Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

کدام کشورهای اروپا با پیش‌نویس برکسیت مخالفند؟

کدام کشورهای اروپا با پیش‌نویس برکسیت مخالفند؟
Copyright عکس از رویترز
Copyright عکس از رویترز
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سرنوشت نامعلوم تنگه جبل الطارق و نگرانی از افزایش محدودیت برای صنعت ماهیگیری موجب شده تا فرانسه، بلژیک، دانمارک، هلند و اسپانیا به صف مخالفان پیش‌نویس توافق برکسیت بپیوندند.

آگهی

در حالی که به نظر می‌رسد دیدار روز چهارشنبه ترزا مِی، نخست وزیر بریتانیا و ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اروپا، دو طرف را به حصول توافق نهایی برای خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا(برکسیت) نزدیک کرده، برخی کشورهای اروپایی همچنان مخالفت نهایی شدن این توافق هستند.

اسپانیا نگران سرنوشت تنگه جبل‌الطارق است. منطقه‌ای که حدود نیمی از تجارت جهان از طریق آن صورت می‌گیرد و با وجود قرار گرفتن در ساحل جنوبی اسپانیا، از سال ۱۷۱۳ تحت مالکیت بریتانیا بوده است. اسپانیا هیچ‌گاه این مالکیت را به رسمیت نشناخته و اکنون همزمان با تهیه پیش‌نویس خروج بریتانیا از برکسیت، سرنوشت بهره‌برداری از این تنگه برای اسپانیا مبهم است.

بر همین اساس، پدرو سانچز، نخست وزیر اسپانیا تاکید کرده که به دلیل نیاز به روشن شدن سرنوشت تنگه جبل‌الطارق در خلال مذاکرات دو جانبه با بریتانیا و اتحادیه اروپا، این کشور ناگزیر است به پیش‌نویس شده برای برکسیت رای منفی بدهد.

بیشتر بخوانید:روزهای پرمشغله اروپا و بریتانیا؛ ترزا می برای مذاکرات برکسیت به بروکسل بازمی‌گردد

در همین حال، فرانسه، بلژیک، دانمارک و هلند نیز معتقدند که پیش‌نویس تهیه شده، ادامه بهره‌برداری این کشورها را از آب‌های مشترک با بریتانیا تضمین نمی‌کند. نگرانی اصلی این کشورها بر تاثیر منفی اجرای پیش‌نویس برکسیت بر صنعت ماهیگیری آنهاست.

به عنوان مثال، در حال حاضر، حدود ۴۰ درصد صید صنعت شیلات دانمارک از آب‌های مشترک با بریتانیا تامین می‌شود.

همچنین خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا با مخالفت جدی بخش قابل توجهی از مردم و احزاب سیاسی فعال اسکاتلند مواجه است. هر چند در رافراندوم سال ۲۰۱۴ اکثریت مردم این کشور به استقلال از بریتانیا رای منفی دادند ولی جنبش استقلال‌خواهی در این کشور همچنان فعال است. جنبشی که حالا مدعی پیوستن اسکاتلند به اتحادیه اروپاست.

به طوری که نیوکلا استرجن، وزیر اول و رهبر حزب ملی‌گرای اسکاتلند، خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا را فاجعه‌ای برای مردم این کشور قلمداد کرده است.

در عین حال نتایج تازه ترین نظرسنجی از مردم اسکاتلند نیز نشان می دهد که ۶۰ درصد آنها مخالف خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا هستند.

به همین دلیل کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند، خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، تلاش‌های استقلال‌طلبانه در اسکاتلند را افرایش خواهد داد و حتی این امر به بحرانی فراتر از آن چه که اسپانیا در مورد ایالت کاتالونیا با آن مواجه است، بدل خواهد شد.

بیشتر بخوانید:

مرز ایرلند؛ مشکلی که ممکن است به سقوط دولت بریتانیا بیانجامد

حزب متحد ترزا می از توافق جدید برکسیت حمایت نمی‌کند

به طوری کلی کشورهای عضو اتحادیه اروپا نگران سرنوشت حدود ۳ میلیون شهروند اروپایی هستند که در حال حاضر در بریتانیا مشغول به کار هستند. نمایندگان پارلمان اروپا معتقدند، بریتانیا هنوز تصویر کاملا روشنی از سرنوشت این افراد ارائه نکرده است.

نمایندگان کشورهای عضو امیدوارند این نگرانی‌ها در جریان سفر روز یکشنبه خانم مِی به بروکسل با امضاء توافق‌نامه‌های رسمی رفع شود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ماهی‌گیران دانمارکی در هراس از تبعات برکسیت

پارلمان بریتانیا ۱۱ دسامبر درباره توافق برکسیت رای‌گیری می‌کند

ورود رئیس جمهور گرجستان به قانون جنجالی رسانه‌ها با استفاده از حق وتو؛ حزب حاکم کوتاه نمی‌آید