Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

بریتانیا: نبرد برای آزادی نازنین زاغری ادامه دارد

بریتانیا: نبرد برای آزادی نازنین زاغری ادامه دارد
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«انگار نظام قانونی ایران نمی‌خواهد این واقعیت ساده را بپذیرد: زنی بی‌گناه بی‌تابِ‌ بازپیوستن به خانوادهٔ خود است.»

آگهی

جرمی هانت وزیر خارجه بریتانیا در واکنش به بازگشت خانم زاغری به زندان در توییتر خود نوشت:‌ «انگار نظام قانونی ایران نمی‌خواهد واقعیت ساده نهفته در دل این ماجرا را بپذیرد: زنی بی‌گناه بی‌تابِ‌ بازپیوستن به خانوادهٔ خود است.»

وی افزود:‌ «من روز جمعه با آقای ظریف، وزیر خارجه ایران صحبت کردم اما این کار آشکارا کافی نبوده. نبرد ادامه دارد.»

به تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

تصاویر منتشر شده روی شبکه‌های اجتماعی خانم زاغری را در حالی نشان می‌دهد که با دختر چهار ساله خود و خانواده‌اش خداحافظی می‌کند تا دوباره راهی زندان اوین شود.

از سوی دیگر صفحه دیدبان حقوق بشر در توییتر نیز پس از اعلام خبر مرخصی سه روزه خانم زاغری نوشته بود: «مقامات ایرانی نباید دیگر او را به زندان برگردانند و باید اجازه دهند که او و دخترش گابریلا (گیسو) به آغوش خانواده‌شان در انگلیس برگردند.»

پیش از این آقای هانت از احتمال اعطای مصونیت سیاسی به خانم زاغری سخن گفته بود. اما چنین تصمیمی تاکنون گرفته نشده است.

ریچارد رتکلیف امیدوار بود با درخواست تمدید مرخصی همسرش موافقت شود. عکس از رویترز

ریچارد رتکلیف، همسر خانم زاغری پیش از این گفته بود آزادی همسر وی به بخشی از داد و ستد سیاسی ایران و بریتانیا تبدیل شده است. وی ابراز امیدواری کرده بود که با درخواست تمدید مرخصی همسرش موافقت شود.

همچنین روزنامه دیلی تلگراف پیش از این در گزارشی از آمادگی بریتانیا برای پرداخت ۴۰۰ میلیون پوند برای آزادی نازنین زاغری خبر داده بود.

کارزار تلاش برای آزادی نازنین زاغری پیش از این اعلام کرده بود که قاضی پرونده در ملاقات با نازنین زاغری گفته است وی شامل «آزادی مشروط، مرخصی یا بخشودگی نخواهد شد تا زمانی که دولت بریتانیا بدهی خود را به ایران پرداخت کند.»

تئاتری به نام «داستان نازنین» به تازگی در جشنواره ادینبرو روی صحنه رفته است. عکس از رویترز

آزادی زندانیان بیگانه یا دارای تابعیت دوگانه در ازای تصفیه حساب مالی و سیاسی در ایران بی‌سابقه نیست و از آخرین نمونه‌های آن می‌توان به آزادی چهار شهروند ایرانی آمریکایی اشاره کرد که پس از امضای برجام در ایران از زندان آزاد شدند.

پس از چندی مشخص شد که ایران طی این فرآیند ۴۰۰ میلیون دلار پول نقد از ایالات متحده دریافت کرده،‌ پولی که بخشی از دارایی‌های مصادره شده رژیم پیشین این کشور در آمریکا به شمار می‌آمد.

نازنین زاغری روز پانزدهم فرودین‌ماه سال ۹۵ هنگام خروج از ایران، از سوی اطلاعات سپاه پاسداران در فرودگاه امام خمینی بازداشت شد. همکاری‌ با رسانه‌های بیگانه و تلاش برای «براندازی نرم» نظام در میان اتهامات وی بوده است. وی سپس به پنج سال زندان محکوم شد.

از سوی دیگر خبرگزاری‌های نزدیک به سپاه پاسداران نظیر فارس و تسنیم با یادآوری دستگیر شدن یک دیپلمات ایرانی در اتریش و سلب مصونیت سیاسی وی استدلال می‌کنند که وزارت خارجه ایران باید در برابر فشار بریتانیا برای آزادی خانم زاغری و نیز اقداماتی نظیر صدور مصونیت سیاسی برای وی مقاومت کند.

اسدالله اسدی، دیپلمات ایرانی همزمان با سفر چند ماه پیش حسن روحانی به اروپا، و به اتهام تلاش برای بمبگذاری در نشست سالانه سازمان مجاهدین خلق در پاریس بازداشت شده بود.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

وزیر خارجه بریتانیا وارد تهران شد

بازداشت‌ها و فشارهای زودهنگام پسا انتخابات؛ آیا پزشکیان اراده و توان نجات زندانیان سیاسی را دارد؟

حسین شنبه‌زاده، ویراستار و فعال شبکه‌های اجتماعی بازداشت شد