Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

برای اولین بار یک زن در یکی از کشورهای عضو ناتو به مقام سرلشکری رسید

برای اولین بار یک زن در یکی از کشورهای عضو ناتو به مقام سرلشکری رسید
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

حضور زنان در نیروهای مسلح کشورهای عضو ناتو و شرکای آن ۱۰.۹ درصد افزایش یافته و به بالاترین سطح آن از سال ۱۹۹۹ رسیده است.

آگهی

برای نخستین بار در تاریخ کشورهای عضو پیمان سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو)، یک فرمانده ارتشی به مقام سرلشکری ارتقاء یافت.

به گزارش رسانه‌های اسلونی، ژنرال آلنکا ارمنس، فرمانده بلند پایه ارتش با دستور بروت پاهور، رئیس جمهوری این کشور بالاترین درجه نظامی این کشور را کسب کرد.

این ارتقا درجه در حالی صورت می‌گیرد که آخرین تحقیقات ناتو، نشانگر کاهش جدی تبعیض جنسی در کشورهای عضو این پیمان دفاعی بین‌المللی است.

پیشرفت‌های قابل توجه در راه برابری جنسیتی در ناتو

گزارش جدید در مورد تبعیض جنسیتی و تعادل میان کار و زندگی حاکی از آن است که نیروهای مسلح کشورهای عضو این سازمان پیشرفت‌های قابل توجهی در این زمینه داشته اند.

نسخه سوم گزارش‌های ملی به کمیته ناتو در زمینه دیدگاه‌های جنسیتی که در آن آمارهایی در رابطه با ۲۸ عضو و ۱۳ شریک آن در سال ۲۰۱۶ ارائه شده نشان می‌دهد که حضور زنان در نیروهای مسلح کشورهای عضو و همپیمانان آن ۱۰.۹ درصد افزایش یافته و به بالاترین سطح آن از سال ۱۹۹۹ رسیده است.

براساس این گزارش تعداد زنان فعال در این سازمان از ۶.۴ درصد در سال ۲۰۱۵ به ۶.۸ درصد در سال ۲۰۱۶ رسیده است. این مساله نشان دهنده پیشرفت‌های قابل توجه در راه رسیدن به برابری جنسیتی در این سازمان است. همچنین تعادل میان کار و زندگی در سال ۲۰۱۶ نسبت به سال قبل آن به بالاترین سطح خود رسیده است.

در سال ۲۰۱۶ قریب به ۹۶ درصد اعضای ناتو مساله جنسیت را در فهرست آموزش‌های خود قرار داده‌اند؛ این میزان در سال قبل آن حدود ۹۲ درصد بود. علاوه بر این، ۷۴ درصد از اعضای ناتو، مشاوران جنسیتی را آموزش داده‌اند تا در زمینه مشکلات مربوط به تبعیض جنسیتی در این ارگان به کارکنان مشاوره بدهند.

تمام موقعیت‌های شغلی در سال ۲۰۱۶ برای زنان در بخش نیروهای مسلح در ۹۶.۳ کشورهای عضو باز بود که ۱۱.۷ درصد نسبت به سال قبل و ۲۶ درصد نسبت به دو سال قبل ۲۶ درصد رصد افزایش داشته است.

همچنین ۶۷ درصد از اعضای ناتو، برنامه‌ها یا اقدامات لازم برای حمایت از والدین، زمانی که هر دو آنها در خدمت هستند، ارائه کرده‌اند؛ این رقم در سال ۲۰۱۵ تنها ۵۲ درصد بود. همچنین افزایش حمایت از والدین تک سرپرست از ۶۵ درصد به ۶۷ درصد افزایش یافته است.

هدف ناتو از انتشار این گزارش ارائه میزان پیشرفت این ارگان در اجرای قطعنامه ۱۳۲۵ شورای امنیت در رابطه با رفع تبعیض جنسیتی است.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

شورای امنیت سازمان ملل در ۳۱ اکتبر سال ۲۰۰۰ قطعنامه ۱۳۲۵ را در مورد زنان، صلح و امنیت تصویب کرد. این قطعنامه از کشورهای عضو خواسته است که نقش زنان را در پیشگیری و حل اختلافات، مذاکرات صلح، ایجاد صلح، حفظ صلح، واکنش‌های بشردوستانه و بازسازی پس از جنگ در نظر بگیرند و بر اهمیت مشارکت برابر و کامل زنان در تمامی تلاش‌ها برای حفظ و ارتقای صلح و امنیت تاکید کرده است.

قطعنامه ۱۳۲۵ از همه طرفین خواسته است میزان مشارکت زنان را افزایش دهند و اقدامات ويژه‌ای برای محافظت از زنان و دختران در برابر خشونت‌های مبتنی بر جنسیت مانند تجاوز، قتل، سواستفاده جنسی در شرايط جنگ و درگيری مسلحانه لحاظ کنند. این قطعنامه همچنین دستورالعمل‌های عملیاتی مهمی را برای کشورهای عضو این سازمان وضع کرده است.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

عروس‌های هندی «مسلح» می شوند

محرومیت ورزشکاران مرد از «شنای موزون» در المپیک پاریس؛ آیا ناسازگار با وعده برابری جنسیتی نیست؟

هشدار کرملین به ناتو: استقرار موشک‌های آمریکایی در اروپا را برنمی‌تابیم