Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

آتش بس گمرکی چین و آمریکا

Reuters
Reuters
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

تویت جدید ترامپ نوید بخش دور تازه‌ای از روابط تعرفه‌ای آمریکا و چین است و یک آتش‌بس اقتصادی. چینی که حالا قبول کرده تعرفه‌ خودروهای آمریکایی به این کشور را کاهش داده یا بردارد. تعرفه خودروهای وارداتی در حال حاضر ۴۰ درصد است. جنگ اقتصادی میان چین و آمریکا به ویژه بر سر تعرفه‌ها مدتی است بالا گرفته.

آگهی

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا با انتشار پیامی در حساب توییتری خود اعلام کرد چین ‍‍پذیرفته تا تعرفه خودروهای وارداتی از آمریکا به کشورش را کاهش داده یا به طور کلی بر دارد.

تعرفه‌ چین بر واردات خودروهای وارداتی از آمریکا در حال حاضر ۴۰ درصد است. دونالد ترام‍پ و شی جین پینگ، رییس‌جمهوری چین در گفت‌وگوهای اخیرشان در آرژانتین توافق کرده‌اند تا به تنش چند ماهه بر سر تعرفه‌ها ‍پایان داده و نرخ‌های جدید برای کالای واراداتی، از جمله خودرو وضع کنند.

دعوا بر سر تعرفه کالاهای وارداتی از زمان به قدرت رسیدن دونالد ترامپ در سال ۲۰۱۶ آغاز شد. رئیس جمهوری ایالات متحده از زمان کارزارهای انتخاباتی در سال ۲۰۱۶ بسیاری از شرکای تجاری این کشور را به سوء استفاده از مقررات جهانی متهم می‌کند و می‌گوید کشورش طرف بازنده تجارت با بسیاری از کشورهای صنعتی است.

دعوا میان ترامپ و چینی‌ها تا جایی بالا رفت که پیشتر چین شکایتی را علیه تعرفه‌های جدید آمریکا بر کالاهای این کشور، در سازمان تجارت جهانی طرح کرد. پکن می‌گوید واشنگتن با وضع نرخ‌های جدید برای کالاهای واراداتی از چین، مقررات اقتصاد آزاد جهانی را نقض کرده است.

دور تازه‌ای از تفاهم تعرفه‌های گمرکی

شکایت چین از ایالات متحده آمریکا به‌دنبال اجرای دور دوم افزایش تعرفه‌های آمریکا روی واردات ۱۶ میلیارد دلار کالا‌های چینی مطرح شد. دعوای گمرکی چین و آمریکا با افزایش تعرفه‌ها از طرف دولت ترامپ آغاز شد. او سال گذشته با انتشار فهرستی از حدود ۱۳۰۰ کالای چینی اعلام کرد که قصد دارد بر این کالاها تعرفه گمرکی ۲۵ درصدی وضع کند.

مطالب یورونیوز را در تلگرام دریافت کنید

وخامت روابط اقتصادی چین و ایالات متحده به یک جنگ تمام‌ عیار تجاری تبدیل شده بود. به نظر می‌رسد پس از دیدار رهبران دو کشور در اجلاس گروه بیست در آرژانتین روابط چین و آمریکا وارد دور جدیدی از تفاهم تعرفه‌‌های گمرکی شده است.

رهبران بیست اقتصاد قدرتمند جهان در بوینوس آیرس بر سر تغییر ساختار سازمان تجارت جهانی به توافق رسیدند.

بیشتر بخوانید:

آغاز جنگ تجاری آمریکا و چین؛ کدامیک پیروز می‌شوند؟

تشدید جنگ تجاری؛ آمادگی ترامپ برای وضع تعرفه روی کل صادرات چین

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ترامپ از احتمال وضع تعرفه ۲۰ درصدی بر واردات خودروهای اروپایی سخن گفت

وزیر بازرگانی دولت بایدن در سفر چین به دنبال چیست؟

کلاهبرداری بانکی در چین؛ مال‌باختگان معترض پس از چند ماه هنوز در بازداشت نیروهای امنیتی هستند