Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

مناقشه یمن؛ پیشنهاد سازمان ملل برای کنترل مشترک بندر حدیده

 مناقشه یمن؛ پیشنهاد سازمان ملل برای کنترل مشترک بندر حدیده
مناقشه یمن؛ پیشنهاد سازمان ملل برای کنترل مشترک بندر حدیده
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بر اساس پیشنهاد سازمان ملل متحد عقب نشینی حوثی ها از حدیده با توقف عملیات نظامی ائتلاف نظامی تحت رهبری عربستان در این شهر بندری همراه خواهد شد تا به موجب توافقی دوجانبه این شهر تحت کنترل مشترک دولت و شورشیان قرار گیرد.

آگهی

سازمان ملل متحد از ارائه پیشنهادی برای کنترل مشترک شهر استراتژیک حدیده توسط طر‌ف‌های درگیر در مناقشه چهار ساله یمن خبر داد.

مارتین گریفیتس، نماینده سازمان ملل متحد در مذاکرات صلح یمن که هم اکنون در کشور سوئد در حال برگزاری است روز دوشنبه ۱۹ آذر اعلام کرد از شبه نظامیان حوثی خواسته شده برای فراهم شدن زمینه اعمال یک کنترل مشترک بر شهر حدیده این شهر را تخلیه کنند.

این پیشنهاد درحالی مطرح شده است که حوثی‌ها پیش از این ضرب‌الاجل تعیین شده از سوی دولت یمن برای خروج از حدیده را رد و تاکید کرده بودند در صورت تامین نشدن خواسته‌های اولیه مذاکرات را ترک خواهند کرد.

یکی از خواسته‌های شورشیان تحت حمایت ایران این است که فرودگاه صنعا، پایتخت یمن که تحت کنترل حوثی‌هاست به روی پروازهای غیر نظامی بازگشایی شود.

دولت یمن تحت هدایت عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهوری تبعیدی این کشور خواستار خروج شبه نظامیان حوثی از حدیده شده و تهدید کرده است که در صورت عدم دریافت پاسخ مثبت به این درخواست با تهاجم نظامی این شهر بندری را از کنترل شورشیان خارج خواهد کرد.

بر اساس تازه‌ترین خبرها که رویترز به انعکاس آن پرداخته نمایندگان حوثی‌ها در مذاکرات استکهلم موافقت کرده‌اند که شهر حدیده به یک منطقه «خنثی» تبدیل شود و تحت نظارت سازمان ملل متحد قرار گیرد این درحالی است که دولت یمن ضمن موافقت با نقش موقت سازمان ملل متحد با حضور بلند مدت این سازمان در شهر حدیده مخالفت کرده است.

بیشتر بخوانید:

یک مسئول سازمان ملل متحد موضوع حدیده را یکی از دشوارترین بخش‌های گفتگوهای جاری در مذاکرات صلح استکهلم قلمداد کرده است. حدیده، بندری استراتژیک در یمن است که هم اکنون تحت کنترل نیروهای جنبش انصارالله قرار دارد. گفته می‌شود که هفتاد درصد وارادات کالا و نیز اغلب کمک‌های بشر دوستانه از طریق این بندر وارد یمن می‌شود.

بر اساس پیشنهاد سازمان ملل عقب‌نشینی حوثی‌ها از حدیده با توقف عملیات نظامی ائتلاف نظامی تحت رهبری عربستان در این شهر بندری همراه خواهد شد تا به موجب توافقی دوجانبه این شهر تحت کنترل مشترک دولت و شورشیان قرار گیرد. این درحالی است که طبق شواهد موجود اختلاف نظرهای میان طرفین مناقشه در یمن به رغم نزدیک شدن به پایان مذاکرات استکهلم همچنان باقی است و سازمان ملل متحد ابراز امیدواری کرده است که دور جدید مذاکرات ابتدای سال آینده میلادی از سر گرفته شود.

در حالی که پس از آغاز گفتگوهای استکهلم در روز شنبه هنوز به صورت رسمی توافقی میان دو طرف حاصل و رسانه‌ای نشده، سازمان ملل متحد امیدوار است بر سر کاهش تنش در شهرهای «تعز» و «حدیده» پیشرفت‌هایی حاصل شود.

جنگ داخلی یمن که از سال ۲۰۱۵ با مداخله نظامی ائتلاف نظامی تحت رهبر عربستان سعودی شدت گرفت تا کنون بیش از ده هزار کشته برجای گذاشته و فجیع‌ترین بحران انسانی عصر حاضر را رقم زده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سازمان ملل متحد: آتش‌بس در حدیده از روز سه شنبه اجرا می‌شود

مذاکرات یمن؛ حوثی ها ضرب الاجل دولت برای تخلیه حدیده را رد کردند

مسئول بلند‌پایه سازمان ملل متحد: رهبران سیاسی بیش از پایان دادن به مناقشات دغدغه قدرت دارند