شهروندان مرز ولز و انگلستان از توافق برکسیت راضی نیستند

شهروندان مرز ولز و انگلستان از توافق برکسیت راضی نیستند
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

دو سال از برگزاری همه‌پرسی برکسیت می‌گذرد. با این حال موضوع خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، رسیدن به توافق با اتحادیه و اختلافات با ایرلند همچنان در کانون اخبار است. آیا نظر مخالفان برکسیت تغییر کرده است‌؟ خبرنگار یورونیوز برای یافتن پاسخ این سوال به ولز سفر کرده است.

آگهی

طی دو سال اخیر برکسیت در مرکز اخبار سیاسی اروپا بوده‌است. بیش از دو سال از برگزاری همه‌پرسی برکسیت می‌گذرد و با این وجود موضوع خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا همچنان در قلب اخبار روز اروپا و بریتانیاست. برای شهروندان اروپایی که خارج از بریتانیا کشور زندگی می‌کنند، وضعیت گیج‌کننده است و به این می‌ماند که اشتباهی رخ داده است. اما کسانی که در مناطق مرزی بریتانیا زندگی می‌کنند وضعیت چگونه است؟‌ بریان کارتر خبرنگار یورونیوز برای یافتن پاسخ این سوال به مرز انگلستان و ولز رفته است تا با مردم صحبت کند و ببیند آیا بعد از گذشت دو سال نظرشان درباره برکسیت تغییر کرده است یا نه؟

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

«فکر می‌کنم کار درستی کردم به برکسیت رای مثبت دادم»

شهر چستر با ۱۰۰ هزار نفر جمعیت نزدیکترین شهر به ولز است. در همه‌پرسی برکسیت مردم این شهر به خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا رای دارند، البته با اختلافی اندک: ۵۰.۷ درصد شهروندان چستر به برکسیت رای مثبت و بقیه به ماندن بریتانیا در اتحادیه اروپا رای دادند.

برغم حال و هوای سیاسی این روزها در بریتانیا، مردم شهر چستر خود را برای جشنهای آخر سال آماده می کنند.

بیشتر بخوانید:

جکی را در یک بازارچه کریسمس می‌بینیم او جزء کسانی است که دو سال قبل به خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا رای داده‌اند. بعد از این مدت، جکی همچنان پروپاقرص سر نظرش ایستاده و معتقد است انتخاب درستی کرده است.

او در جواب خبرنگار یورونیوز که از او می‌پرسد چرا به خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا رای مثبت داده‌است، می‌گوید:‌ «چون به سیاست اعتماد ندارم. و دوست ندارم کسانی که منتخب مردم نیستند به ما بگویند چه کار بکنیم و چه کار نکنیم‌ یا در این باره که با چه کسانی دادوستد کنیم، تصمیم‌گیری کنند. ما فقط پول می دهیم و بابت پولی که می‌دهیم چیزی دریافت نمی کنیم.»

یکی دیگر از کسبه اینجا نیز معتقد است رای مثبت به خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا تصمیم درستی بوده است.

او به خبرنگار یورونیوز می‌‌گوید خیلی از شهروندان بریتانیایی همینطور فکر می‌کنند و گرنه به برکسیت رای نمی‌دادند. او می‌افزاید افسوس نمی‌خورد و خروج از اتحادیه اروپا به نفع اقتصاد بریتانیاست و هدف از بانک انگلستان که گفته است برکسیت به ضرر اقتصاد کشور است، ایجاد ترس و وحشت بین مردم است.

اغلب مردم چستر موافق بریتانیا خروج از اتحادیه اروپا هستند و برایشان مهم نیست هفته گذشته در وست مینستر چه اتفاقی افتاد. همه آنها معتقدند که برای بریتانیا بهتر است که از اتحادیه اروپا خارج شود.

نسل جدید نگران آينده بریتانیا هستند

برای آنها فرقی نمی‌کند که «برکسیت سخت» اتفاق بیفتد یا «برکسیت نرم» و به رغم اتفاقات اخیر درباره مذاکرات برکسیت و بحرانی که در کابینه ترزا می ایجاد شده است، نظر هیچ کدام از آنها تغییر نکرده است.

درباره جدایی بین اتحادیه اروپا و بریتانیا بین شهروندان دودستگی وجود دارد. نسل جدید بیشترین نگرانی را برای آینده دارند.

شارلوت جوان معلم شناست و می‌گوید: ‌«بدیهی است که تاثیر مثبتی روی نرخ واردات ندارد. به ضرر بازار کار و اشتغال است. میزان دادوستد کم خواهد شد. فکر نمی‌کنم نتیجه مثبتی داشته باشد به جز اینکه ما کشوری مستقل خواهیم بود.»

وضعمان همان خواهد شد که قبل از پیوستن به اروپا بود

در ولز هم مانند انگلستان مردم به خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا رای داده اند.

سفرمان را در مرز ادامه داده و از مردم ولز می پرسیم که آیا به نظرشان برکسیت در مسیر درستی پیش می‌رود یا نه.

یکی از شهروندان ولز می‌گوید: «سوال اصلی مساله مهاجرت است. من با مهاجرت مخالفتی ندارم. فقط به نظرم تعداد مهاجران زیاد است. حضورشان هم باعث شده که دستمزدها کم و فقر بیشتر و بیشتر می‌شود. من به برکسیت اعتقاد داشتم. امروز هم ترزا می به توافق دست یافته و ما در نیمه راه هستیم.»

یکی دیگر از شهروندان می‌گوید: «مردم شروع کرده‌اند به این فکر کنند که چه چیزهای دیگری به آنها گفته شده است؟ قرار بود هر هفته سیصد میلیون پوند به بودجه خدمات بهداشتی ملی اضافه شود. اما هیچ‌وقت چنین اتفاقی نیافتاد و هرگز هم چنین نخواهد شد.»

از نظر یکی دیگر از شهروندان، طرفداران برکسیت می‌دانند که در آغاز، وضعیت اقتصادی مدت کوتاهی بدتر خواهد شد اما تصمیم به خروج در نهایت تصمیم درستی است. او می‌گوید: «از اروپا بیرون که بیاییم در دو سال آینده با اوضاع بسیار سختی مواجه خواهیم بود اما فکر کنم پس از آن عقلمان را به کار خواهیم انداخت و وضعمان همان خواهد شد که قبل از پیوستن به اروپا بود.»

آگهی

طرفداران برکسیت و طرفداران ماندن در اروپا در سرتاسر بریتانیا در این دو سال که از همه‌پرسی گذشته است نتوانسته‌اند به زمینه و خواست‌های مشترک برسند. تنها حس مشترک بین آنها این است که توافق کنونی برکسیت، توافقی نیست که می‌خواستند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نتایج تحقیقات تازه در بریتانیا: کارگران مهاجر پس از برکسیت با خطر برده‌داری مدرن و استثمار مواجه‌اند

مذاکرات پسا برکسیت بریتانیا و کانادا به‌دلیل اختلاف بر سر گوشت گاو و پنیر شکست خورد

طلاق بریتانیا از اتحادیه اروپا چقدر برای لندن آب می‌خورد؟ خان از هزینه‌های برکسیت گفت