Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

دادگاه حقوق بشر اروپا به آزاد شدن دمیرتاش در ترکیه حکم داد

دادگاه حقوق بشر اروپا به آزاد شدن دمیرتاش در ترکیه حکم داد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نگاه داشتن وی در بازداشت از سال ۲۰۱۶ تاکنون «خفه‌کردن تکثرگرایی» است.

آگهی

در پی صدور حکم دادگاه حقوق بشر اروپا، وکیل صلاح‌الدین دمیرتاش، رئیس پیشین حزب دموکرات خلق‌ها در ترکیه خواستار آزادی فوری موکل خود شد.

وی اعلام کرد:‌ «امیدواریم این حکم بدون تأخیر اجرا شود. بعد از این تصمیم، هرلحظه که آقای دمیرتاش زندانی بماند محدویتی برای آزادی است.»

دادگاه حقوق بشر اروپا روز سه‌شنبه از ترکیه خواست تا صلاح‌الدین دمیرتاش رهبر سیاسی کردهای این کشور را آزاد کند و اعلام کرد نگاه داشتن وی در بازداشت از سال ۲۰۱۶ تاکنون «خفه‌کردن تکثرگرایی» است.

به تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

در این حکم همچنین آمده است:‌ «این دادگاه یکصدا از دولت ترکیه می‌خواهد برای پایان دادن به بازداشت پیش از دادگاه دمیرتاش اقدامات لازم را صورت دهد.»

همچنین این حکم، دولت ترکیه را به پرداخت ۱۰ هزار یورو غرامت به آقای دمیرتاش و ۱۵ هزار یورو نیز بابت هزینه‌های قانونی وی ملزم کرده است.

وی تمامی این اتهامات را رد نموده و عنوان کرده است که پرونده علیه او انگیزه‌ای سیاسی دارد. او در تابستان گذشته درحالی که زندانی بود برای انتخابات ریاست جمهوری نیز نامزد شد و توانست ۸/۴ آرا را کسب کند.

واکنش اردوغان

احکام دادگاه حقوق بشر اروپا برای اعضای آن الزام‌آور است. ترکیه پیش از این نیز چنین احکامی را به اجرا درآورده است.

با این حال، رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه با رد این حکم اعلام کرد ترکیه ملزم به رعایت احکام این دادگاه نیست. وی افزود:‌ «ما اقدام متقابل کرده، این قضیه را تمام می‌کنیم.»

صلاح‌الدین دمیرتاش سیاستمدار ۴۵ ساله کرد که به خاطر روش ویژه سخنرانی‌اش به «اوبامای ترکیه» معروف است، به جرائم بسیار از جمله انجام «تبلیغات تروریستی» و ارتباط با شبه‌نظامیان کرد متهم شده که در صورت محکوم شدن به تمامی این جرائم ۱۴۲ سال زندان برای وی در نظر گرفته می‌شود.

بیشتر بخوانیم:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گزارش جدید اتحادیه اروپا درباره «آینده عضویت ترکیه»؛ متاثر از طرفداری اردوغان از حماس؟

اردوغان: مذاکرات ترکیه برای پیوستن به اتحادیه اروپا در حال احتضار است

اردوغان در گفتگو با فن در لاین بر لزوم «عضویت کامل ترکیه در اتحادیه اروپا» تاکید کرد