خودکشی دسته‌جمعی ۱۴۵ نهنگ در نیوزیلند

خودکشی دسته‌جمعی ۱۴۵ نهنگ در سواحل نیوزیلند
خودکشی دسته‌جمعی ۱۴۵ نهنگ در سواحل نیوزیلند Copyright رویترز
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

تا کنون فرضیه‌های زیادی برای توجیه خودکشی نهنگ‌ها و دلفین‌ها مطرح شده است که بیماری، اشتباه در مسیریابی، عوارض زمین‌شناختی، جزر و مد ناگهانی، تعقیب از سوی یک حیوان شکارچی یا تغییرات شدید و سریع آب و هوا از آن جمله است.

آگهی

لاشه ۱۴۵ نهنگ در ساحل جزیره‌ای دور افتاده در نیوزیلند پیدا شد.

مقام‌های نیوزیلند روز دوشنبه ۵ آذر با اعلام این خبر گفتند که لاشه این حیوانات بزرگ‌پیکر که از گونه «نهنگ خلبان» هستند، در طول روزهای شنبه و یکشنبه در ساحل این جزیره به گل نشسته و انباشته شده است.

یک گردشگر که در این جزیره اردو زده بود، متوجه مرگ نهنگ‌ها شده و مقام‌های دولتی را خبر کرده بود.

بنا به اعلام وزارت محیط زیست نیوزیلند، این نهنگ‌ها در قالب دو گله جداگانه به ساحل جزیره استوارت واقع در ۳۰ کیلومتری جزیره جنوبی این کشور رسیده و در فاصله دو کیلومتری همدیگر قرار گرفته‌اند. کارشناسان بر این باورند که حدود نیمی از این نهنگ‌ها وقتی در ساحل به گل نشستند هنوز زنده بوده‌اند.

بیشتر بخوانید:

رن لیپنز، مسئول عملیات حفاظت از محیط زیست منطقه استوارت گفته است مأموران مجبور شدند نهنگ‌هایی را که زنده بودند بکشند، زیرا آنها در شرایط بدی در حال جان کندن بودند و بازگرداندن‌شان به اقیانوس در آن وضعیت مقدور نبود. به گفته او این تصمیم «دردناک» است، اما چاره دیگری وجود نداشته است.

نیوزیلند همواره شاهد بیشترین موارد خودکشی جمعی نهنگ‌ها در جهان بوده، پدیده طبیعی شگفت‌انگیزی که دلیل آن هنوز برای زیست‌شناسان روشن نشده است. مقام‌های رسمی نیوزیلند می‌گویند همه ساله به طور میانگین ۸۵ مورد از خودکشی نهنگ‌ها در این کشور مشاهده می‌شود.

تاکنون فرضیه‌های زیادی برای توجیه خودکشی نهنگ‌ها و دلفین‌ها مطرح شده است که بیماری، اشتباه در مسیریابی، عوارض زمین‌شناختی، جزر و مد ناگهانی، تعقیب از سوی یک حیوان شکارچی یا تغییرات شدید و سریع آب و هوا از آن جمله است.

روز یکشنبه همچنین در ۱۵۰ کیلومتری غرب جزیره شمالی نیوزیلند ده نهنگ دیگر از نوع «نهنگ قاتل کوتوله» یافت شد که دو تا از آنها مرده بودند و تلاش برای بازگرداندن ۸ نهنگ زنده به اقیانوس ادامه دارد. کاشناسان می‌گویند احتمالا این دو رویداد ربطی به هم ندارند.

در سال گذشته حدود ۳۰۰ نهنگ در ساحل دماغه شمال غربی جزیره جنوبی نیوزیلند دست به خودکشی دسته‌جمعی زدند. این یکی از بزرگ‌ترین موارد خودکشی نهنگ‌هاست که در نیوزیلند به ثبت رسیده است.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چه شد که جوجه‌تیغی بلای جان نیوزیلندی‌ها شد؟

۵۰۰ نهنگ برای خودکشی به سواحل تاسمانی آمده اند

استعفای گلریز قهرمان نماینده ایرانی‌تبار پارلمان نیوزیلند در پی اتهام سرقت از یک فروشگاه لباس