نماز شبانه‌روزی در کلیسای هلندی برای کمک به یک خانواده پناهجو

نماز شبانه‌روزی در کلیسای هلندی برای کمک به یک خانواده پناهجو
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

روحانیان کلیسای بتل در طول یک ماه دست کم ۷۰۰ ساعت به طور مداوم نوبت به نوبت در این مکان به نماز و نیایش پرداختند تا مأموران نتوانند برای بردن پناهجویان وارد شوند.

آگهی

یک کلیسا در هلند که به یک خانواده مهاجر پناه داده بود، برای ممانعت از بازگرداندن آنها به صورت شبانه‌روزی نیایش برگزار کرد. درخواست پناهجویی این خانواده که اصالتا ارمنی هستند، رد شده و آنها قرار بود به کشورشان بازگردانده شوند.

مطابق قوانین هلند، پلیس و دیگر مأموران رسمی این کشور در هنگام برگزاری نماز و نیایش حق ورود به کلیسا را ندارند. مسئولان این کلیسا که «بیت‌ئیل» نام دارد و در شهر لاهه واقع شده، با استفاده از همین قانون به مدت یک ماه تمام و به صورت شبانه‌روزی مراسم نیایش برگزار کردند تا مانع از ورود مأموران برای دستگیری خانواده پناهجو بشوند.

پدر خانواده تمرازیان در ارمنستان کنشگر سیاسی بوده و آنها به دلیل نداشتن امنیت جانی، در سال ۲۰۰۹ از کشورشان گریخته‌اند. این خانواده که در سه سال گذشته عضو کلیسای «گرفورمرد» در شهر «کاتویک» بوده و در یک مرکز اسکان موقت پناهجویان زندگی می‌کردند. آنها از تاریخ ۲۶ اکتبر (۴ آبان) سال جاری وارد کلیسای بیت‌ئیل شدند.

روحانیان کلیسای بیت‌ئیل در طول یک ماه دست کم ۷۰۰ ساعت به طور مداوم در این مکان به نماز و نیایش پرداختند تا مأموران نتوانند برای بردن پناهجویان وارد شوند.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

خانواده تمرازیان در اواسط ماه سپتامبر مطلع شدند که باید خاک هلند را ترک کنند. هایارپی، دختر ۲۱ ساله این خانواده با همرسان کردن ویدئویی در شبکه‌های اجتماعی برای ماندن در هلند درخواست کمک کرد. او در آن ویدیو گفته بود: «این هفته ممکن است مرا پس از نه سال از هلند بیرون کنند. از طرف برادر و خواهرم از شما کمک می‌خواهم.»

پس از انتشار این ویدیو بود که کلیسای بیت‌ئیل به کمک این خانواده شتافت.

کلیسای کاتویک در توضیحی که برای یورونیوز فرستاد، نوشته است: «امیدواریم این خانواده بتواند مجوز اقامت در هلند را به دست بیاورد. پدر خانواده در صورت بازگشت به کشورش به احتمال زیاد کشته خواهد شد و فرزندان او نیز پس از نه سال زندگی در هلند در اینجا ریشه گرفته‌اند.»

خانواده تمرزیان همچنان در معرض خطر اخراج قرار دارند، اما اکسل ویک، کشیش کلیسای بیت‌ئیل می‌گوید: «ما برای این خانواده از تاریخ ۲۶ اکتبر دعا کرده‌ایم و همچنان هم برای دفاع از آنها روز و شب پای ساعت کلیسا نماز می‌خوانیم.»

برای آن که این نماز خواندن شبانه‌روزی متوقف نشود، چندین کشیش داوطلب نوبت به نوبت این کار را انجام می‌دهند. روحانیان هلندی با همرسان کردن تصاویری از نماز در کلیسا، هم‌کیشان خود را به شرکت در این امر خیر داوطلبانه تشویق می‌کنند.

استقبال از این حرکت به قدری است که حتی اتباع خارجی نیز در آن شرکت می‌کنند. کلی مرکس، شهروند آمریکایی که در لاهه زندگی می‌کند، به یورونیوز گفت که روز یکشنبه گذشته به همراه یکی از دوستانش در مراسم ۲۴ ساعته نماز در این کلیسا شرکت کرده است. به گفته او داوطلبان همچنین از فروشگاه‌های محلی مواد غذایی خریده و به دست این خانواده می‌رسانند.

هم اکنون خانواده تمرزیان همچنان در کلیسا هستند و مسئولان کلیسا همچنان از روحانیان و مردم عادی داوطلب برای کمک به آنها دعوت می‌کند.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نیایش شبانه‌روزی ۹۶ روزه در کلیسایی در هلند به عفو خانواده پناهجو انجامید

مجارستان؛ فیلمبرداری که به پناهجویان لگد می‌زد تبرئه شد

پوزش وزیرکشور بریتانیا به دلیل نمونه برداری از «دی‌ان‌ای» پناهجویان