Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

گسترش اعتراض‌ها در فرانسه؛ تعطیلی ده‌ها مدرسه، کمبود سوخت در مناطق غربی

گسترش اعتراض‌ها در فرانسه؛ تعطیلی ده‌ها مدرسه، کمبود سوخت در مناطق غربی
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

به دلیل مسدودکردن بزرگراه‌ها در فرانسه مخازن سوخت ده‌ها پمپ بنزین خالی شده است.

آگهی

دامنه اعتراضات جلیقه زردهای فرانسه حالا به بخش های مختلف جامعه از جمله دانش آموزان و دانشجویان سرایت کرده است. بطوری که در اولین روز هفته بیشتر از ۱۰۰ دبیرستان در فرانسه پس از اعتراضات دانش آموزان تعطیل شده و کلاسهای درس برگزار نمی شود.

همچنین بدلیل مسدودکردن ترافیک توسط جلیقه زردها در مناطق مختلف کشور سوخت‌رسانی به پمپ‌های بنزین به تعویق افتاده است و نزدیک به ۷۵ جایگاه از ۲۲۰۰ پمپ بنزین شرکت توتال بسته شده است.

بامداد شنبه، صدها راننده آمبولانس در اطراف ساختمان مجلس نمایندگان در پاریس تجمع کردند. شرکت‌های آمبولانس به وضع قوانین جدید از سوی دولت اعتراض دارند و می‌گویند، مقررات جدید باعث تعطیلی ۸۰ درصد شرکت‌های خدمات آمبولانس خواهد شد و هزاران نفر را بیکار خواهد کرد.

همزمان سخنان یکی از جلیقه زردها در رادیوی فرانسه انتقادات فراوانی را برانگیخته است. کریستوف شلانسون که او را سخنگوی جنبش جلیقه زردها معرفی کرده اند، می گوید دولت فعلی باید هرچه زودتر استعفا دهد و یک ژنرال ارتش مانند دوویلیه جانشین او شود.

شماری از اعضای جلیقه زردها اعلام کرده اند که این فرد به هیچ عنوان سخنگوی این حرکت نیست و جنبش آن‌ها رهبری و جهت گیری سیاسی ندارد. 

ژنرال دو ویلیه، فرمانده ارتش فرانسه در پی اعتراض به بودجه تصویبی ارتش از سوی دولت امانوئل ماکرون، در سال گذشته میلادی در یک حرکت بی سابقه از مقام خود استعفا داد.

شهروندان فرانسوی که در اعتراضات سراسری علیه افزایش مالیات سوخت از روز ۱۷ نوامبر در خیابان‌ها و بزرگراه‌های شهرهای مختلف فرانسه شرکت می‌کنند خود را «جلیقه زرد»ها نام نهاده اند. «جلیقه زرد»، جلیقه‌ای به رنگ زرد شبرنگ است که طبق قوانین راهنمایی و رانندگی در فرانسه هر خودرو باید به آن مجهز باشد تا در صورت نقص فنی و توقف خودرو در میان بزرگراه، راننده باید آن را بر تن کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

خیابان‌های حومه شانزه‌لیزه؛ یک روز پس از تظاهرات خشونت‌بار جلیقه زردها

درگیری پلیس با جلیقه زردهایی که خیابان‌های بروکسل را قرق کرده‌اند

زنانه‌ترین ارتش‌های جهان کدامند؟