مجارستان؛ فیلمبرداری که به پناهجویان لگد می‌زد تبرئه شد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
 مجارستان؛ فیلمبرداری که به پناهجویان لگد می‌زد تبرئه شد

پیترا لازلو، فیلمبردار مجارستانی که سال گذشته به سه سال زندان تعلیقی محکوم شده بود، با تصمیم دیوان عالی مجارستان تبرئه شد.

لازلو در سال۲۰۱۵ و به دلیل لگد زدن به پناهجویان در حال فرار از دست پلیس در مرز با صربستان مورد انتقاد شدید قرار گرفت و سرانجام در سال ۲۰۱۷ به دادگاه فراخوانده شده بود.

او بعد از این ماجرا از شبکه تلویزیونی N1TV که گرایش ناسیونالیستی دارد اخراج شد.

وی در سال ۲۰۱۷ به «اخلال در نظم عمومی» متهم شد با این حال دادستان گفته بود که شواهدی از اینکه اقدامات لازلو از روی انگیزه‌های نژادپرستانه و مصداق نفرت نژادی باشد یافت نشده است.

روز سه‌شنبه دیوان عالی مجارستان اعلام کرد اقدام لازلو باعث اخلال در نظم عمومی جامعه نشده است و اقدام او تنها یک رفتار ساده نادرست بوده است. دیوان عالی همچنین افزوده است که این اتفاق در جریان هجوم صدها نفر از پناهجویان به طرف پلیس رخ داده که باعث هرج و مرج شده است.

ویدئوی که نشان می دهد این فیلمبردار پایش را جلوی پدری که کودکش را در آغوش گرفته می گیرد و آنها را زمین می اندازد تا به دست پلیس بیافتند باعث واکنش‌های گسترده‌ای در شبکه های اجتماعی شده بود و خشم فعالان حقوق بشر و سازمان های مدافع حقوق پناهجویان را برانگیخته بود.

ویدئوهای منتشر شده از پیترا لازلو نشان می دهد که او نه بطور تصادفی که در چندین مورد به پناهجویانی که تلاش دارند از مرز عبور کنند لگد می زند.

صدها هزار نفر از پناهجویانی که از جنگ و فقر در خاورمیانه و آفریقا گریخته بودند در سال ۲۰۱۵ خود را به منطقه بالکان رساندند و تلاش می کردند با عبور از مرز مجارستان به کشورهای اروپای غربی بروند.

مطالب یورونیوز فارسی را واتس‌اپ دریافت کنید