وزیر خارجه بریتانیا وارد تهران شد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
وزیر خارجه بریتانیا وارد تهران شد

جرمی هانت، وزیر خارجه بریتانیا صبح دوشنبه برای گفت‌وگو با مقام‌های ایران وارد تهران شد.

به گزارش رسانه‌های ایران قرار است آقای هانت با محمد جواد ظریف و علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران دیدار کند. 

حفاظت از اجرای برجام و نقش ایران در جنگ یمن و سوریه از محورهای عمده اولین سفر جرمی هانت به ایران توصیف شده است. 

آقای هانت در آستانه سفر به ایران با انتشار بیانیه‌ای با حمایت مجدد از توافق هسته‌ای ایران و شش قدرت جهانی در سال ۲۰۱۵ اعلام کرد: «برجام، با از بین بردن خطر تهدید یک ایران هسته‌ای، همچنان یکی از مولفه‌های حیاتی ثبات در خاورمیانه است. این توافق برای زنده ماندن به حمایت ۱۰۰ درصدی نیاز دارد.» 

از زمان خروج ایالات متحده آمریکا از توافق هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهانی، رایزنی‌های تهران با کشورهای اروپایی طرف این توافق برای زنده نگاه داشتن آن دوچندان شده است. بریتانیا، فرانسه و آلمان همراه با سرویس سیاست خارجی اتحادیه اروپا، خروج ایالات متحده از برجام و بازگشت تحریم‌ها علیه ایران را محکوم کرده اند. 

بیشتر بخوانید:

اتحادیه اروپا سازوکاری را برای ادامه معامله شرکت‌های اروپایی با ایران و محافظت آن‌ها از گزند تحریم‌های آمریکا ساخته است. با این حال تاکنون هیچ کشوری حاضر به میزبانی این سازوکار ویژه نشده است. 

در آستانه برگزاری مذاکرات صلح یمن میان حوثی‌ها و نیروهای وفادار به دولت عبد ربه منصور هادی، آقای هانت پس از عربستان سعودی و امارات متحده عربی، از ایران خواهد خواست تا از این گفت‌وگوها برای پایان دادن به جنگ سه ساله یمن، حمایت کند. 

جرمی هانت هفته گذشته در نخستن سفر منطقه‌ای خود با پادشاه و ولیعد عربستان سعودی و امیر امارات متحده عربی دیدار کرد. 

هنوز به شکل رسمی اعلام نشده است که آیا وضعیت نازنین زاغری راتکلیف، شهروند ایرانی-بریتانیایی محبوس در زندان اوین جایی در مذاکرات میان آقای هانت با مقام‌های ایرانی دارد یا نه.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید