پارچه نوشته‌ای که در عکس زیر می بینید:‌«نه به گزینش، آری به آموزش» است.

ناتان لوپوتیه دبیر اتحادیه ملی دبیرستانی ها گفته است هدف سازماندهی «سه‌شنبه سیاه» این است که نشان دهیم آنچنان که ژان میشل بلانکه وزیر آموزش فرانسه می گوید، ما در اقلیت نیستیم.

سندیکای اتحاد ملی دبیرستانی ها خواستار حذف سیستم گزینشی برای دانشگاهها و اصلاحات مرتبط با دیپلم پایان دبیرستان شده است که قرار است از سال ۲۰۲۱ اجرا شود. آنها همچنین خواستار مجانی شدن کتابهای درسی و حمل و نقل عمومی برای دبیرستانی ها شده‌اند. این سندیکا همچنین گفته است که ما نگران کاهش قدرت خرید مردم هستیم که موضوعی است که به همه از جمله دبیرستانی مربوط می شود.

در مارسی در جنوب فرانسه دبیرستانی ها صحنه دستگیری دانش آموزان توسط پلیس فرانسه را بازسازی کردند که آنها را همانند اسیر در یک محل نگه داشته بودند.

واکنش احزاب سیاسی به سخنان ماکرون

تمهیداتی که ماکرون دوشنبه شب برای آرام کردن اعتراضات جلیقه زردها اعلام کرد در کلیت خود از سوی چپ‌ها و راست‌های فرانسه ناکافی ارزیابی شده است.

«رئیس جمهور ثروتمندان»، «پرت و ناآگاه از جامعه» که «خرده چیزی به فرانسوی‌ها پیشنهاد می کند» و «نمی خواهد جهت سیاست‌هایش را تغییر دهد» از جمله عبارت‌هایی بود که اپوزیسیون در واکنش به سخنان ماکرون علیه او استفاده کردند.

جناح راست افراطی فرانسه به رهبری مارین لوپن، ماکرون را پرت و ناآگاه از جامعه ارزیابی کرده است که حاضر نیست مدل اقتصادی سیاسی مورد نظرش را تغییر دهد. مارین لوپن گفته است که مدل ماکرون که شامل «جهانی شدن وحشی»، «رقابت ناعادلانه»، «مبادلات بازار آزاد گسترده» و «مهاجرت وسیع» است، پیامدهای اجتماعی و فرهنگی برای فرانسه دارد و این مدل باید تغییر کند.

جمهوریخواهان فرانسه که جناح راست فرانسه را شامل می شوند، تمهیدات ماکرون برای افزایش حداقل دستمزد را تبدیل جامعه به جامعه حداقل حقوق ارزیابی کرده اند و گفته اند که ماکرون تنها خرده چیزهایی برای خاموش کردن خشم فرانسوی‌ها به آنها پیشنهاد می‌کند و این اقدامات را ناکافی ارزیابی کرده‌اند.

ژان لوک ملانشون رهبر حزب چپگرای «فرانسه تسلیم ناپذیر» ماکرون را با عبارت «رئیس جمهوری ثروتمندان» مورد خطاب قرار داده است و گفته است تمام تمهیداتی که ماکرون در سخنرانی دوشنبه شب‌اش اعلام کرد از جیب مالیات دهندگان معمولی و بیمه‌شدگان پرداخت خواهد شد و نه از جیب ثروتمندان بزرگ. او می گوید: «انقلاب شهروندان ادامه دارد.»

بنوآ امون رهبر جنبش «نسل اس» گرایش چپ منشعب از حزب سوسیالیست گفته است ما منتظر توزیع واقعی ثروت هستیم. او عدم تغییر موضع ماکرون در ارتباط با مالیات بر ثروت را مورد انتقاد قرار داد و از فقدان مشارکت شرکت‌های بزرگ و همچنین بانک ها و سهامداران عمده در کاهش آلودگی انتقاد کرد.

حزب سوسیالیت فرانسه به رهبری اولیویه فور با انتقاد از ماکرون گفت که او مسیر سیاست‌هایش را تغییر نداده است و پیشنهاد او به‌عنوان ابتکار جدید همان سیاست سارکوزی است. او گفت که سیاست حذف مالیات از ساعات اضافه کاری معنایش این است که فشار به بیکارها و بازنشسته‌ها افزایش می یابد.

یانیک ژدو سرلیست اکولوژیست های فرانسوی برای انتخابات اروپا گفته است که ماکرون هیچ چشم‌اندازی برای تغییر رویکرد محیط زیستی دولت و عدالت اجتماعی ارائه نکرد.

واکنش جلیقه زردها:

اگرچه برخی از جلیقه زردها تمهیدات ماکرون را «اولین قدم مثبت» ارزیابی می کنند اما بیشتر جلیقه‌ زردهایی که با روزنامه لوموند صحبت کرده‌اند می گویند که از صحبت‌های رئیس جمهوری ناامید شده‌اند. آنها می گویند منتظر اقدام واقعی هستند و برای همین به اعتراضشان ادامه خواهند داد.

یک گروه از جلیقه زردها در نزدیکی شهر نانت فرانسه به لوموند می گویند که از سخنان ماکرون ناامید شدند، آنها می گوید او تنها تکه نانی برای ما فرستاده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جلیقه زردها در پنجمین شنبه اعتراضی؛ پلیس فرانسه صدها نفر را بازداشت کرد

انتقاد از ماکرون برای تسلیت به رئیسی و حمایت از حکم لاهه؛جواب زنان و جوانان ایرانی را چگونه می‌دهید؟

چینی‌های ساکن فرانسه درباره سفر شی جین‌‎پینگ به پاریس چه نظری دارند؟