Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

پوزش وزیرکشور بریتانیا به دلیل نمونه برداری از «دی‌ان‌ای» پناهجویان

پوزش وزیرکشور بریتانیا به دلیل نمونه برداری از «دی‌ان‌ای» پناهجویان
Copyright 
نگارش از نیما قدکپور
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

روند نمونه برداری از دی ان ای پناهجویان که اغلب آنها افغان هستند از زمان وزارت کشور ترزا می نخست وزیر کنونی بریتانیا آغاز شد.

آگهی

ساجد جاوید، وزیر کشور بریتانیا از پناهجویانی که برای ماندن در بریتانیا از «دی ان ای» آنها توسط اداره مهاجرت نمونه برداری شده پوزش خواست.

به گفته وزیر کشور دست کم از ۴۴۹ مهاجری که در پنج سال اخیر وارد بریتانیا شده اند، این نمونه برداری ها انجام شده است.

اغلب پناهجویانی که ازآنها نمونه برداری به عمل آمده است را اهالی افغانستان تشکیل می دهند. ساجد جاوید گفت نمونه برداری های انجام شده «غیرقابل قبول و شرم آور» هستند. وزیر کشور بریتاینا این سخنان را در مقابل نمایندگان پارلمان این کشور بیان کرد.

وزیر کشور بریتانیا که مسلمان و پاکستانی الاصل است اعلام کرد نمونه برداری و آزمایش روی دی ان ای افراد تنها می تواند به خواست و اراده شخص مورد نظر انجام شود و هیچ نهادی حق انجام چنین کاری را ندارد.

ترزا می، نخست وزیر کنونی بریتانیا در سال ۲۰۱۲، در راس وزارت کشور دیوید کامرون، اعلام کرده بود سعی می کند «جو جنگی» برای پناهجویان به بریتانیا درست کند تا این افراد قصد ورود به این کشور را از سربیندازند. از همان سال بود که شدیدترین و سخت ترین سیاست های ضدمهاجرتی در این کشور به اجرا درآمدند. ترزا می پیش از نخست وزیری بریتانیا به مدت شش سال وزیر کشور جزیره بود.

در سال ۲۰۱۳، مرکز پذیرش مهاجران بریتانیا تحت نظر وزارت کشور تصمیم گرفت برای کنترل بیشتر و تنبیه پناهجویان غیرقانونی از آنها آزمایش دی ان ای به عمل آید. این کار از سوی سازمان های مردم نهاد و فعالان حقوق بشر مورد شدیدترین انتقادات قرارگرفت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بلژیک؛ گزارش یورونیوز از محاکمه شهروندانی که به پناهجویان کمک کردند

«موزه انتحاری» طالبان در افغانستان؛ مین مغناطیسی و بمب کنار جاده‌ای به جای اشیاء باستانی

طالبان ورزشکاران زن تیم المپیک افغانستان را به رسمیت نمی‌شناسد