Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

جلیقه زردها در پنجمین شنبه اعتراضی؛ پلیس فرانسه صدها نفر را بازداشت کرد

جلیقه زردها در پنجمین شنبه اعتراضی؛ پلیس فرانسه صدها نفر را بازداشت کرد
Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

جلیقه زردها در پنجمین شنبه اعتراضی؛ پلیس فرانسه ده‌ها نفر را بازداشت کرد

آگهی

همزمان با پنجمین شنبه اعتراضی جلیقه زردها، پلیس فرانسه اعلام کرد که صدها نفر را بازداشت کرده است.

هفته گذشته در ساعت‌های ابتدایی صبح ۲۷۸ نفر توسط پلیس بازداشت شده بودند.

فرمانداری پاریس ساعت ۲ بعد از ظهر شمار تظاهرکنندگان در پاریس را ۳ هزار نفر تخمین زد؛ رقمی که نسبت به هفته‌های گذشته کاهش داشته است. از سوی دیگر وزارت کشور فرانسه در ساعت ۱۸، تعداد تظاهرکنندگان در کل فرانسه را ۶۶ هزار نفر ارزیابی کرد. این درحالی است که هفته گذشته در همین ساعت تعداد جلیقه زردهای معترض در کل فرانسه ۱۲۶ هزار نفر تخمین زده شده بود.

۸ هزار نیروی امنیتی و ۱۴ خودروی زرهی ژاندارمری از امروز صبح در خیابان‌های پاریس مستقر شده‌اند.

مرگ یک راننده بر اثر برخورد با کامیون جلیقه زردها

در شمال فرانسه و در نزدیکی مرز بلژیک، راننده یک خودرو پس از برخورد با یک کامیون، جان خود را از دست داد. خبرگزاری فرانسه ضمن تایید این خبر به نقل از فرمانداری محلی گزارش کرد جلیقه زردها برای بستن یک اتوبان کامیون را وسط جاده قرار داده بودند.

شانزه‌لیزه و میدان اپرا محل تجمع

ساعت ۱۰:۳۰ به وقت محلی، جلیقه زردها دو گروه شده بودند. بخشی به مانند هفته‌های گذشته در خیابان شانزه‌لیزه جمع شدند و گروهی هم در میدان اپرا گرد هم آمدند. آن گروه که در میدان اپرا جمع شدند، دست‌های خود را پشت سر حلقه کردند و زانو زده بودند و که این حرکت در اعتراض به نحوه بازداشت دسته‌جمعی دانش‌آموزان دبیرستانی در حومه پاریس در هفته سوم اعتراضات بود که ویدئوی آن جنجالی شد.

رویترز
حرکت اعتراضی جلیقه زردها در میدان اپرای پاریسرویترز

نظر متفاوت جلیقه زردها درباره ادامه تظاهرات

چند روز بعد از سخنرانی تلویزیونی امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه که در آن وعده‌هایی اقتصادی برای پایان دادن به ناآرامی‌ها در این کشور داده بود، جلیقه زردها برای ادامه اعتراض‌ها به دو گروه تقسیم شدند. گروهی که به «جلیقه زردهای آزاد» معروف شده اند، «آتش‌بس» اعلام کردند و گفتند که «زمان گفت‌وگو» فرا رسیده است اما گروه دیگر همچنان معتقد است که باید برای پیشبرد مطالبات اقتصادی و اجتماعی در خیابان ماند و نباید این موضوع را رها کرد. اریک دروئه، یکی از آغازگران این جنبش جزو دسته دوم است که روز پنجشنبه در ویدئویی این موضوع را مطرح کرد.

جنبش جلیقه زردها با اعتراض به افزایش مالیات بر گازوئیل و بنزین آغاز شد اما مطالبات معترضان رفته رفته، نظام سیاسی و مدل حکومتی جمهوری پنجم فرانسه را به چالش کشید.

علاوه بر پاریس، اعتراض‌ها برای پنجمین هفته متوالی در شهرهای دیگر فرانسه هم ادامه یافت. تصاویر منتشر شده از شهر نیم در جنوب شرق این کشور نشانگر درگیری شدید میان معترضان و نیروهای پلیس است.

حضور معترضان با شمایل نیمه عریان ماریان، سمبل جمهوری فرانسه

شماری از زنان معترض روز شنبه با شکل و شمایل ماریان، زنی که با لباس پاره و سینه‌های عریان نماد انقلاب ۱۷۸۹ و جمهوری فرانسه است، به خیابان‌ها آمدند. این معترضان تن‌پوش‌های به شکل لباس‌های انقلابی‌های فرانسه در قرن ۱۸ به تن داشتند و بدن خود را نقره‌ای رنگ کرده بودند.

ایستادن «ماریان»ها در برابر ماموران زن پلیس ضد شورش بازتاب گسترده‌ای در شیکه‌های اجتماعی داشته است.
ماریان با پرچم فرانسه، انقلاب را رهبری می‌کند

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اولین تجمع در سال جدید؛ جلیقه‌زردها خشمگین از دستگیری چهره‌های برجستۀ جنبش

جنبش جلیقه زردها؛ واکنش‌ها به سخنان امانوئل ماکرون و اعلام «سه‌شنبه سیاه» دبیرستانی‌ها

«تجاوز گروهی» در پاریس؛ زن استرالیایی با لباس نیمه‌پاره به اغذیه‌فروشی پناه برد