دیپلماسی توییتری راب مک‌ایر، سفیر جدید بریتانیا در ایران

راب مک‌ایر به همراه خانواده‌اش در ایران
راب مک‌ایر به همراه خانواده‌اش در ایران Copyright عکس از حساب توئیتری راب مک‌ایر× سفیر بریتانیا در ایران (@HMATehran)
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«در شرایطی که چالش‌های بین‌المللی متعددی در منطقه وجود دارد، خوشحالم که می توانم نماینده دولت بریتانیا در ایران باشم.»

آگهی

راب مک‌ایر، دیپلمات بریتانیایی که چهاردهم مارس به عنوان سفیر کشورش در ایران انتخاب و در هفته اخیر وارد تهران شد امروز پنج‌شنبه سوم ماه مه با ارسال ویدئویی به زبان فارسی در حساب توئیتری خود گفت: «در شرایطی که چالش‌های بین‌المللی متعددی در منطقه وجود دارد، خوشحالم که می توانم نماینده دولت بریتانیا در ایران باشم.»

وی همچنین افزود که مایل است از طریق حساب توئیتری خود، مردم ایران را در جریان فعالیت‌های خود و سفارت بریتانیا قرار دهد.

بیشتر بخوانید:بریتانیا سفیر جدید به تهران می‌فرستد

آقای مک‌ایر روز گذشته نیز در توئیت دیگری به زبان فاسی اعلام کرد که به منظور تقویت روابط دوجانبه، آماده همکاری با ایران درباره مسائل مهم پیش‌روی ایران و منطقه است. او با انتشار عکسی به همراه خانواده‌اش نوشت: «به اتفاق خانواده‌ام و با هيجان زياد وارد تهران شده‌ام تا ماموريت جديد خود را شروع كنم. مشتاقانه منتظرم تا به منظور تقويت روابط دو جانبه و روى موضوعات بسيار مهمى كه در مقابل ايران و منطقه قرار دارند با دولت جمهورى اسلامى ايران كار كنم.»

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

سوابق دیپلماتیک سفیر جدید بریتانیا در ایران

راب مک‌ایر کار خود در وزارت خارجه بریتانیا را از سال ۱۹۹۰ آغاز کرد. اولین ماموریت دیپلماتیک مک‌ایر در بخارست، پایتخت رومانی بود. پس از آن از سال ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۲ دبیر اول سفارت بریتانیا در امور خاورمیانه و سیاست گذاری ضد تروریسم در واشینگتن دی‌سی بود. آخرین سال‌های ماموریت وی در ایالات متحده همزمان با واقعه یازدهم سپتامبر بود.

در سال ۲۰۰۲ راب مک‌ایر به بریتانیا باز گشت و در اداره ضد تروریسم وزارت خارجه مشغول به کار شد.

سفیر بریتانیا در کنیا و رایزن سیاسی سفارت بریتانیا در هند، و مدیر بخش «ریسک سیاسی» شرکت نفت و گاز بریتانیایی موسوم به گروه «بی جی» از جمله سوابق کاری آقای مک‌ایر است.

آخرین دور تنش در روابط دیپلماتیک ایران و بریتانیا

سی‌ام نوامبر سال ۲۰۱۱ روابط دیپلماتیک تهران و لندن پس از اختلافات و تنش‌های مختلف و حمله دانشجویان به سفارت این کشور با تعطیلی سفارت و خروج دیپلمات‌های بریتانیایی به کمترین حد ممکن تنزل یافت.

اگرچه در همان زمان وزیر خارجه بریتانیا اعلام کرده بود که این به معنای قطع کامل روابط لندن و تهران نیست اما در دوم دسامبر ۲۰۱۱، دیپلمات‌های ایرانی نیز با ضرب‌الاجل دولت بریتانیا از خاک این کشور خارج شدند.

بیشتر بخوانید:

تبادل سفیر بین ایران و بریتانیا پس از چهار سال

سفارتخانه بریتانیا در تهران بازگشایی می شود

حمله چهار هوادار آیت‌الله شیرازی به سفارت ایران در لندن

در سال ۲۰۱۳، دو سال پس از بسته شدن سفارتخانه‌های دو کشور و تقلیل روابط دیپلماتیک، در پی پیروزی حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری، ویلیام هیگ، وزیر خارجه وقت بریتانیا در پارلمان این کشور اعلام کرد که لندن آماده بهبود روابط دو کشور است.

ایسنا
بازگشایی سفارت بریتانیا در ایران در سال ۲۰۱۶ایسنا

پس از به نتیجه رسیدن برجام، روابط دیپلماتیک ایران و بریتانیا تقویت شد. سه سال پس از ابراز تمایل دو طرف برای عادی سازی مناسبات، سفارتخانه‌های دو کشوردر سال ۲۰۱۶ بازگشایی شد. نیکولاس هاپتون اولین سفیر بریتانیا در ایران پس از پنج سال بود. آقای هاپتون در حساب توئیتری خود نوشته بود: «خدمتم در ایران امتیازی بود که از آن برخوردار بودم، به خصوص در این برهه از زمان که روابط ایران و انگلیس مسیر طولانی را پیمود و هنوز کارهای زیادی برای انجام دادن باقی‌ است.» آقای هاپتون توئیت خود را با شعری از حافظ تمام کرد: «مرا عهدی است با جانان که تا جان در بدن دارم، هواداران کویش را چو جان خویشتن دارم.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

وزیر خارجه بریتانیا وارد تهران شد

بریتانیا سفیر جدید به تهران می‌فرستد

تبادل سفیر بین ایران و بریتانیا پس از چهار سال