Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

بلژیک؛ گزارش یورونیوز از محاکمه شهروندانی که به پناهجویان کمک کردند

بلژیک؛ گزارش یورونیوز از محاکمه شهروندانی که به پناهجویان کمک کردند
Copyright 
نگارش از نیما قدکپور
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

دادگاهی کردن یازده نفر از شهروندان بلژیکی که در ماه های گذشته به پناهجویان غیرقانونی جا و مکان داده اند در سایه اعتراضات و انتقادات شدید در بروکسل آغاز شد. خبرنگار یورونیوز از این دادگاه و اعتراضات گزارشی تهیه کرده است.

آگهی

محاکمه یازده فرد در بلژیک که به مهاجران کمک کرده بودند انتقاد و اعتراض صدها نفر از شهروندان را در شهر بروکسل برانگیخته است. در اولین روز برگزاری دادگاه نزدیک به پانصد نفر به دعوت سازمان های مردم نهاد در مقابل دادگستری بلژیک گردهم آمدند تا اعتراض خود به برگزاری این دادگاه را به گوش مقامات دولتی برسانند.

همبستگی جرم نیست!

سازمان مردم نهاد «همبستگی جرم نیست» برگزارکننده اصلی این گردهم آیی بود.

یکی از اعضای برگزاری این گردهم آیی که نخواسته است نامش فاش شود می گوید: « ما واقعا شوکه شدیم از این که دولت می خواهد افرادی که با پناهجویان همدردی می کنند، شهروندانی که سعی می کنند به مهاجران پناه بدهند را به عنوان مجرم به جامعه معرفی کند. همچنین می بینیم که شهروندان بلژیکی که به پناهجویان جا و مکان داده اند از سوی دولت نسبت به خطای احتمالی آگاه نشده اند و افراد خارجی که همین گونه به پناهجویان کمک کرده اند مانند ولید تونسی که برای هشت ماه به زندان افتاد.»

وی درباره این سازمان مردم نهاد می گوید: « سازمان ما تنها نماد اراده یک شهروندانی است که نمی خواستند دربرابر بی عدالتی ساکت بمانند. شهروندانی که می خواهند همبستگی خود را با دیگران اعلام کنند. به همین دلیل این جنیش را راه انداختیم.در آغاز در این پروسه دوازده نفر حضور داشتند که بعد ازمدتی تعدادشان به یازده نفر تنزل پیداکرد. چرا که نفر دوازدهم ناپدید شده است.»

گفتگوی یورونیوز با یکی از متهمان پرونده

در میان یازده تن از متهمان این پرونده آنوک وان ژستل، خبرنگار و مدیر مجله ماری کلر بلژیک حضور دارد. در اولین روز تشکیل دادگاه این یازده نفر، نیما قدکپور خبرنگار یورونیوز موفق شد پیش از برگزاری دادگاه با انوک ون ژستل گفتگو کند. وی معتقد است که برگزاری چنین دادگاهی تنها برای ترساندن بقیه شهروندانی است که می خواهند به مهاجران جا و مکان بدهند.

آنوک ون ژستل می گوید: «دلیل اصلی که اینجا هستم تنها برای پناه دادن به مهاجران است. البته یک روز هم به درخواست فردی که به او پناه داده بودم تلاش کردم تا برایش کسی را پیدا کنم که در امنیت کامل او را از بلژیک به بریتانیا ببرد.»

خانم ژستل البته تاکید می‌کند که هیچگاه به آن فرد زنگ نزد، اما در اینباره با کسی که نیروهای امنیتی او را شنود می کردند صحبت کرده بود و این گونه تمام مشکلات او آغاز شدند.

وی به مواد قانونی در این زمینه اشاره و تصریح می‌کند: «براساس ماده ۷ قانون ما نمی توانیم مهاجران غیرقانونی را به کشورهای دیگر بفرستیم؛ نه در بلژیک و نه در کشور دیگری. اما ماده دیگری از قانون، ماده ۷۷ ب، که دقیقا متوجه اتهامات من می شود می گوید که ماده هفت زمانی جرم محسوب نمی شود که اقدام فرد به دلایل بشر دوستانه و همبستگی انجام شده باشد و در این شرایط پولی هم جابجا نشود.»

یورونیوز از او می پرسد که آیا معتقد است که نهایتا پیروز از این پرونده خارج خواهد شد؟

وی می گوید: « سوال درباره برنده شدن و یا شکست در روند این دادگاه نیست، معتقدم که برگزاری چنین دادگاهی محکوم است و اصلا نباید برگزار می شد. فکر می کنم عدالت جاری و ثابت خواهد شد که در این رابطه هیچ اتهامی متوجه ما نیست.»

این خبرنگار درباره چگونگی آشنایی با متهمان دیگر پرونده گفت: «من از طریق سازمان مردم نهادی که عضو آن هستیم بقیه متهمان پرونده را شناختم. معتقدم تمام متهمان این پرونده از جمله مریم و ولید در صورتی که دادگاه ما را محکوم کند بی‌عدالتی است.» 

«آن چه اهمیت دارد این است که این یک دادگاه کاملا سیاسی است»

خبرنگار یورونیوز با اشاره به این که  از یازده متهم، دو متهم که بلژیکی نبودند به زندان رفتند، از خانم ژستل این سوال را می‌پرسد که آیا این عمل نژادپرستانه بود؟ وی می‌گوید: «دراین باره داوری و قضاوت کردن، بسیار سخت است. من فکر نمی کنم که در این باره بتوانیم بحث نژادپرستی را مطرح کنیم. بلکه آن چه اهمیت دارد این است که این یک دادگاه کاملا سیاسی است. حالا که انتخابات تمام شده است دیگر نیروهای پلیس کاری به کار مهاجران ندارند. نیروهای پلیس روی کار دیگری تمرکز کرده اند و ما امروز همچنان درگیر این دادگاه هستیم. امیدوارم که ما هم بتوانیم سربلند از دادگاه بیرون بیاییم.»

دادگاه این یازده شهروند بلژیکی تا روز جمعه ادامه خواهد داشت. نتیجه این دادگاه و تصمیم قضات تا ماه های آینده اعلام خواهد شد.

خبرنگار • نیما قدکپور

ویرایشگر ویدئو • نیما قدکپور

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پوزش وزیرکشور بریتانیا به دلیل نمونه برداری از «دی‌ان‌ای» پناهجویان

درگیری پناهجویان با پلیس در مرز بوسنی و کرواسی

تبعات قتل پلیس آلمان با چاقو بدست یک افغان؛ برلین مهاجرانی را که تهدید امنیتی باشند اخراج می‌کند