Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

واکنش ایران به خروج قطر از اوپک: اعضا از تک‌روی عربستان و روسیه عصبانی‌ هستند

خروج قطر از اوپک
خروج قطر از اوپک Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزیر انرژی قطر گفت که این کشور با خروج از اوپک تمرکز خود را به جای نفت بر گاز خواهد گذاشت، جایی که در حال بهره‌برداری از میدانی مشترک با ایران در پارس جنوبی است.

آگهی

حسین کاظم‌پور اردبیلی، نماینده ایران در سازمان نفتی اوپک در واکنش به اقدام قطر در ترک این سازمان گفته است ایران از این تصمیم متاسف است اما «اوپک در مقابل تصمیم یک کشور کاری نمی‌تواند بکند».

آقای کاظم‌پور همچنین درباره دلایل احتمالی خروج قطر به پایگاه خبری تابناک گفت: «تصمیماتی که بعضا بدون اجماع اعضا در مورد موارد مختلف گرفته شد باعث شده است که قطر را به این نتیجه برساند که تمرکز خود را بیشتر بر محور تولید گاز بگذارد تا موضوع نفت».

وی افزود: «تولیدکننده‌‌های دیگر از تک روی‌های عربستان و همپیمانان روسیه عصبانی هستند.» 

وزیر انرژی قطر روز دوشنبه ۱۲ آذر در جریان یک نشست مطبوعاتی در دوحه گفت این کشور با خروج از اوپک تمرکز خود را به جای نفت بر گاز خواهد گذاشت، جایی که در حال بهره‌برداری از میدانی مشترک با ایران در پارس جنوبی است.

بیشتر بخوانید:

سعد کعبی که یک ماه پیش به سمت وزارت انرژی پادشاهی قطر منصوب شده است اضافه کرد: «ما ظرفیت نفتی زیادی نداریم و واقع‌بین هستیم. ظرفیت ما در واقع گاز است.»

قطر در ماه سپتامبر اعلام کرده بود که هدفش آن است که تا سال ۲۰۲۴ بهره‌برداری از میدان پارس جنوبی را تا ۱۱۰ میلیون تن در سال برساند.

رویترز

شیخ‌نشین قطر بزرگ‌ترین صادرکننده گاز طبیعی مایع در جهان است. این کشور از سال ۱۹۶۱ یعنی یک سال پس از تشکیل اوپک به عضویت این سازمان در آمد.

این کشور با تولید ششصد هزار بشکه نفت در روز هفدهمین تولید‌کننده نفت جهان محسوب می‌شود و ۲ درصد ذخایر «طلای سیاه» در قطر قرار دارد.

تحلیل‌گران به خبرگزاری فرانسه گفته‌اند با توجه به حجم تولید قطر تاثیر قابل‌توجهی بر قیمت نفت نخواهد گذاشت، هرچند از منظر سیاسی اوپک را بیش از پیش تضعیف خواهد کرد.

وزیر انرژی قطر همچنین تصمیم اخیر را تصمیمی «فنی و استراتژیک» خواند که ارتباطی با تحریم‌ها علیه دوحه از زمان قطع رابطه دیپلماتیک با عربستان و متحدینش ندارد.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«یاغی» تازه اوپک پلاس توافق جمعه را بی‌اثر کرد؛ امارات از افزایش تولید نفت کوتاه نمی‌آید

قطر: تشدید تحریم‌ نفتی ایران به ضرر کشورهای مصرف‌کننده است

قهر و آشتی قطر با شورای همکاری خلیج فارس