واکنش ایران به خروج قطر از اوپک: اعضا از تک‌روی عربستان و روسیه عصبانی‌ هستند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
خروج قطر از اوپک
خروج قطر از اوپک   -   کپی رایت  رویترز

حسین کاظم‌پور اردبیلی، نماینده ایران در سازمان نفتی اوپک در واکنش به اقدام قطر در ترک این سازمان گفته است ایران از این تصمیم متاسف است اما «اوپک در مقابل تصمیم یک کشور کاری نمی‌تواند بکند».

آقای کاظم‌پور همچنین درباره دلایل احتمالی خروج قطر به پایگاه خبری تابناک گفت: «تصمیماتی که بعضا بدون اجماع اعضا در مورد موارد مختلف گرفته شد باعث شده است که قطر را به این نتیجه برساند که تمرکز خود را بیشتر بر محور تولید گاز بگذارد تا موضوع نفت».

وی افزود: «تولیدکننده‌‌های دیگر از تک روی‌های عربستان و همپیمانان روسیه عصبانی هستند.» 

وزیر انرژی قطر روز دوشنبه ۱۲ آذر در جریان یک نشست مطبوعاتی در دوحه گفت این کشور با خروج از اوپک تمرکز خود را به جای نفت بر گاز خواهد گذاشت، جایی که در حال بهره‌برداری از میدانی مشترک با ایران در پارس جنوبی است.

بیشتر بخوانید:

سعد کعبی که یک ماه پیش به سمت وزارت انرژی پادشاهی قطر منصوب شده است اضافه کرد: «ما ظرفیت نفتی زیادی نداریم و واقع‌بین هستیم. ظرفیت ما در واقع گاز است.»

قطر در ماه سپتامبر اعلام کرده بود که هدفش آن است که تا سال ۲۰۲۴ بهره‌برداری از میدان پارس جنوبی را تا ۱۱۰ میلیون تن در سال برساند.

رویترز

شیخ‌نشین قطر بزرگ‌ترین صادرکننده گاز طبیعی مایع در جهان است. این کشور از سال ۱۹۶۱ یعنی یک سال پس از تشکیل اوپک به عضویت این سازمان در آمد.

این کشور با تولید ششصد هزار بشکه نفت در روز هفدهمین تولید‌کننده نفت جهان محسوب می‌شود و ۲ درصد ذخایر «طلای سیاه» در قطر قرار دارد.

تحلیل‌گران به خبرگزاری فرانسه گفته‌اند با توجه به حجم تولید قطر تاثیر قابل‌توجهی بر قیمت نفت نخواهد گذاشت، هرچند از منظر سیاسی اوپک را بیش از پیش تضعیف خواهد کرد.

وزیر انرژی قطر همچنین تصمیم اخیر را تصمیمی «فنی و استراتژیک» خواند که ارتباطی با تحریم‌ها علیه دوحه از زمان قطع رابطه دیپلماتیک با عربستان و متحدینش ندارد.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید